360°, Alexander Ač, Václav Cilek, Lukáš Dubec - 13.8. v 21:20
Evropa se v posledních měsících potýká s mnoha živelnými katastrofami i klimatickými extrémy. Tornádo nejprve zasáhlo Česko, o pár týdnů později se další objevilo na Slovensku. Německo zažilo zničující záplavy, Řecko sužují požáry a v Itálii naměřili rekordní teploty. „Velká část klimatických problémů je důsledkem lidské činnosti,“ sdělil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS geolog a klimatolog Václav Cílek.
„Změna přichází rychleji a intenzivněji, než jsme čekali. Je to počasí na houpačce,“ uvedl Cílek ve vysílání na CNN Prima NEWS. Že v současnosti již klimatická změna probíhá, potvrdil i ekolog z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR Alexandr Ač.
„Konstatuje to i poslední zpráva IPCC (Mezinárodní panel OSN pro změnu klimatu, pozn. red.). Ta jednoznačně říká, ze prakticky veškeré oteplení, které pozorujeme od počátku průmyslové revoluce, se děje kvůli spalování fosilních paliv, která zvyšují koncentraci skleníkových plynů. To vede k rychlému nárůstu globální teploty se všemi důsledky,“ vysvětlil Ač.
Klimatologové nyní podle něj předpokládají, že extrémy budou pokračovat. „Zvýší se maximální denní teploty i počet tropických dní, tedy těch s teplotou nad 30 °C. Zřejmě je jen otázkou několika dekád, než se přiblížíme k teplotám, které budou překračovat třeba 45 °C,“ varoval ekolog.
Můžeme si za to sami, zdůraznil ekolog
Dokonce ještě vyšší teplotní rekord naměřili meteorologové ve středu na Sicílii. Teploty tam přesáhly 48 °C, zřejmě se tak jedná o nejvyšší naměřenou teplotu v Evropě. Podle Ače jde o dlouhodobý trend. „Můžeme si za to sami, kdybychom nespalovali fosilní paliva, teploty by nerostly a důsledky bychom nepozorovali v takové míře jako nyní. Ještě s tím ale můžeme něco dělat,“ avizoval Ač. To je ostatně i poselství, které se snaží předat švédská aktivistka Greta Thunbergová.
„Greta je můj guru, co řekne, tomu věřím. Když se ale začneme bavit o vině, nikdy se nikam neposuneme. Věřím, že lidský vliv je podstatný, míry se ale budeme dopátrávat těžko,“ sdělil Cílek.
Klimatickou změnu podle něj doprovází i mnoho paradoxů. „Kumuluje se teplo, 90 procent z něj se váže do oceánů, které budou vychládat další desítky let. Zároveň je ale sluneční aktivita nižší než ve 20. století, a přesto se otepluje. Golfských proud zeslábl o 20 procent, přenos tepla na sever je tedy menší, než by měl být,“ vysvětlil klimatolog.
Šance na zlepšení tu je
Stejně tak podle něj existuje jev, kterému se říká „globální stmívání“ a který atmosféru vlastně ochlazuje. Děje se tak například tehdy, když letadla vytvářejí mraky. „Atmosféra se nečistí, je tedy poměrně velká pravděpodobnost, že větší část klimatických problémů se odehrává následkem lidské činnosti,“ dodal Cílek.
Zároveň uvedl, že klimatické extrémy, kterých jsme v posledních měsících svědky, se mohou měnit z roku na rok. Záleží například na tom, jakým směrem proudí vítr. „Někdy se sem přichází studenější vzduch ze severu, jindy může snadněji pronikat teplý vzduch ze Sahary. Těch 49 °C nemusí přijít za desítky let, ale klidně za rok. Změna je tady,“ uvedl klimatolog.
S tím souhlasil i ekolog Ač. „Je potřeba zakročit dřív, než nastanou horší důsledky. Pokud neutlumíme emise skleníkových plynů, nebude už ani teoretická šance udržet oteplení do dvou stupňů. Teď ještě nějakou takovou šanci máme,“ apeloval Ač.