Česká republika se podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) příští týden pravděpodobně dostane na německý seznam epidemicky vysoce rizikových zemí. Hamáček to řekl po pondělním jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ). Ministr také upozornil, že policisté a hygienici budou v souvislosti se zpřísněnými protikoronavirovými opatřeními častěji provádět kontroly.
Přísnější opatření platí v Česku od pondělí – hospodští a restauratéři musí kontrolovat doklady o bezinfekčnosti hostů, zkrátila se doba platnosti testů a také se výrazně omezil okruh lidí s nárokem na bezplatný preventivní test na covid.
„Ode dneška přicházejí do praxe nová opatření, což bude vyžadovat zvýšenou míru kontroly. Krajské hygienické stanice jsou v kontaktu s krajskými ředitelstvími policie a na krajské úrovni se již uskutečnila jednání, je tam dohoda o spolupráci při kontrolách,“ vysvětlil Hamáček a připomněl, že padělání certifikátu o očkování je trestné.
Podle Hamáčka se štáb zabýval i zhoršující se epidemickou situací. „Viděli jsme i predikce na další období s tím, že ministerstvo zdravotnictví situaci vyhodnocuje. Pokud by bylo potřeba přijmout další opatření, diskutovala by se v rámci Rady vlády pro zdravotní rizika a poté by přišel na řadu ÚKŠ,“ sdělil Hamáček.
Nevole některých hospodských
ÚKŠ podle Hamáčka řešil také možné dodání ochranných pomůcek úřadům. „Ministerstvo průmyslu a obchodu dává dohromady statistiku za celou státní správu a v případě potřeby, kdy by některým státním úřadům chyběly ochranné pomůcky, jsme schopni je uvolnit ze státních hmotných rezerv, kde dochází k průběžné obměně,“ uvedl ministr.
O povinnosti personálu restaurací kontrolovat bezinfekčnost hostů rozhodl končící kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) 20. října. Opatření vyvolalo kritiku některých hospodských, podle nichž stát přenáší odpovědnost za šíření epidemie na majitele a provozovatele gastro služeb. Restrikce podle nich povedou k úbytku hostů a dalšímu poklesu tržeb. Zástupci iniciativy Chcípl PES, která se později změnila na politické hnutí Otevřeme Česko, v pondělí uvedli, že zhruba 400 restaurací kontroly dodržovat nebude.
Od 1. listopadu se také zkracuje doba platnosti testů na COVID-19. Negativní výsledek antigenního testu nově platí 24 hodin místo dosavadních tří dnů. U přesnějších PCR testů se platnost zkrátila z týdne na 72 hodin. Výrazně se omezuje rovněž okruh lidí, kteří mají nárok na preventivní test hrazený z veřejného pojištění. Nenaočkovaní si je od pondělí musí platit ze svého.
Riziková země pro Německo
Česku také hrozí zapsání na seznam rizikových zemí v Německu. Od loňského září do letošního června, z toho od ledna do dubna, jsme byli v přísněji hodnocené kategorii vysoce rizikových oblastí. „Česká republika se od příštího týdne pravděpodobně dostane na německý seznam zemí s vysokým rizikem, to bude znamenat změny pro naše občany cestující do Německa. Budou tam nové povinnosti, což má na starosti ministerstvo zahraničí, které detailní informace zveřejní na svých internetových stránkách,“ uvedl Hamáček.
Nové epidemické hodnocení Česka bude znamenat komplikaci především pro neočkované. Cestování se ale zkomplikuje i očkovaným, pokud do Německa přijedou s dětmi mladšími 12 let, pro něž vakcína zatím dostupná není.
Vyplnění formuláře a řada výjimek
Pro očkované a vyléčené bude jedinou změnou povinnost vyplnit digitální vstupní formulář. Ten musí vyplnit i neočkovaní, pro které bude po příjezdu nově vyžadována desetidenní karanténa. Tu je možné po pěti dnech předčasně ukončit negativním testem. Povinnost testu při vstupu do Německa pro neočkované bude nehledě na karanténu zachována, což ale platí i v současném režimu, kdy je Česko považováno za epidemicky bezpečné. Děti mladší 12 let nebudou muset žádný test předkládat, jejich karanténa je automaticky stanovena na pět dní.
Karanténní nařízení, které vstup do Německa upravuje, počítá s řadou výjimek. Izolace ani vstupní formulář není vyžadován od těch, kteří Německem jenom projíždějí, případně kteří vysoce rizikovou oblastí bez zastavení projeli. Tato úleva platí také pro takzvaný malý pohraniční styk, kdy pobyt v Německu nepřesáhne 24 hodin, případně kdy cesta z Německa do vysoce rizikové oblasti je kratší než 24 hodin. Pro návštěvu dětí či rodičů je pak možné uplatnit výjimku pro pobyt trvající až 72 hodin. Formulář a karanténa se netýká ani pendlerů, kteří do Německa dojíždějí za prací či studiem.
Německo již v říjnu oznámilo, že s účinností od 31. října zařadilo na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí Slovensko. Země nyní řadí cizí státy, kde se nákaza rychle šíří, do dvou kategorií – vysoce rizikové oblasti a oblasti s výskytem mutací koronaviru. V minulosti mělo ještě kategorii „prosté“ rizikové oblasti, kterou ale od srpna zrušilo. Jako oblast s mutacemi, což prakticky znemožňuje cestování, nyní Německo neoznačuje žádnou zemi.