Izraelská vláda ve čtvrtek po mnohahodinovém jednání schválila zostření podmínek celostátní karantény, která v zemi platí od 18. září. Zpřísněná opatření začnou platit od pátku. Premiér Benjamin Netanjahu varoval, že kvůli strmému nárůstu počtu nakažených koronavirem je země „na okraji propasti“.
Izrael, který má asi devět milionů obyvatel, ve středu zaznamenal rekordních 6 861 nových případů koronavirové infekce. Nemocnice se blíží k naplnění svých kapacit a rychle přibývá mrtvých s COVID-19, podle americké Univerzity Johnse Hopkinse jich je celkem 1 325.
Izraelci jsou méně disciplinovaní než Češi, ale jsou zvyklí na velení, tvrdí Stropnický
Situace v Izraeli se kvůli přísným koronavirovým opatřením zavedeným v pátek radikálně změnila. Denní nárůst nakažených se pohybuje kolem pěti tisíc. Jak na opatření Izraelci reagují? Čeká Česko stejný vývoj jako Izrael? Na tyto a další otázky odpovídal velvyslanec Martin Stropnický v pořadu 360 Pavlíny Wolfové.
List The Jerusalem Post na svých internetových stránkách napsal, že nová karanténní opatření budou zřejmě ještě přísnější než na jaře, kdy se život v zemi kvůli koronaviru nuceně zastavil poprvé. Zavřít se mají synagogy, věřící se budou moci modlit v nejvýše dvacetičlenné skupině venku ve vzdálenosti jednoho kilometru od domova.
To samé platí i pro ty, kdo chtějí demonstrovat. Lidé se mají stýkat jen se svými úplně nejbližšími příbuznými. Nařízeno zavřít dostanou také všechny trhy a firmy, které nejsou nezbytné pro chod země, omezen bude provoz veřejné dopravy.
Jerusalem Post uvádí, že se zpřísněním stávajících opatření nesouhlasil zejména ministr financí. Přichází v době významných židovských svátků a každotýdenních demonstrací proti Netanjahuově postupu v pandemii.