Kdo staví silnice, seje auta. Jsem pro pěší dopravu, navrhla Šabatová řešení pohybu v Praze

O dopravě v Praze je třeba začít přemýšlet jinak než doposud. Je to výzva do budoucnosti. „Uvědomme si, že žijeme ve městě, které stojí před klimatickou krizí,“ řekla kandidátka na primátorku Anna Šabatová (Solidarita) v superdebatě Bitva o Prahu na CNN Prima NEWS.

„My samozřejmě podporujeme veřejnou dopravu a také pěší dopravu. Ten, kdo staví silnice, v podstatě seje auta. Je to teorie dopravní indukce a musíme začít přemýšlet jinak,“ řekla lídryně kandidátky, kterou postavila mimo jiné ČSSD, v superdebatě na CNN Prima NEWS. Podle Šabatové je třeba zcela změnit přístup k řešení dopravy v metropoli.

Jedním z důvodů je podle bývalé ombudsmanky také fakt, že počet obyvatel hlavního města roste. A dokonce v něm nyní žije asi o 300 tisíc lidí více, než uvádějí oficiální statistiky. Ty totiž vycházejí z hlášení trvalých bydlišť. „Mělo by se s tím něco dělat, aby Praha dostávala daně za ty, kteří tam nejsou hlášeni, ale prakticky tam žijí. Praha se musí připravovat i budováním dopravní infrastruktury,“ dodala kandidátka na primátorku za koalici Solidarita (ČSSD, Zelení, Idealisté, Budoucnost).

Staví se dost?

Ostatní účastníci superdebaty si pak vzájemně vyčítali, zda se v Praze buduje dostatečný počet dopravních staveb a další infrastruktury, která by dokázala pojmout přibývající obyvatelstvo, ale také ty, kteří dojíždějí za prací do metropole zejména ze středních Čech.

Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vyčetl stávajícímu vedení Prahy, že pro dopravní infrastrukturu toho udělalo málo. „Okruh je narýsován dobře, ale pochopitelně všichni, co jsou tam okolo, říkají, že u nás ne, ale o kousek dál. To se musí projednat. Současná koalice nestavěla Spořilovskou, která je tři roky schválena včetně EIA,“ řekl Svoboda v superdebatě Bitva o Prahu na CNN Prima NEWS.

To ale zcela odmítl Petr Hlaváček (za STAN). „Staví se toho spoustu. Musíme se podívat na podíl dopravní práce. 43 procent je veřejná doprava, 33 je ta individuální. Když ale oddělíte Pražany a Středočechy, je ten podíl v neprospěch veřejné dopravy z hlediska regionu, před tím nelze zavírat oči. P+R parkoviště musíme budovat nejen na okraji Prahy, ale i zdrojových stanicích ve Středočeském kraji, jinak se z toho nikdy nevysekáme,“ řekl.

Urban: Piráti a Praha sobě jsou aktivisté

„Musím popřít, že se neudělalo nic kolem okruhu. Velmi jsme zrychlili práce na tunelu Blanka 2, byla odevzdána dokumentace ke stavebnímu řízení. Trojský most se začal stavět až čtyři roky od pravomocného stavebního povolení, u Dvoreckého mostu to byly čtyři měsíce,“ dušoval se Jan Čižinský (Praha sobě), že dopravní infrastruktura se v Praze buduje dostatečně.

Vysloužil si tak ale kritiku od Milana Urbana (SPD). „Piráti i Praha sobě jsou aktivisté, kteří mají automobil jako nadávku. Uzavírají se nábřeží a dělají se slalomové dráhy pro automobilisty. Je zapotřebí dostavět okruh a radiály mezi okruhy,“ oponoval. Podle něho se staví neefektivně i infrastruktura pro veřejnou dopravu. „Metro D, jak se začalo stavět, původní projekt byl 8 stanic za 35 miliard, teď stavíme 5 stanic za 52 miliard,“ kritizoval stávající vedení metropole.

Všichni diskutující až na Urbana se pak shodli, že počet obyvatel bude v Praze narůstat a do pěti let by mohl dosáhnout až dvou milionů. Podle kandidáta SPD však bude počet Pražanů stagnovat. „Lidé z Prahy také odcházejí, životní náklady totiž rostou,“ vysvětlil svou domněnku.

Poslechněte si záznam předvolební superdebaty s kandidáty na primátora:

Tagy:

Hlavní zprávy

Převrat v Rusku? Může přijít z byznysu, míní Zeman. Ruské uprchlíky před mobilizací by přijal
Miloš Zeman

Převrat v Rusku? Může přijít z byznysu, míní Zeman. Ruské uprchlíky před mobilizací by přijal

Česká republika by měla přijímat Rusy prchající před mobilizací. Nejsou bezpečnostním rizikem, řekl v povolební Partii Terezie Tománkové prezident Miloš Zeman. Podotkl, že jestli má v Rusku dojít k nějaké větší změně, nejspíše nebudou iniciátory vojenské struktury, které ve válce spíše ukázaly svou neschopnost. Mnohem větší vliv by ale mohly mít vlivné osobnosti z tamějších byznysových kruhů, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vystrčil se opřel do Schillerové: Já jsem doma úspěšný. Kde znají vás, tam jste prohrála
Partie

Vystrčil se opřel do Schillerové: Já jsem doma úspěšný. Kde znají vás, tam jste prohrála

Doma jsem úspěšný, nejlíp mě znají v Telči. Vy jste se v Brně nedostala ani do zastupitelstva, opřel se do šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS. Ta mu řekla, že kdyby byl v senátních volbách úspěšný, dostal by se zpět do horní komory parlamentu hned v prvním kole. Se 45 procenty ale Vystrčil postoupil do druhého kola, proti němu v Jihlavě stojí kandidátka na senátorku za ANO Jana Nagyová se 30 procenty.

