reklama

Stále věřím v naději a zázrak, řekl ve svém posledním rozhovoru Marián Čišovský

Před pěti lety se Marián Čišovský rozhodl veřejně promluvit, aby podpořil další lidi se stejnou diagnózou. To bylo naposledy, kdy s médii hovořil. Poté se stáhl do ústraní, kde se s nevyléčitelnou chorobou ALS statečně rval.

reklama

Vystoupil na tiskové konferenci nadace Spolku 28, která byla založena jako prostředek na pomoc jemu a dalším pacientům s touto chorobou. „Ještě před pár dny jsem na veřejnosti mluvit nechtěl, ale přehodnotil jsem to. Jde mi o to upozornit na tu nemoc, aby se dostalo pomoci i jiným,“ prozradil Marián.

Už tehdy bylo patrné, že si zákeřná nemoc vybírá svou daň. Mluvil těžce. Hrnek s pitím musel držet oběma rukama. Sám už se nebyl schopen ani obléci. „Hodně věcí už si sám neudělám. Hodně mi pomáhá manželka Martina a kamarádi. Jsem odkázaný na pomoc druhých. Mám štěstí, že mám rodinu a přátelé,“ svěřil se Marián.

K tématu

Snažil se žít přítomností. „Budoucnost neřeším. Pro mě je podstatné to, co se děje teď. A co bude dál? Necháme se překvapit. Nejsem proti ničemu. Hledám různé možnosti i v zahraničí, co by jen teoreticky mohlo pomoci. Vyslechnu si to a pak se rozhodnu jestli do toho jdu nebo ne,“ prohlásil.

Skepsi a beznaději ovšem nepropadal. Věřil v rychlý pokrok lékařské vědy, která by jemu i ostatním pacientům mohla dát naději. „Jako pacienti nemáme něco, o co bychom se mohli opřít. Něco, o čem by se dalo říct, ano to nám pomáhá. Ale doufáme a věříme, alespoň já za sebe, že co nejdříve něco přijde. To nám pomáhá prožít další pěkný den. Je tam stále nějaká šance,“ dodal fotbalista.

Nakonec zůstanou jen pohyby očí

Bohužel, zázraku se nedočkal. V neděli na ránem po šestiletém boji se zákeřným nepřítelem ve svých čtyřiceti letech zemřel. Co vlastně tato nemoc způsobuje, popsala nedávno v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka organizace Alsa a klinická logopedka Eva Baborová.

„Amyotrofická laterální skleróza neboli ALS je progresivní nervosvalové onemocnění, které postihuje motorické nervové buňky v mozku a míše. Pokud tyto neurony nefungují, mozek nedokáže ovládat svaly a jejich pohyby. Svaly tak postupně slábnou a atrofují. Nemocní přicházejí postupně o veškerý pohyb na těle, nakonec jim zůstávají pouze pohyby očí. To vše se děje při zachování psychických a mentálních schopností. Jedná se o nemoc, na kterou dosud neexistuje kauzální léčba, probíhá však velmi intenzivní výzkum.“

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Myslet si, že se klient nevrátí k drogám, je utopie, říká terapeut Karel Chodil

Myslet si, že se klient nevrátí k drogám, je utopie, říká terapeut Karel Chodil

Příběhy drogových závislostí jsou často drsné a emotivní. Zvlášť, když se týkají v podstatě ještě dětí. Terapeut Karel Chodil se s takovými osudy setkává denně už deset let. V Terapeutické komunitě Karlov u Písku začínal jako řadový člen týmu a před dvěma lety se vypracoval na pozici jejího ředitele. Komunita Karlov léčí lidi od 16 do 25 let a matky s dětmi. Je jedinou komunitou v Česku, která dává matkám možnost léčit se za přítomnosti svých dětí. V rozhovoru pro magazín Generace 20 hovořil Karel Chodil mimo jiné i o těchto příbězích.

reklama
Opilá žena, která smetla policejní vůz, měla ujíždět od jiné nehody
reklama
reklama
Je vaše dovolená ohrožena kvůli koroně? Horníci za to nemůžou. Selhal stát

Názory

Domácí zpravodajství

Opilá a zdrogovaná řidička zabila při nehodě policistu, další dva jsou těžce zranění
Přes týden nás čeká polojasno a teploty do 25 stupňů. V pátek přijdou bouřky
Jana Husa mohl zachránit knihtisk, ten ale přišel až 40 let po jeho upálení
Další články
reklama
reklama