GLOSA: Starostování zadarmo neexistuje. Za nemalé peníze se politici zbavují odpovědnosti

Jako před každými volbami, i před těmi komunálními se objevil pravidelně se opakující nešvar. Kandidáti na primátora či starostu se předhánějí v tom, kdo bude skutečně pracovat pro město, obec i nejposlednější vísku s co nejmenším nárokem na plat. Objevují se i výkřiky, že někdo bude starostou zadarmo. Promiňte, ale takového opravdu nechci. Navíc zadarmo to opravdu není.

„Primátorem budu na plný úvazek. Na Praze 7 máme skvělý samostatný tým, neuteču odtamtud. Ten tým vydrží jakékoliv uspořádání. Prahu 7 nechci opustit, ale garantuji, že primátorem budu na plný úvazek za jeden plat,“ opakoval stále dokola Jan Čižinský (Praha sobě) ve středeční superdebatě Bitva o Prahu na CNN Prima NEWS na otázku, zda by v případě zvolení primátorem kumuloval funkce a zda by za takových okolností zůstal starostou v Praze 7.

Čižinský se snažil z otázky vyklouznout jako chytrá Horákyně a zároveň ukázat, jak je obětavý, jelikož by pro Prahu 7 pracoval zadarmo. Lidé, kteří na funkci starosty kandidují s tím, že ji budou vykonávat zadarmo, by raději do komunální politiky vůbec neměli vstupovat. Když někdo slibuje, že pro vás bude pracovat zadarmo, nevěřte mu.

Nejhorší politici jsou zadarmo

Právě plat, který (nejen) komunální politici pobírají, je často jedinou pákou, kterou na ně jako voliči máme. Když už nic jiného, měli by čelit otázce: „Co pro nás za ty peníze, které vám jako daňoví poplatníci posíláme, vlastně děláte?“ Jestliže někdo deklaruje, že za starostování nebude plat pobírat, vyráží nám z rukou poslední „klacek“, protože pak v klidu může říci: „Co po mně chcete, vždyť já pro vás pracuji zadarmo.“

V jedné písni se sice zpívá, že ty nejlepší věci jsou zadarmo, u politiků to neplatí. Ti by v žádném případě zadarmo pracovat neměli. Klidně ať má starosta či primátor plat jako ministr, hlavně ať „maká“ a má nad sebou neustále onen platový bič.

V této souvislosti se také poměrně často řeší, zejména v menších městech nebo obcích, zda má být starosta uvolněný (na plný úvazek), či postačí ten neuvolněný (který vedle starostování chodí do své běžné práce). A v myslích voličů se zahnízdila představa, že neuvolněný starosta je něco jako starosta zadarmo, kdežto ten, kdo chce být starostou uvolněným, si přišel na teplé místečko jen nahrabat.

Neuvolněný starosta? Díky, nechci

Jenže když nahlédneme do přílohy k vládnímu nařízení č. 318/2017 Sb., jež určuje platy uvolněných a neuvolněných komunálních politiků, zjistíme, že řada lidí žije v pořádné iluzi. Uvolněný starosta v nejmenší obci do 300 obyvatel má plat téměř 43 tisíc korun měsíčně, jeho neuvolněný protějšek pak více než 25 tisíc. Kdo „šéfuje“ obci od tisíce do tří tisíc obyvatel, přijde si jako uvolněný starosta na více než 60 tisíc, kdo starostuje „na vedlejšák“, vydělá si ke svému příjmu ze stálého zaměstnání pěkných 36 112 korun. Uvolněnému starostovi města s počtem obyvatel mezi 10 a 20 tisíci (v takto velkém městě žiji) náleží měsíční plat přes 78 tisíc, ale špatný job není ani dělat starostu neuvolněného – kdo by se zlobil za „kapesné“ převyšující částku 47 tisíc?

Do komunálních voleb zbývá skutečně už jen pár desítek hodin a kdo si stále není jistý, komu to nakonec „hodí“, možná by se měl svých favoritů zeptat, jak vážně to s prací pro obec či město myslí. Pokud se mu dostane odpovědi, že starostou bude jen na částečný úvazek, měla by na jeho politickém kompasu rozblikat varovná kontrolka. Ve skutečnosti totiž takový člověk říká, že si chce na radnici dojít jen pro hezké přilepšení ke své stálé mzdě a pro své voliče bude na radnici pracovat jen na půl, možná na čtvrt plynu. Nevím, jak vy, ale já o takového starostu nestojím.

Tagy:

Hlavní zprávy

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš
Nový den

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš

Vláda je totálně neschopná, pustil se do koalice bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten kritikou dlouhodobě nešetří ani u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Tentokrát v pořadu Nový den předseda hnutí podotkl, že by šéfa resortu měl současný premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. I on sám vidí, že je Síkela zoufalec, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže
Koronavirus

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:26

Plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři byly po poklesu tlaku v pondělí večer poškozeny. Podle německých úřadu mohlo jít o sabotáž

08:58

Kreml zřejmě kolem 1. října ohlásí anexi ukrajinských území, uvádí analytici

08:33

I voják s nízkou morálkou a malými bojovými zkušenostmi může znamenat problém a smrt, uvedl jeden z Čechů bojujících na Ukrajině

07:55

Šéf ochranky prezidenta Uruguaye je vyšetřován kvůli falešným dokladům pro Rusy

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Na Floridě bijí na poplach. Z domovů utíkají statisíce lidí, na oblast se řítí hurikán Ian

Obyvatelé jihovýchodního pobřeží USA se připravují na nejhorší. Ve čtvrtek by je mohl zasáhnout hurikán Ian. Nejtvrději by měl hurikán udeřit na záliv Tampa Bay a sousedící okresy. Floridský guvernér Ron DeSantis proto už v sobotu vyhlásil stav ohrožení ve všech 67 okresech státu. S evakuací statisíců lidí bude pomáhat i Národní garda. Hurikán změnil cesty výletních lodí a zásadně ovlivní i fungování mezinárodních letišť na Floridě.

Scéna z Armageddonu v reálu: Vědci otestovali vesmírnou obranu Země, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Tento asteroid žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavoval. Zda a jak se podařilo změnit jeho trajektorii, zjistí NASA za několik dnů či týdnů. Informovala o tom NASA na Twitteru. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART pomohou i vědci z Česka.

Domácí zpravodajství

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Rodinná tragédie u Prahy: Policie našla čtyři mrtvé včetně dětí. Vyšetřuje vraždu a sebevraždu

V rodinném domě v Měšicích na Praze-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé, a to včetně dvou dětí. Podle policie jde zřejmě o rodinnou tragédii. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, informovala policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Potvrdit to má soudní pitva.

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.