CNN Prima News gymnázium

gymnázium

Výpis příspěvků ke štítku „gymnázium“

Absurdita. Dostat se na školu ve Francii nebo Německu je jednodušší než do Prahy, líčí rodiče

Nedostatečné kapacity na středních školách vyhánějí do zahraničí mladé české premianty. Ukazuje se, že je někdy paradoxně jednodušší se dostat právě na prestižní lyceum ve Francii či Německu než na gymnázium v Praze. A to včetně získání studijního stipendia. „Což je absurdní. Děti pak nemají šanci se pořádně rozvinout,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Markéta Valášková, matka jednoho z „neúspěšných talentů“, kterému se ale poštěstilo v Mnichově.

Syn uspěl, ale systém ho nepustí za přáteli na jinou školu. Jediné řešení matku netěší

Touto dobou se měl Tomáš spíše radovat. Jeho píle se vyplatila a dostal se na střední školu, na kterou chtěl nejvíce. Stovky jiných dětí takové štěstí neměly. I přesto mu ale není příliš do smíchu – jeho tři nejlepší kamarádi totiž nakonec nastoupí společně jinam. Všichni se shodou náhod dostali na osmiletý obor, který si Tomáš dal do pořadníku až na druhé místo. A třebaže by na body splnil veškeré podmínky k zápisu na studium, udělat to nemůže. Alespoň ne s novým systémem na přihlášky.

Do litvínovského gymnázia vnikla cizí osoba. Studenty evakuovali, pachatel byl zadržen

Aktualizováno

Policisté v pátek zasahovali na gymnáziu v Litvínově na Mostecku. Vnikl tam pachatel, policie proto evakuovala studenty a zaměstnance. Nikdo nebyl zraněn. Pachatele policisté ve spolupráci se strážníky dopadli, hrozí mu tříleté vězení, informoval mluvčí policie Václav Krieger. Maturitní zkoušky byly zrušeny, konat se budou v náhradním termínu.

Studenti si stěžují na maturity: Trápil je nesrozumitelný poslech i příliš složitý příklad

Ve čtvrtek začaly státní maturity. Studenti středních škol mají za sebou didaktické testy z angličtiny a matematiky. Jak je tradicí, matematika opět nebyla mezi studenty příliš oblíbená, podle statistik Cermatu si ji zvolilo pouze zhruba 18 procent maturantů. Podle jejich názoru ale nebyl test nijak náročný a pocity, o které se s redakcí CNN Prima NEWS podělili, byly spíše pozitivní.

Dětem po letošních přijímačkách na střední největší stres odpadá, tvrdí náměstkyně ministra

Od minulého roku se počty míst na středních školách, gymnáziích a lyceích zvýšily o několik tisíc, řekla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS náměstkyně ministra školství Martina Běťáková. Zároveň od loňska již součástí procesu nejsou zápisové lístky, což podle ní pro studenty představovalo největší stres. Žáky místo nich nově rozřadí algoritmus.

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, když dítě po přijímačkách skončí „pod čarou“. Na odvolání zapomeňte

Termín přihlašování na střední školy prostřednictvím nového elektronického systému vypršel. Nyní se bude čekat na první kola přijímaček a také výsledky, které rozhodnou o dalším postupu. Ten ale doznal několika zásadních změn, především v situaci, kdy dítě skončí takzvaně „pod čarou“. Rodiče mnohdy sáhli po odvolání a doufali, že jim jiný uchazeč nakonec uvolní místo. To už ale od letošního roku neplatí, o rozřazení rozhodne právě nový systém.

TEST: Obstáli byste u přijímaček na střední školu? Ověřte si své znalosti z matematiky

Od 1. února si žáci devátých tříd mohou podávat přihlášky k jednotné přijímací zkoušce. Letos by se o místa na vysněných středních školách a gymnáziích mělo ucházet více než 106 tisíc studentů, vyplývá z dat ministerstva školství. Každý rok se po složení zkoušek objevuje kritika na složitost a obtížnost některých úloh – jsou ale testovací otázky skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z matematiky na zadání z loňského roku jak pro čtyřleté obory, tak pro šestiletá a osmiletá gymnázia.