reklama

Stále věřím v naději a zázrak, řekl ve svém posledním rozhovoru Marián Čišovský

Před pěti lety se Marián Čišovský rozhodl veřejně promluvit, aby podpořil další lidi se stejnou diagnózou. To bylo naposledy, kdy s médii hovořil. Poté se stáhl do ústraní, kde se s nevyléčitelnou chorobou ALS statečně rval.

reklama

Vystoupil na tiskové konferenci nadace Spolku 28, která byla založena jako prostředek na pomoc jemu a dalším pacientům s touto chorobou. „Ještě před pár dny jsem na veřejnosti mluvit nechtěl, ale přehodnotil jsem to. Jde mi o to upozornit na tu nemoc, aby se dostalo pomoci i jiným,“ prozradil Marián.

Už tehdy bylo patrné, že si zákeřná nemoc vybírá svou daň. Mluvil těžce. Hrnek s pitím musel držet oběma rukama. Sám už se nebyl schopen ani obléci. „Hodně věcí už si sám neudělám. Hodně mi pomáhá manželka Martina a kamarádi. Jsem odkázaný na pomoc druhých. Mám štěstí, že mám rodinu a přátelé,“ svěřil se Marián.

K tématu

Snažil se žít přítomností. „Budoucnost neřeším. Pro mě je podstatné to, co se děje teď. A co bude dál? Necháme se překvapit. Nejsem proti ničemu. Hledám různé možnosti i v zahraničí, co by jen teoreticky mohlo pomoci. Vyslechnu si to a pak se rozhodnu jestli do toho jdu nebo ne,“ prohlásil.

Skepsi a beznaději ovšem nepropadal. Věřil v rychlý pokrok lékařské vědy, která by jemu i ostatním pacientům mohla dát naději. „Jako pacienti nemáme něco, o co bychom se mohli opřít. Něco, o čem by se dalo říct, ano to nám pomáhá. Ale doufáme a věříme, alespoň já za sebe, že co nejdříve něco přijde. To nám pomáhá prožít další pěkný den. Je tam stále nějaká šance,“ dodal fotbalista.

Nakonec zůstanou jen pohyby očí

Bohužel, zázraku se nedočkal. V neděli na ránem po šestiletém boji se zákeřným nepřítelem ve svých čtyřiceti letech zemřel. Co vlastně tato nemoc způsobuje, popsala nedávno v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka organizace Alsa a klinická logopedka Eva Baborová.

„Amyotrofická laterální skleróza neboli ALS je progresivní nervosvalové onemocnění, které postihuje motorické nervové buňky v mozku a míše. Pokud tyto neurony nefungují, mozek nedokáže ovládat svaly a jejich pohyby. Svaly tak postupně slábnou a atrofují. Nemocní přicházejí postupně o veškerý pohyb na těle, nakonec jim zůstávají pouze pohyby očí. To vše se děje při zachování psychických a mentálních schopností. Jedná se o nemoc, na kterou dosud neexistuje kauzální léčba, probíhá však velmi intenzivní výzkum.“

Další hlavní zprávy

Nehody

U Puklice na Jihlavsku havaroval autobus. Na místě jsou zraněné děti

U Puklice na Jihlavsku havaroval autobus. Na místě jsou zraněné děti

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková sdělila, že zranění snad nebudou vážná. Nehoda se stala na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka.

Politika

Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna

Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna

Schůze Sněmovny pokračuje. Tentokrát poslanci v legislativní nouzi zrychleně rozhodli o tom, že očkování proti koronaviru mají mít lidé hrazeno z pojištění. Sněmovna to schválila v novele, jež také zakotví pravidla nákupu a distribuce vakcín. Někteří medici zřejmě budou moci zastávat při práci v nemocnici pozici praktické sestry, nikoli pouze sanitářů a ošetřovatelů. Dále by do věznic za chybějící dozorce mohli v době krize dočasně nastoupit policisté. Jednání poslanců můžete sledovat v článku živě.

Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici
Dopad druhé vlny epidemie: Česká ekonomika má v příštím roce růst jen o 1,5 procenta
Volný: Nucená vakcinace je znásilnění. Nasaďte si roušku, reagoval Blatný
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
Další články
reklama
reklama