Od úterý je jasné, že Manchester City se stal šampionem Premier League. Citizens mají třetí titul z posledních pěti sezon a strůjcem této výjimečné éry je trenér Pep Guardiola. Statistiky hovoří o tom, že je dokonce úspěšnější než legendární Sir Alex Ferguson, který dlouhých 27 let šéfoval Manchesteru United. Podle některých expertů může být španělský kouč nejlepším mužem profese nejen v dějinách anglické elitní ligy.
Asi bude velmi složité Fergusona překonat v počtu titulů, ke kterým United dovedl. Na 13 trofejí za Premier League měl ale takřka tři dekády. Guardiola se City vyhrál anglickou ligu třikrát v pěti sezonách. Jednou byla lepší Chelsea, podruhé Liverpool.
Na rozdíl od Fergusona uspěl 50letý Guardiola i v jiných zemích. Ano, vždy dostal na povel evropské giganty – napřed Barcelonu, za kterou jako hráč odehrál coby defenzivní záložník 263 zápasů, pak Bayern Mnichov. Ale to stále nic nemění na výjimečných úspěších.
Za čtyři roky trenérské štace v Katalánsku pomohl do klubové vitríny doručit celkem 14 trofejí, tři z nich byly za La Ligu, dvě za Ligu mistrů. Tři sezony v Bavorsku pak znamenaly 7 pohárů – tři za bundesligu.
V roce 2016 se vydal na „ostrovy“, do prostředí s největší konkurencí. Nic se nezměnilo, jeho tým je zkrátka opět vítězný. City jsou znovu králové Premier League poté, co druhý Manchester United prohrál s Leicesterem City.
„Pep donutí hráče se lepšit, a tento tým je neuvěřitelný. Podle mě je to nejlepší manažer, kterého kdy Premier League viděla,“ tvrdil v úterý ve studiu stanice BT sport expert Robbie Savage, bývalý velšský fotbalista, který největší část kariéry strávil v Leicesteru. Vedle stojící Rio Ferdinand jakožto bývalý svěřenec Fergusona příliš nesouhlasil. „Měl by ses sebrat a odejít,“ řekl a zasmál se.
Savage se však nenechal odbýt. Zmínil to, jak v tomto ročníku došel Manchester City k titulu, i když se v listopadu nacházel utopený ve spodní části tabulky. Konečné prvenství je proto o poznání cennějším úspěchem než v předchozích případech. „Tohle byla sezona jako žádná jiná. Byla nejtěžší. Vždycky si ji budeme pamatovat díky způsobu, jakým jsme v ní vyhrávali. Je to velmi speciální úspěch a jsem na hráče hrdý, protože se vždy snažili zlepšovat a být maximálně odolní,“ uvedl sám Guardiola.
Statistiky hovoří jasně
Pokud by trenér dovedl Citizens i k vůbec prvnímu triumfu v Lize mistrů – jako že ve finále 29. května proti Chelsea k tomu budou mít jedinečnou příležitost – příslušel by podle Savage Guardiolovi status nejlepšího kouče vůbec.
Co se týká Premier League, není to jen o slovech experta, vše je podloženo statistikami. Ze všech trenérů, kteří to od roku 1992 – tedy chvíle, kdy anglická liga nese současný název – dotáhli k titulu, má nejlepší čísla. City trénoval ve 187 zápasech, z nichž ve 138 slavil vítězství. Úspěšnost se rovná 74,8 %. Z 11 trenérů, které do porovnání zahrnul web The Sun, má manchesterský tým pod Guardilou nejvyšší gólový průměr na utkání – 2,43.
Ferguson United vedl v 808 zápasech Premier League, vítězství si připsal v 65,2 % případů, gólový průměr „Rudých ďáblů“ činil 2,01 branky na zápas. Velmi vysoko je ve srovnání třeba i Antonio Conte za dva roky, co působil na lavičce Chelsea – 1,93 gólu na utkání, 67,1 % duelů skončilo ziskem tří bodů.
Guardiolovým bonusem je to, že cesta Citizens za trofejemi vede přes velmi atraktivní fotbal. A podobně tomu bylo i v jeho předchozích působištích. „Myslím si, že Manchester City má nejlepšího trenéra všech dob. Za jeho činy se budeme za 10, 15, 20 let ohlížet,“ konstatoval Gary Neville, expert Sky Sports a další bývalý svěřenec Fergusona.
„Způsob, jakým Guardiola infiltruje každou zemi, dominuje fotbalu a ovlivňuje ostatní… Nemyslím si, že bych někdy něco takového předtím viděl,“ dodal Neville.