Prominentní americká investiční společnost Fidelity Investments se rozhodla investování do cenných papírů zpřístupnit širší mase zájemců. Firma nyní ve své aplikaci umožňuje zakládat investiční účty už i dětem od 13 let. Podle psychologů a investičních expertů ale hrozí, že děti rychle přijdou o své úspory a psychicky to neunesou.
Zelené svíčky, červená čísla, vztek, radost i bleskové zmizení těžce naspořených peněz. Do emotivního světa investic teď společnost Fidelity Investments vpustila i 13leté děti. Důvod? Společnost chce demokratizovat investování a dát možnost zhodnotit své úspory i mladým chlapcům a dívkám.
Amatéři převezli experty z Wall Street. Na akciích odepsané firmy vydělali miliony
Kalná rána prožívají investorští matadoři z Wall Street. Skupina finančních amatérů, kteří se spřáhli na sociální síti Reddit, totiž vyhnala k oblakům akcie firmy GameStop, u které odborníci sázeli na pokles. Příběh o obrovské blamáži plní stránky novin po celém světě.
Jenže experti varují, že pokud se tak malé děti pustí do investování, může to negativně ovlivnit zbytek jejich života. „Házet děti do hlubiny je opravdu riskantní způsob, jak je učit plavat,“ komentoval pro Deutsche Welle Greg Davies z finančnětechnologické společnosti Oxford Risk. „Pokud se děti namočí do investování, aniž by doopravdy chápaly, co to vůbec dělají, mohou dělat obrovské chyby. Buď selžou, což je do konce života odradí, anebo se jim povede pár šťastných odhadů, kvůli čemuž budou mít zkreslené představy o investování,“ dodal.
Děti mohou na investičních trzích navíc během pár dní přijít o těžce našetřené peníze, což může mít obrovský vliv na jejich psychiku. Na burzách si totiž často zoufají i dospělí.
Firma Fidelity si je vědoma citlivé spojitosti malých dětí a finančního světa, a proto ve snaze tlumit obavy zavedla pro dětské účty několik podmínek. Mladí investoři předně nemohou obchodovat na pákových burzách, kde člověk operuje s vypůjčeným kapitálem, čímž se může v případě investiční chyby dostat do dluhu. Děti tedy na Fidelity vždy přijdou maximálně o peníze, které na americkou burzu samy vloží.
Roční vklad navíc společnost u dětí omezila na 30 tisíc dolarů (630 tisíc korun). Je ovšem otázkou, jaké dítě by bez podpory rodičů bylo vůbec schopné takový účet přečerpat.
Americká investiční platforma myslí také na rodiče, kteří budou moci sledovat finanční kratochvíle svých ratolestí. O aktivitě dětí se dozvědí díky notifikacím na chytrém telefonu.