Situace v Izraeli se kvůli přísným koronavirovým opatřením zavedeným v pátek radikálně změnila. Denní nárůst nakažených se pohybuje kolem pěti tisíc. Jak na opatření Izraelci reagují? Čeká Česko stejný vývoj jako Izrael? Na tyto a další otázky odpovídal velvyslanec Martin Stropnický v pořadu 360 Pavlíny Wolfové.
Mezi nejmarkantnější opatření v Izraeli patří podle Stropnického uzavření všech škol, kromě školek a škol se speciální výukou. Poloviční snížení kapacit ve státním sektoru, zákaz opuštění bydliště na vzdálenost větší než kilometr. Cestování mezi městy je v podstatě zakázáno. Výjimku tvoří ti, co přejíždí kvůli práci. Dále jsou uzavřeny všechny obchody kromě těch, co prodávají základní potraviny, lékáren a opraven elektroniky.
Izraelská vláda je pod velkým tlakem
„Tenhle režim bude trvat minimálně do 10. října, ale spíš panuje názor, že to bude doba delší,“ řekl velvyslanec.
Izrael na přelomu května a června koronavirová opatření rozvolnil, což je jedna z příčin, proč je nárůst nyní tak velký. „Ono se to s odstupem snadno hodnotí negativně. Po té první vlně byla obrovská euforie, zvládli jsme to. A to nebylo jenom v Izraeli, myslím, že to bylo i v České republice. Lidé by si za to zasloužili v uvozovkách odměnu, nebo nějakou vstřícnost, tak to ta místní vláda udělala. Ale že to bylo překotné a příliš rozsáhlé, na tom už se dneska všichni shodnou,“ dodal Stropnický.
Stejně jako v Česku je koronavirová krize plná politických vášní a tlaků. Podle velvyslance jsou ale patrné rozdíly. „Izraelci jsou méně disciplinovaní než Češi, ale jsou zvyklí na velení. Češi, myslím si, že velení většinou snášejí velmi těžce. Tady, když se řekne, že to bude tak a tak, tak ono to tak většinou je. Můžu vám říct, že od toho pátku je ta disciplinovanost lidí značná,“ sdělil.
Problém je velké množství odborníků, kteří si odporují
V první vlně bylo mnoho nakažených ortodoxních Židů. Snaha vyhovět jim vytvářela v Izraeli určité napětí. Podle Stropnického se vláda nyní nacházela v dost obtížné situaci. V tomto období se totiž slaví tři z hlavních izraelských svátků, které jsou pro Čechy srovnatelné s Vánoci a Novým rokem. „V tuto chvíli je to jako kdybyste u nás 23. prosince večer řekla, že lidé nesmějí cestovat a rodiny se nesmějí navštěvovat,“ vysvětlil velvyslanec.
Stropnický vidí jako problém nejen v Izraeli a v Česku také ve velkém množství odborníků, kteří si často vzájemně odporují. Jako příklad uvedl léčivé účinky slunce. Izrael nechce na úkor koronaviru omezovat jiná nemocniční oddělení. Proto byly v minulých dnech otevřeny vojenské podzemní strategické nemocnice, aby případný nával nemocných zvládal. Do těchto nemocnic by byli přesunuti pacienti, kteří neonemocněli koronavirem.
Stovky Izraelců studují v Česku
S Čechy, kteří jsou v Izraeli, jsou v kontaktu a řeší s nimi spíš rutinní záležitosti. Stropnický vyzdvihuje izraelské studenty, kteří se chtěli vrátit do České republiky studovat. Byly jich stovky. „To byl docela problém. My jsme to konzulární oddělení neměli vystavěné tak, aby odpovídalo bezpečnostnímu zdravotnickému režimu. Nějakým způsobem jsme to prostě vyřešili,“ dodal.
Izrael teď podepsal několik významných obchodních dohod s arabskými státy. Za jejich uzavření je často vyzdvihován americký prezident Donald Trump. Ten je díky tomu dokonce nominován na Nobelovu cenu míru. „V tomto smyslu Biden (kandidát na prezidenta USA, pozn. red.) není pro Izrael možná ten správný kandidát,“ sdělil na závěr rozhovoru Stropnický.