
PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Zbyněk Stanjura, Radim Fiala - 29.10. v 11:00
Až se začnou zavírat uhelné elektrárny, tak v Praze budeme svítit v pondělí a v Brně ve středu, prohlásil poslanec opozičního hnutí SPD Radim Fiala v nedělním vysílání Partie Terezie Tománkové. Podle něj musí vláda Petra Fialy (ODS) zakročit proti rostoucím cenám energií a vystoupit z trhu s emisními povolenkami. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v debatě na CNN Prima NEWS ujistil, že se uhelným elektrárnám bude vláda věnovat, zároveň ale varoval před krátkozrakými řešeními.
Šéf státní kasy nepředpokládá výraznější zvýšení cen energií, které by vyžadovaly plošná opatření, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) naopak v minulosti mluvil o nejvýše 10procentním nárůstu. Hlavním důvodem by podle něj bylo znovuzavedení poplatků za obnovitelné zdroje energií. Podle Radima Fialy by šel o jeden z mnoha impulsů, který by ceny vyhnal znovu nahoru.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stydím se za OSN, vystupme. Černochovou naštvala rezoluce o příměří Izraele s Hamásem
„Evropská unie stáhla část emisních povolenek z trhu, jejich cena stoupla. To znamená, že to zase bude mít významný vliv na elektrickou energii. Například uhelné elektrárny je už za dva nebo tři roky nebudou schopny platit. Prostě dostanou se do mínusu. Vláda vrátila lidem ještě poplatky za obnovitelné zdroje, takže to je další věc, která bude zvyšovat ceny energií. Bohužel v této věci musím říct, že jsem pesimista. Nebude deset, ale desítky procent,“ prohlásil v Partii Terezie Tománkové.
Jako řešení vidí vystoupení z trhu emisních povolenek. Považuje je za byznys, který nemá nic společného s energiemi. Rovněž volá po tom, aby vláda přijala odpovědnost za distribuci energií a cenovou politiku. „Až se začnou zavírat uhelné elektrárny, v Praze budeme svítit v pondělí a v Brně ve středu,“ poznamenal ve vysílání na CNN Prima NEWS.
„Souhlasím, že všechny odhady odborníků říkají, že se bude zvyšovat spotřeba v České republice a v Evropě jako vcelku. Proto se musíme zaměřit na jaderné zdroje, které jsou bezemisní – povedlo se nám prosadit taxonomii, tam se povolenky neplatí. Myslím si, že bychom měli co nejdříve rozhodnout a mít jasno, kdo bude stavět pátý blok v Dukovanech. Jako stát jsme na konci října nabídky všech tří uchazečů, v nejbližších měsících proběhne vyhodnocení. Součástí těch nabídek byla i na závazná opce na další tři bloky,“ navázal Stanjura k tématu.
„A co se týče uhelných elektráren, ten problém reálně existuje. Máme několik řešení a budeme se tomu intenzivně věnovat. I v debatě s opozicí, protože to není otázka na jedno volební období. Nemůžeme být tak krátkozrací a dívat se pouze do roku 2025,“ poznamenal.
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh v pátek překročila 56 eur (téměř 1400 Kč) za megawatthodinu (MWh), dostala se tak na nejvyšší úroveň od konce února. Od začátku týdne do pátku vzrostla zhruba o 45 procent. Vzhůru ji tlačí příchod chladnějšího počasí a nejistota ohledně dodávek.
Za obavami stojí ozbrojený konflikt mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem, poškození podmořského plynovodu spojujícího Finsko a Estonsko a přetrvávající hrozba stávky v australských závodech produkujících zkapalněný zemní plyn (LNG).