reklama

Hádka expertů: Očkovat je třeba jen seniory, řekl Šinkora. Úmyslně lžete, reagoval Flegr

Většina českých i zahraničních odborníků opakovaně říká, že nejlepší cestou z koronavirové pandemie je očkování. Mají ale vakcinaci podstoupit všichni, nebo jen ohrožené skupiny obyvatel? Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom neshodli evoluční biolog Jaroslav Flegr a imunolog Jiří Šinkora. Při slovní roztržce došlo dokonce i na osobní útoky.

reklama

„Očkování funguje, to zpochybňují jen blázni. Vakcína je účinná, ale krátkodoběji, než jsme mysleli, proto musíme přistoupit ke třetí dávce. Je však jisté, že očkování v žádném případě nebrání infekci a tomu, aby očkovaný nemoc šířil. Myslet si, že naočkujete celou populaci v naději, že virus vymýtíte, je liché a takto to nefunguje,“ prohlásil Šinkora.

Očkovat by se podle něj měli jen senioři a mladší ročníky s vážnějšími nemocemi. „Má to biologický důvod, tito lidé nemají dostatečně výkonnou protivirovou imunitu. Pořád nechápu, že po tolika měsících se neozval někdo, kdo by řekl, že děti a senioři se výrazně liší,“ pokračoval ve svých argumentech.

Jenže Jaroslavu Flegrovi byly výroky kolegy z branže proti srsti. „Pan Šinkora úmyslně lže. Všichni kvalifikovaní imunologové – nikoliv ti, kteří strávili asi čtyři roky na imunologickém pracovišti a imunologické vzdělání nemají, jako tady pan Šinkora – tvrdí, že je potřeba očkovat i mladší generaci,“ rozvášnil se biolog.

Senioři jsou podle něho stále urgentní skupinou, ale aby nezačali umírat, potřebujeme prý proočkovat celou populaci. „Básnění o kontaktní nebo povrchové imunitě je nesmysl. Pokud si někdo myslí, že je geniální a ví to lépe než ostatní, tak mu sebedůvěru závidím, ale nezávidím nám, že musíme poslouchat takové nesmysly,“ opřel se do Šinkory.

Podle Flegra je jedno, zda má člověk protilátky

Hádka pokračovala. Šinkora podotkl, že i když nechtěl během debaty zacházet do osobních věcí, musí se vůči tvrzením Flegra ohradit. „Mám doktorát z imunologie a byl jsem ve ‚výzkumáku‘ 15 let, tak si to ověřte. Vykládáte nám teorie a uvidíme, jak to bude. V nemocnici neleží mladí lidé, průměrný věk úmrtí ke včerejšku je 79 let. Fakt nevím, jestli má cenu diskutovat způsobem, že se urážíme,“ ukončil vášnivou pětiminutovku rozhovoru.

Odborníci tak pokračovali v tématu protilátek. Podle Flegra není obranyschopnost po prodělání nemocnici dostatečná a je potřeba imunitu zvednout očkováním. „Je celkem jedno, jestli dotyčný protilátky má, nebo ne, prostě všem pomůže, když se znovu naočkují. Osobně si myslím, že imunita by měla být v průměru lepší po prodělání nemoci, ale data ukazují i opak,“ konstatoval.

Zájem o očkování roste

Zájem o očkování v Česku v poslední době roste. Za posledních sedm dní bylo aplikováno skoro 181 tisíc dávek. Bylo to o 16 400 víc než o týden dřív, a to navzdory čtvrtečnímu státnímu svátku, kdy se očkovalo výrazně méně než v běžný všední den.

Od začátku vakcinace koncem loňského prosince bylo v Česku aplikováno více 12,3 milionu dávek. Ukončené očkování má podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 6 103 446. Proočkováno je u nás necelých 60 procent populace, což zemi řadí až na 20. místo v Evropské unii.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama