reklama

Zelené plány EU zdraží v Česku vše, obávají se experti. Fouká a svítí i u nás, oponují jiní

Zelená dohoda pro Evropu neboli Green Deal zdraží úplně všechno. To jsou černé prognózy některých odborníků i politiků. Podle nich se Česko ještě dlouho neobejde bez energie z uhelných elektráren. Plán Evropské komise má přitom za cíl, aby Evropa byla v roce 2050 klimaticky neutrální.

reklama

Tvrdé dopady na všechny. Ty může přinést nejen zákaz spalovacích motorů, ale také konec využívání uhlí k výrobě tepla a elektřiny. S tím vším Evropská unie v rámci tzv. Zelené dohody počítá. Experti o tom ve čtvrtek diskutovali v Senátu. A názory se dost lišily.

„Jestliže se bude realizovat ideologie Green Deal tak, jak ji pojalo vedení Evropské unie, zaprvé budeme mít zoufale málo elektřiny a bude zoufale drahá,“ má jasno člen think tanku Realistická energetika a ekologie Milan Smutný.

Řešením je využívat uhlí, dokud to jde, a pak ho nahradit jadernou energií. Slunce ani vítr nás prý v českých podmínkách nespasí. Podle Komory obnovitelných zdrojů energie to ale není pravda. „Určitě neplatí, že by u nás vítr nefoukal, a když přijedete za hranice, tam fouká, nebo že by u nás nesvítilo a za hranicemi svítilo. Samozřejmě jsou různá místa a potenciál se trochu liší,“ vysvětlil předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Zlevnění obnovitelných zdrojů

Obnovitelné zdroje by prý naopak měly do budoucna zlevňovat s tím, jak se budou více a více používat. Premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že nic závazného zatím na stole není. „Žádný Green Deal nebyl podepsaný. Green Deal je politická dohoda,“ řekl Babiš.

Bitva o podmínky Zelené dohody tak podle něj čeká až příští českou vládu. V názoru na dohodu se ale často neshodnou ani politici jedné strany. „Green Deal je realita. Nemá už smysl spekulovat nad tím, jak by to mohlo být jinak,“ sdělil šéf ODS Petr Fiala.

Naopak podle europoslance stejné strany Alexandra Vondry budou změny v Zelené dohodě nutné. „Nikdo nechceme, aby výsledkem tohoto cvičení nebylo lepší životní prostředí, ale zbídačení obyvatelstva v naší zemi,“ dodal Vondra. O zelené dohodě pro Evropu nakonec experti v Senátu diskutovali více než šest hodin.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama