Francie zkrátí interval mezi druhou a třetí dávkou vakcíny proti koronaviru. Oznámil to premiér Jean Castex a krok zdůvodnil rychlým šířením varianty omikron. Nově tak bude interval místo čtyř měsíců pouze tři. Ke stejnému kroku přistoupí také Izrael. Jak tyto země dále zpřísňují?
Izraelské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že zkrátí interval mezi podáním druhé a třetí dávky vakcíny proti covidu z pěti na tři měsíce. Nově stanovený interval se podle izraelského ministerstva zdravotnictví bude týkat vakcín proti covidu od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.
Zákaz chodit do práce nebo v noci do hospody. Experti navrhují opatření proti omikronu
Infekčnější varianta koronaviru – omikron – děsí celý svět. Řada zemí se již nyní potýká se stovkami tisíc nakažených a podle odborníků můžeme obdobnou situaci očekávat i v Česku. V plné síle by nás vlna mohla zasáhnout v polovině ledna. Jak může vláda dopady nové hrozby zmírnit a co mohou udělat občané? Experti představili své scénáře.
Izrael, který má více než devět milionů obyvatel, od začátku pandemie zaznamenal přes 1,3 milionu případů nákazy koronavirem a 8 242 lidí tam komplikacím spojeným s nemocí covid podlehlo. Dvě dávky očkování proti covidu v zemi obdrželo přes 5,8 milionu lidí a 4,2 milionu osob již bylo očkováno i třetí posilující dávkou.
Odborný panel izraelského ministerstva zdravotnictví minulý týden doporučil začít nabízet čtvrtou dávku vakcíny, takzvaný druhý booster, lidem starším 60 let, osobám s narušenou imunitou a zdravotníkům. Izraelská vláda doporučení uvítala, stále se však čeká na konečné schválení od koordinátora boje s koronavirem z ministerstva zdravotnictví, lékaře Nachmana Aše, jenž ve věci podle úředníků rozhodne nezávisle na vládě, píše Reuters.
Zpravodajský web The Times of Israel informoval, že se čtvrtou dávkou v Izraeli mělo původně začít očkovat v neděli, ale ministerstvo zdravotnictví to odložilo na základě předběžných dat, která naznačují, že při nákaze variantou omikron je o 50 až 70 procent nižší pravděpodobnost hospitalizace než při nákaze variantou delta.
Povinná práce z domova
Zkrácení intervalu avizovala i Francie. Premiér uvedl, že sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na sto tisíc obyvatel za týden, nyní ve Francii výrazně přesahuje 700, což je od začátku epidemie rekord. Francouzský zdravotnický úřad HAS doporučil dospělým přeočkování posilující dávkou vakcíny proti nemoci covid po třech měsících už minulý týden.
Společnost je jako jeviště. Covid namířil reflektor jen na jedno místo, říká sociolog
Pandemie, volby nebo čestné politické i covidové demonstrace. Česko si za poslední dva roky prošlo turbulentním vývojem od semknutí lidí loni na jaře až po čím dál silnější rozpory mezi očkovanými a neočkovanými. Sociolog a ředitel agentury STEM Martin Buchtík v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přirovnává naši společnost k divadelnímu jevišti, kde reflektor míří jen na jeden bod. Toho pak využívají tvůrci sociálního pnutí.
Po dobu prvních tří lednových týdnů má ve Francii platit limit dva tisíce účastníků při akcích uvnitř a pět tisíc pro venkovní veřejné sešlosti. Premiér zároveň oznámil, že v dálkové dopravě a v kinech bude zakázáno pít a jíst.
Práce z domova bude povinná nejméně tři dny v týdnu v profesích, kde to je možné. Vláda se také rozhodla zavést povinnost nosit roušky i venku v centrech měst. Konzumace nápojů a jídla v barech a restauracích bude podle premiéra povolena pouze vsedě.
„Vím, že se to zdá jako film bez konce, ale před rokem jsme zahájili naši očkovací kampaň a nyní jsme jedni z nejvíce očkovaných a nejlépe chráněných lidí na světě,“ řekl Castex na tiskové konferenci po zasedání vlády.
Ministerský předseda uvedl, že vládou plánovaný očkovací pas, který bude vyžadovat potvrzení o očkování, nikoli jen negativní test, vstoupí v platnost 15. ledna, pokud parlament schválí vládní návrh. Školy se podle Castexe po vánočních prázdninách otevřou podle plánu 3. ledna.