reklama

Šance pro vyprahlé země: Přístroje „chytí“ vodu ze vzduchu, proud si samy vyrobí

Každý čtvrtý člověk na světě nemá doma přístup k pitné vodě. Řada míst navíc trpí extrémním suchem. A nejde jen o Afriku, své ví o problému také na blízkém východě. Vedle odsolování a kondenzace vody, při které se často spálí spousta elektřiny, teď pro vyprahlé oblasti, jako je třeba katarská metropole Dubaj, svítá další příležitost, jak se dostat ke sladké vodě. Firma se sídlem v americké Arizoně dokázala zkombinovat dosud známé procesy a k výrobě vody potřebuje jen sluneční paprsky a vzduch. Zařízení přitom nepotřebuje externí zdroj elektřiny a voda z něj teče rovnou pitná.

reklama

Nedostatek pitné vody ve světě je dlouhodobý problém, na který upozorňují přední světové organizace. Podle studie UNICEF nemá doma přístup k pitné vodě každý čtvrtý člověk. Pokud se situace nezačne řešit, nebudou mít do roku 2030 k dispozici pitnou vodu miliardy lidí. Na problém dlouhodobě upozorňuje také WHO (Světová zdravotnická organizace).

Jedno z řešení vodní krize teď nabídla americká společnost SOURCE. Její zařízení vypadá jako obyčejný solární panel. Uvnitř se ale nachází speciální mechanismus s větráky, které roztáčejí vzduch a ženou ho skrze houbovitý materiál. Ten je schopen zachytit vzdušnou vlhkost.

Po kondenzaci vody v zařízení do ní přístroj automaticky přidá hořčík a vápník, aby měla lepší chuť a byla pro člověka zdravá, tvrdí firma a hodlá na novince postavit velký byznys. Ve spolupráci se Saúdskou Arábií chce nyní v blízkovýchodní zemi postavit 18 hotelů, které budou využívat výhradně takto vyrobenou vodu.

Klíčovou inovací v celém procesu má být přitom fakt, že zařízení nepotřebuje k získání vody žádný externí zdroj elektřiny, jelikož výrobnu pohání samotné solární panely.

Ekologické a na pohled elegantní řešení samozřejmě láká investory. Firma má už nyní největší vodní farmu v Dubaji, kde produkuje až 1,5 milionu litrů pitné vody ročně. V plánu je i výroba vlastní lahvované vody a její prodej.

Češi budou vodu ze vzduchu vyrábět na EXPO

Podobnou technologií se shodou okolností bude pyšnit také český pavilon na světové výstavě EXPO 2020, která se bude kvůli celosvětové pandemii konat až letos na podzim. Nedostatek vody a téma udržitelnosti je jedním z hlavních motivů tradiční výstavy, která se koná právě v metropoli Spojených arabských emirátů Dubaji.

Jádrem české expozice bude mechanismus S.A.W.E.R. (Solar Air Water Earth Resource), který má za cíl rovněž vyrábět vodu ze vzduchu a s pomocí solární energie. Nadstavbou má získanou vodu použít k proměně suché a horké pouště v zelenou krajinu. Český pavilon bude mít rozlohu 2200 metrů čtverečních.

Tagy:

Vakcíny proti covidu jako dobrý byznys. Pfizer a Moderna je zdražily až o čtvrtinu

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti COVID-19. V případě Pfizeru je cenovka vyšší zhruba o čtvrtinu, Moderna je dražší asi o deset procent. Napsal to v neděli web Financial Times (FT), který získal k částem dohody přístup a podle nějž si firmy vyjednaly zvýšení cen kvůli obavám ohledně vedlejších účinků jiných očkovacích látek a diskusím o nutnosti dalších dávek pro již plně naočkované lidi. Pfizer a Moderna obsah svých smluv nekomentují.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

reklama

Domácí zpravodajství

Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění

Při tragické nehodě dvou osobních aut u Karlových Varů v neděli zemřelo dítě a jeho matka. Další tři lidé se při střetu zranili, dva z nich přepravil vrtulník do plzeňské nemocnice. Silnice číslo 6 směrem na Prahu u střelnice je kvůli nehodě v obou směrech uzavřená, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Podle webu dopravniinfo.cz bude silnice uzavřena přibližně do 14:30.

reklama