Nacher: Uprchlíci žijící na nádraží? Lidé se ptají, jestli miliardy ze sbírek došly

Patrik Nacher v Partii

PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Mikuláš Peksa, Eva Decrois, Patrik Nacher, Zdeněk Kettner - 15.5. v 11:53

Někteří lidé mají při pohledu na romské uprchlíky z Ukrajiny pocit, že miliardové sbírky na Ukrajinu někde zmizely. V Partii Terezie Tománkové přiblížil pocit některých českých občanů poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. Naopak poslankyně ODS Eva Decroix považovala jeho slova za nevhodná. Sama hovořila o tom, jak je pro ni bolestné situaci na Hlavním nádraží v Praze pozorovat.

„Stejně jako mě bolí koukat se na situaci na nádraží, mě bolí i koukat se na stanové městečko. Doufala jsem, že to nebude nutné. Bohužel, pokud chceme rychle a krátkodobě vyřešit situaci těchto migrantů, jsem ráda, že se podařilo ta městečka udělat rychle,“ řekla poslankyně ODS. „Hrajeme s časem, kapacitami, místem a s přijetím v rámci naší populace,“ doplnila.

Nacher však upozornil na deziluzi některých lidí. „Češi velmi aktivně pomáhají – nejen tím, že nabízejí své kapacity bytů, ale posílají i finanční prostředky. Pak se ale ptají, jestli došly, když se posbíraly miliardy a pak vidí, že tu lidi leží na zemi. Evidentně ne vždy peníze doputují tam, kam mají,“ sdělil poslanec hnutí ANO.

OBRAZEM: Chodba plná spacáků a dek. Jak přežívají romští běženci na hlavním nádraží?

Pro několik stovek ukrajinských uprchlíků se budova pražského hlavního nádraží stala nechtěným novým domovem. Už první pohled na „uprchlickou halu“ ale naznačuje, jak zoufalá je situace co se týče lůžkových kapacit. Chodbu v historickém křídle nádražní budovy totiž lemují spacáky, deky, kočárky a igelitové pytle. Ukrajinští Romové musí každý den přespávat na tvrdé podlaze. Situaci na hlavním nádraží přibližuje fotoreportáž CNN Prima NEWS, snímky si můžete prohlédnout ve velké fotogalerii níže.

Tato argumentace se však nelíbila poslankyni ODS. „Zpochybňovat, že prostředky, které byly vybrané, nesloužily k účelu, rozhodně aktuálně není vhodná cesta. Vy jste říkal: ,Obrací se na mě lidé, že byly vybrány miliardy a není nikomu pomáháno.‘ Prostředky, které byly vybrané prostřednictvím neziskovek nebo ukrajinské ambasády, určitě byly použity správně a nemá to jakoukoliv souvislost s tím, že se tu jedna skupina běženců ocitla v situaci, která tu je,“ reagovala Decroix.

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa zase nastínil důvody současné situace. „Bavíme se o velkém logistickém problému, protože v Praze je v přepočtu na počet obyvatel asi 4× více lidí v porovnání s jinými kraji. Vzniká to z důvodu, že když člověk prchá z Ukrajiny, tak Praha je to město, které v ČR zná,“ vysvětlil Peksa.

Poslanec SPD Zdeněk Kettner zase zpochybnil způsob, jakým Česká republika pomáhá. „Jsme vděční, že pomáháme, ale máme záchranný člun, který se po naplnění potopí. Ukrajina je velice velké území, těžko se určuje, kde je největší nebezpečí. Ale nemůžeme pomáhat všem. Primárně by se mělo přijímat obyvatelstvo, které je nejblíže k válečné zóně,“ vysvětlil svůj postoj.

Tagy:
Romové migrace uprchlíci Partie sbírka Partie Terezie Tománkové peníze Mikuláš Peksa Patrik Nacher Eva Decroix Zdeněk Kettner