CNN Prima News fyzika

fyzika

Výpis příspěvků ke štítku „fyzika“

Machr české vědy před smrtí vyprávěl: Rozesmál jsem Hawkinga, viděl jsem ho tančit na vozíčku

Českou vědu rozesmutnila smrt 82leté kapacity Jiřího Bičáka. Světoznámý teoretický fyzik nedávno poskytl rozhovor CNN Prima NEWS, popisoval v něm svá osobní setkání s legendárním Stephenem W. Hawkingem. Ti dva k sobě měli blízko i z jednoho kuriózního důvodu: Bičák byl jen o jediný den starší. „Nejvíc jsem ho vždycky obdivoval za to, jak se dokázal poprat s nepříznivým osudem,“ tvrdil Bičák o muži, kterého významnou část života trápila nemoc ALS.

Kolik lidí se vejde do plynové komory a co je zabije. Úkol z fyziky pro žáky na Brněnsku šokoval

„Jakým plynem se plní komory v koncentračních táborech? Kolik lidí se do těchto komor vejde? Při jaké hodnotě elektrického napětí ochrneš a kdy umřeš?“ Tyto otázky nepocházejí z dokumentů o plánování genocidy. Jde o zadání projektu z fyziky pro žáky 9. třídy základní školy v Rosicích u Brna. Facebookový příspěvek pedagoga Roberta Čapka alias Líného učitele, který na poněkud netradiční postupy učitelů tamní školy upozornil, vyvolal na internetu bouřlivé diskuse.

Nobelova cena za fyziku putuje k trojici vědců. Dostanou ji za experimenty s fotony

Laureáty Nobelovy ceny za fyziku pro rok 2022 jsou Francouz Alain Aspect, Američan John Clauser a Rakušan Anton Zeilinger. Ocenění dostanou za experimenty s provázanými fotony v oblasti kvantové mechaniky, oznámila v úterý ve Stockholmu Královská švédská akademie věd. Jejich výzkum má uplatnění například v oblasti kvantové kryptografie, jež se zabývá pokročilými metodami šifrování, a je na něm založena i myšlenka teleportace.

Svět viděl unikát, který způsobila sluneční bouře. Jev však může mít fatální následky

Slunce znovu ukázalo svou sílu, kromě vysokých teplot zasáhly Zemi také následky sluneční bouře. Díky tomu mohli lidé na některých místech planety spatřit polární záři, včetně Evropy. Orientace magnetického pole uvnitř bouře byla chaotická, cituje doktorku Tamithu Skovovou, vesmírnou fyzičku, britský deník Express. Solární bouře se může na Zemi projevit řadou úkazů – od viditelnější aurory borealis až po rušení některých frekvencí rádiové komunikace. Experti se proto obávají také selhání vlakové signalizace, která by mohla vést k tragickým nehodám.

Hawkinga jsem rozesmál a viděl ho tančit na vozíčku. Byl ale i ostrý, vzpomíná český vědec

Před 80 roky se narodil Stephen W. Hawking, slavný vědec bojující půl století s nevyléčitelnou chorobou ALS. Český teoretický fyzik Jiří Bičák se s ním potkával na přednáškách i při neformálních příležitostech, hodně se o něm dozvěděl od společných přátel. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS přemýšlí, zda je namístě srovnávat Hawkinga s Einsteinem a o čem vypovídá, že se tahle kapacita ráda objevovala i v televizních seriálech typu Simpsonovi a Teorie velkého třesku.

Nobelovu cenu za fyziku mají vědci, kteří předpověděli globální oteplování

Aktualizováno

Nobelovu cenu za fyziku v letošním roce získali Američan japonského původu Syukuro Manabe, Němec Klaus Hasselmann a Ital Giorgio Parisi. První dva vědci byli vyznamenáni za svou práci na vytváření fyzikálních modelů zemského klimatu a za to, že spolehlivě předpověděli globální oteplování. Třetí z vědců prestižní cenu dostal za svůj příspěvek k teorii náhodných fyzikálních procesů. V úterý to uvedla Královská švédská akademie věd.

Zemřel uznávaný astronom, který pomohl dostat do kosmu Vladimíra Remka. Bylo mu 94 let

Aktualizováno

Ve středu zemřel astrofyzik, astronom, popularizátor vědy a nestor české a československé kosmonautiky Boris Valníček. Bylo mu 94 let. Úmrtí oznámil ve čtvrtek jeho syn. Valníček stál u zrodu československého kosmického výzkumu. Koordinoval československou účast na vesmírném programu socialistických zemí Interkosmos, v jehož rámci se v březnu 1978 dostal do kosmu Vladimír Remek jako první člověk z jiné země než Sovětského svazu a USA.