Infobox
sledujeme živě
17:15

V Třinci chce vládnout trojkoalice, primátorkou má být opět Věra Palkovská

17:10

ODS v Litoměřicích odchází po dvaceti letech do opozice

17:00

Piráti chtějí jednat o koalici se Spolu a STAN, k níž by přibrali Prahu Sobě

16:58

Praha 13 má koalici ODS, ANO a Společně pro Prahu 13, starostou bude Vodrážka

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Strach Harryho i výhrůžky Meghan rozchodem. Nová kniha o Sussexech je plná třaskavých tvrzení

Vztah prince Harryho s jeho manželkou Meghan je od prvních chvil ostře sledován. Každý krok či vyjádření páru média i veřejnost do detailu probírá, a tak není překvapivé, že o vévodovi a vévodkyni ze Sussexu vznikají i knihy. Autorka nové publikace Valentine Lowová se zaměřila na zákulisní informace ze života dvojice, která se v roce 2020 odtrhla od britské královské rodiny a odjela do USA.

Zastropování cen energií jen na část spotřeby domácností? Síkela naznačil, s čím přijde EU

Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt prodloužení dočasného krizového rámce pro velké firmy a jednat se ještě bude i o změně způsobu stanovení cen elektřiny. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli řekl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN). O návrhu opatření mají v pátek jednat evropští ministři zodpovědní za energetiku. Podle Síkely by se do něj do té doby mohla ještě některá opatření zapracovat.

Živě
ON-LINE: Putin vyhodil dalšího generála. Rusové terorizují Oděsu sebevražednými drony

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Ukrajinci při útoku zabili vlastního exposlance, tvrdí Rusko. Kyjev zprávu nepotvrdil

V důsledku ukrajinského raketového útoku v Chersonu na jihu Ukrajiny v neděli zemřeli dva lidé, jedním z nich je bývalý ukrajinský poslanec Oleksij Žuravko. S odvoláním na místní proruské úřady o tom informují ruské tiskové agentury. Kyjev se k této informací zatím nevyjádřil. Cherson od začátku invaze okupuje ruská armáda. Ukrajinský generální štáb ve své pravidelné ranní zprávě o vývoji bojů uvedl, že ruské síly pokračují ve snaze plně obsadit Doněckou oblast a udržet dobytá území.

Kalousek se opřel do koaličních partnerů v Plzni. Dáte řetěz Babišovu lokaji, je to ostuda

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek se pustil do kritiky Pirátů. Nelíbí se mu, že strana v Plzni po komunálních volbách „obešla“ vítězné Spolu a utvořila koalici s hnutím ANO, za podpory SPD. K postupu plzeňských Pirátů se negativně vyjádřil i předseda strany Ivan Bartoš a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Přes kritiku předsedy Bartoše stojí ale plzeňský lídr Pirátů Bosák za koalicí s ANO a STAN podpořenou SPD. Večer ji bude hájit v Praze na vedení Pirátů.

Růžička opět senátorem hned v 1. kole. Okamurův hlas mu možná pomohl, vyčnívá ve výsledcích

Senátorem ve volebním obvodu Praha 6 bude Jiří Růžička (TOP 09). Hned v prvním kole získal 50,28 procenta voličů. Celkem pro něj hlasovalo 18 301 lidí, jedním z nich byl i šéf SPD Tomio Okamura. Ten volil Růžičku ryze demonstrativně jako nesouhlas se současnou vládou pětikoalice, lístek se pokusil znehodnotit natrhnutím a přeškrtnutím. To ovšem k zneplatnění nestačilo a právě jeho hlas poněkud vyčnívá z volebních výsledků.

Milion mobilizovaných Rusů? Kyjev dá to samé, říká expert a vysvětluje výhody Ukrajinců

Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci, na základě které má do zbraně vstoupit až milion mužů. Politolog Jiří Just v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS uvedl, že se povolání týká úplně kohokoli, a ne pouze určitých skupin rezervistů, jak tvrdí oficiální informace. Další odborník Jan Šír poté dodal, že Ukrajina má šanci počet povolaných mužů dorovnat.

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Nejsem antivaxer, ale další dávku nechci, odmítají lidé očkování. Experti však varují

Česká republika má za sebou relativně klidné léto, alespoň co se covidu týče. Neplatila žádná protikoronavirová opatření a ani počty nakažených neatakovaly alarmující hranici. I proto někteří Češi nevidí důvod využít posilující dávku vakcíny, a to napříč generacemi. I data ministerstva ukazují, že zájem není velký. Odborníci však varují, že se tito lidé vystavují značnému riziku.