Odběratelé energií by se už v létě měli porozhlédnout po jiných nabídkách, poradil ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energie Jiří Gavor. Mezi dodavateli totiž panuje konkurence a zlevňují. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS přiblížil, jak by lidé při výběru měli postupovat. Současně varoval, že desetitisíce uživatelů hrozí vysoké ceny v souvislosti s fixací cen.
„Konkurence konečně fakt funguje a myslím, že si zákazníci mohou vybírat. Řekl bych, že nejpřirozenější cesta je v první řadě kontaktovat stávajícího dodavatele. Když lidem končí fixovaná smlouva, dodavatel to udělá sám, každý dodavatel si hledí svých klientů,“ uvedl Gavor v pořadu Co na to vaše peněženka.
ČTĚTE TAKÉ: Sledujeme zombifikaci ekonomiky. Vyšší nezaměstnanost by prospěla, překvapil Kovanda
Vláda rozhodla o důchodech pozdě kvůli volbě prezidenta. Měla strach, řekla Nerudová
Pětikoalice prosadila zpomalení červnové valorizace důchodů pozdě, dovedu ale pochopit strach vlády z prezidentské volby. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekla ekonomka Danuše Nerudová. Neúspěšná kandidátka na Hrad tak naznačila, že vláda oznámení omezení mimořádného růstu důchodů mohla odkládat účelově, aby pomohla některým uchazečům na post hlavy sátu, a naopak „uškodila“ expremiérovi Andreji Babišovi (ANO).
Zároveň však odběratelům poradil, aby se porozhlédli po trhu a nedoporučuje automaticky podepsat další závazek. „Osobně třeba preferuji smluvní svobodu – smlouvy na dobu neurčitou, které mi dají možnost vybírat si, přecházet. I v tom případě si dávejte pozor. Klasická výpovědní doba jsou tři měsíce, takže už během léta je dobré se rozmyslet, aby začátek topného období, kdy začneme zase masivněji spotřebovávat energie, byl za případnou jinou, nižší cenu,“ poradil.
Jaká je nejlepší doba fixace?
Mnoho dodavatelů dle něj nabízí ceny na dobu neurčitou, a to i výrazně pod vládním cenovým stropem. „Pokud někdo preferuje fixaci, proč ne, jsou i ty s nejkratší na jeden měsíc, to je zcela nový produkt, ale i s fixací na jeden rok, které jsou opravdu velice, velmi dobré,“ dodal. Fixaci na jeden rok by doporučoval i energetický odborník Michal Šnobr.
Naopak nejohroženější skupinu odběratelů Gavor vidí v těch, kteří ke konci minulého roku podepsali dlouhodobou fixaci. „Mnozí z nich ji podepsali třeba i na tři roky, a to v období mimořádně vysokých cen. To znamená, že i cena bude určitě velmi vysoko nad současným vládním stropem pro rok současný,“ varoval s tím, že vládní ochrana ke konci roku zřejmě zmizí.
„V tom případě nastupuje platná smlouva třeba na další dva roky. Jde opravdu o desetitisíce. Doufám, že budou tito lidi trochu v kontaktu s dodavateli,“ dodal. Více z pořadu Co na to vaše peněženka se dozvíte ve videu v úvodu článku.