A máme tu 7 361. návrh návrhu návrhů řešení ekonomické krize. Tentokrát z hlavy ministra financí Zbyňka Stanjury. Navrhuje zrušit DPH 10 % a zavést jen 14 % a 21 %. A mimo jiné zahrnout do vyšší DPH položky jako teplo a vodné a stočné (doposud 10 %). Což je vzhledem k energetickým okolnostem skvělý nápad! Ale nezapomeňte, jak nás ujistil premiér Fiala – je to pořád jenom návrh, se kterým nevíme, co bude, protože předchozí návrhy se pravděpodobně nějak přenavrhly do jiných návrhů. A ty těm návrhům navrhly, aby se ještě nenavrhovaly. Krize!
Žijeme v době hledání společenských konsensů, takže vládní zacyklení se v procesu navrhování něčeho, co se pak neschválí, je vlastně módní a moderní. Akorát už je duben a ty návrhy se navrhují přibližně od podzimu. A pořád nic.
Napřed přišla vláda SPOLU s 65 návrhy NERV. S tím, že některé přijme, některé ne. Tyto návrhy rozházela do médií a čekala, jak zareaguje společnost. No, překvapivě společnost nezareagovala úplně dobře. Dobře nezareagovala vlastně ani část samotné vládní koalice, která nesouhlasila s tou druhou částí vládní koalice… Takže návrhy jsou stále v procesu návrhů.
ČTĚTE TAKÉ: Bartoš proti Stanjurovi: Nechceme dál zatěžovat rodiny. Piráti strhali návrhy k DPH
Do toho přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí s posunem věku odchodu do důchodu na 68 let, což se rovněž roztočilo v mediálním prostoru a vrátilo se Marianovi Jurečkovi jako bumerang od Jidáše. Momentálně je to ve fázi návrhu představení návrhu. Jinými slovy: Jurečka z toho teď musí vybruslit jako chytrá horákyně, ani oblečený, ani nahý, s čímž asi nebude mít jako lidovec problém. Takže z toho určitě bude nějaký hezký hybridní návrh.
No a teď Stanjura s DPH – přesun do vyšší sazby podle jeho návrhu dopadne třeba na ubytovací či kadeřnické služby (chudáci už dost zdecimovaní covidem, aby si to hodili, choďte teď víc na melíry, lidi!), ale také třeba právě na zmiňované teplo a vodné a stočné, tedy položky, které Česko letos rekordně trápily. Z deseti procent na jednadvacet! Pecka.
Vzácná shoda Schillerové s Kalouskem. Ostře se pustili do Fialovy vlády kvůli změnám DPH
Tvrdá kritika se snáší na vládu Petra Fialy (ODS) kvůli možným daňovým změnám. Ostře proti ní vystupuje zejména bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO), podle které by úprava daně z přidané hodnoty zdražila občanům běžný život. Její někdejší politický soupeř Miroslav Kalousek (TOP 09) navíc připomíná, že navrhovaná úprava DPH by přinesla proinflační kroky. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) ale v reakci uvedl, že se jedná o neoficiální návrh.
Zrovna včera Energetický regulační úřad přinesl informaci, že Češi vzorně šetřili teplem, jak jim vláda říkala, fakt si vzali dva svetry, jak chtěla Markéta Pekarová Adamová a třeba plyn omezili o 13,3 procenta oproti minulému roku. Jenže ceny pomaličku padají… Takže cesta k vyšší DPH se vlastně tak nějak sama nabízela. Ach jo. Samozřejmě JE TO JEN návrh.
Můžete namítnout, že DPH je nepřímá daň, tudíž přímo vláda teplo nezdražuje, ale víme, jak to je… „Lidé budou často za předpokládané související zdražení spílat právě obchodníkovi či prodejci, a nikoli vládě, která přitom bude skutečným původcem zdražení,“ napsal k tomu ekonom Lukáš Kovanda.
Je samozřejmé, že se musí šetřit po zvráceném mejdanu Andreje Babiše. Nezáviděníhodná pozice – o tom žádná. Ale vláda je zmatenější než Petr Fiala na severní Moravě, kde na něj křičeli ošklivé věci a on to očividně nečekal. Vylezl z muckajícího Twitteru a městských bublinek a poznal reálné Česko, které je naprosto dezorientované z toho, co se tady vlastně děje. A jaký návrh, tak strašně úzce se dotýkající našich životů, je vlastně ten reálný, správný, a co je blbost. Nevíme nic. SPOLU nevíme NIC.
Mejdan Babišovy vlády zle dopadá na tu současnou, která v plné nahotě odhaluje chaotičnost, neakceschopnost, a taky roztříštěnost – vždyť třeba pirátský šéf Ivan Bartoš pár hodin poté, co se Stanjurovy návrhy objevily v médiích, okamžitě napsal, že s nimi nesouhlasí, konkrétně s tím teplem. Piráti už jsou jednou nohou z rozpadající se vlády. Ale zatím je to tedy jenom můj návrh.