Vláda znásilňuje právo, prohlásil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda ANO Karel Havlíček. Nelíbí se mu totiž sporný vládní návrh na snížení červnové valorizace důchodů, který chce navíc pětikoalice projednávat ve stavu legislativní nouze. Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) naopak viní ze „znásilňování“ opozici, která podle něj pomocí výrazných obstrukcí blokuje zákon o jednacím řádu dolní komory Parlamentu. Debata začala v dolní parlamentní komoře v úterý dopoledne.
Sněmovna se v úterý mimořádně sešla ke spornému vládnímu návrhu na snížení červnové valorizace důchodů. Opozice ohlásila předem dosud největší obstrukce v tomto volebním období. A svůj slib dodržela. Šéf SPD Tomio Okamura (SPD) mluvil před poslanci sedm hodin. O hodinu tak překonal své rok staré vystoupení. Hnutí ANO se v případě obstrukcí zatím drží více při zemi, i když jeho předseda Andrej Babiš sliboval koalici peklo.
„Dnes jsem mluvil 29 minut a k věci. Rozebral jsem problém z ekonomického, sociálního a právního hlediska. Jako ANO ale nijak nezastíráme, že chceme to jednání prodloužit. Uděláme vše pro to, aby snížení valorizace důchodů neprošlo. Vláda má právo měnit valorizační schéma, jenže nyní znásilňuje právo tím, že se tak děje ve stavu legislativní nouze. Navíc retroaktivně,“ kritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS Karel Havlíček.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Eurokomisařka Jourová je jednou nohou na odchodu z ANO. Hnutí nemá kde brát, říká politolog
S tím však Jan Skopeček nesouhlasil: „Jestli je něco znásilňování, tak je to blokování a totální paralyzace zákonu o jednacím řádu Sněmovny. To se tady dlouhodobě děje ze strany opozice. Musím ale uznat, že u pana místopředsedy Havlíčka dnes nešlo o obstrukci.“
Je snížení valorizace penzí vládním podrazem, či nutností? Politici se pohádali ve studiu
Ve veřejném prostoru zvedá vášně debata o vládním návrhu na snížení červnové valorizace penzí. Podle poslankyně Margity Balaštíkové (ANO) jde o „podraz na důchodce“. Politička také ve vysílání CNN Prima NEWS obvinila poslance Michaela Kohajdu (za KDU-ČSL), že „si snad dělá legraci“. Kohajda argumentoval tím, že kabinet musí být rozpočtově odpovědný. Za současnou nepříznivou ekonomickou situaci podle něj mohou i předešlé vlády, na nichž se podílelo hnutí ANO.
Současná vláda předložila návrh s cílem omezit zvyšování penzí v poměru k průměrné mzdě a zabránit tím zvýšeným výdajům státu. Průměrný měsíční důchod by podle novely vzrostl od června o 760 korun místo o předpokládaných 1 770 korun. Stát by takovým krokem podle důvodové zprávy ušetřil letos 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.
Skopeček podobně jako jeho kolegové z pětikoalice zmiňuje, že jsou úpravy valorizace nutné kvůli udržitelnosti systému. „Teď máme inflaci, kterou tehdy nikdo z expertů neočekával. Kdybychom nyní nezatáhli za brzdu, tak prohloubíme deficit o desítky miliard. To si nemůžeme dovolit. Penzijní systém by zkolaboval. Potřebujeme na důchody prostředky nejen letos, ale musíme zajistit udržitelnost i pro dnešní třicátníky či čtyřicátníky,“ řekl ekonomický expert z ODS.
Kabinet chce prosadit návrh do 21. března, aby včas vstoupil v platnost. Proto požádal o jeho zrychlené projednání ve stavu legislativní nouze, což ale opozice považuje za snahu o retroaktivitu. Ministerstvo práce v důvodové zprávě uvedlo, že podle něj nejde o nepřiměřený zásah do legitimního očekávání.
Opozice však poukazuje na možnou protiústavnost takového zásahu. O retroaktivitě mluví i někteří právníci. Podle Havlíčka kabinet problém hasí pozdě, protože prošvihl všechny řádné termíny. „Vláda jedná arogantně, přezíravě, válcuje jako buldozer a chce, abychom šoupali nohama. To se ale nestane,“ dodal.