Foldyna: Na důchody nemáme, ale dotujeme brokolici v Arménii. Diletantství, řekl Bartošek

Vláda by měla přestat podporovat rozvoj brokolicového řetězce v arménském regionu za účasti žen či univerzitu v Kalifornii, poté ušetří, radil vládě v Partii Terezie Tománkové poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (ANO) zase doporučila vládě začít s šetřením u sebe. Lidovecký poslanec Jan Bartošek tyto návrhy označil za ekonomický diletantismus.

Jaroslav Foldyna se v úvodu své řeči omluvil divákům, kterým se z toho může udělat nevolno. „Pro slabší diváky. Chci fakt, aby se lidi v klidu najedli,“ sdělil.

ČTĚTE TAKÉ: Hádka o poštu: Chodím si tam ověřovat podpis, dušoval se Okamura. Nevěřím, reagoval Bartoš

Pokračoval pak ve vyjmenování některých státních výdajů. „Výdaje neustále rostou. Pro diváky jsem si připravil výtah. Neříkám, že to je zásadní, ale pojďme si ty částky sečíst: ministerstvo zahraničí poskytne Univerzitě v Kalifornii 7,5 milionů. Na to se rozdávají peníze. Říkáme, že není na důchody, ale je na rozvoj brokolicového řetězce v arménském regionu za účasti žen – 2,5 milionů, vybudování vodního systému a kapkového zavlažování plantáží s organickými fíky, na to peníze jsou,“ vyjmenovával projekty Foldyna.

V rámci šetření by přestal například také s podporou Ukrajiny. „Nenakupovali bychom zbraně na Ukrajinu, necvičili bychom ukrajinské vojáky a Green Deal? Do něj utrácíme miliardy korun, odejděme z lipské burzy,“ radil vládě.

S dalšími návrhy k šetření přišla Dostálová. „Vláda by měla začít u sebe. Na resortech jste si schválili neomezený počet náměstků. To jsou ty úspory. Se zmrazením platů jste ale nepočítali,“ vytkla místopředsedkyně Sněmovny vládním poslancům.

Podle poslance Jana Bartoška se však jedná pouze o marginálie. „Tento ekonomický diletantismus od vás od obou, od hnutí ANO a od SPD, bych přirovnal zhruba k tomu, že chcete koupit fůru dřeva a někdo tam přinese párátko a řekne, že to se musí řešit. Vaše argumenty jsou na stejné úrovni,“ sdělil svůj pohled.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jaroslava Obermairová kritizuje vládu, že ruší poštovní pobočky. Na zbrojení ale peníze jsou, tvrdí

Tagy: