Brífink po jednání Ústředního krizového štábu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Opatření začínají pomalu zabírat, klesá reprodukční číslo a v příštích týdnech dojde k poklesu počtu nakažených a hospitalizovaných. Přesto nás podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) čeká možná ten nejtěžší týden. Po jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) vicepremiér uvedl, že v budoucnu musí být rozvolňování velmi opatrné a nemůže se řídit veřejným míněním. Jinak by se zopakovala situace po rozvolnění před Vánocemi.
„Opatření pomalu zabírají, klesá reprodukční číslo, klesá mobilita. Máme velkou naději, že pokud to takhle vydržíme minimálně tři týdny, tak se to projeví v epidemii a dojde k poklesu počtu nakažených i hospitalizovaných. Včerejší nárůst je samozřejmě obrovské číslo, ale je to méně než minulé pondělí a číslo R se pohybuje na jedničce, takže epidemie stagnuje,“ řekl Hamáček po jednání ÚKŠ s tím, že to značí ohromnou zátěž na zdravotnictví.
Nejtěžší dny podle něj zdravotnictví ještě čekají. „Dá se říct, že nás čeká nejtěžší týden, pokud jej zvládneme, tak by situace měla být pomalinku lepší. Požádali jsme německou stranu, aby držela lůžka do příštího pátku, abychom je mohli případně využít. Jinak to vypadá, že bychom to mohli zvládnout,“ uvedl.
Zásadní rozvolňování nečekejte
Podle Hamáčka však ani zlepšování situace neznamená, že by se mělo v brzké budoucnosti začít rozvolňovat. „Byl bych velmi nerad, abychom si zopakovali zkušenost z Vánoc, kdy jsme si všichni nakoupili dárky, ale cenou byla další epidemie. Chceme postupovat opatrně. Prvně by měly padat velké zákazy jako uzavření okresů, měli bychom vrátit nějaký počet žáků a studentů do škol. Samozřejmě za předpokladu, že budou testováni,“ řekl. Poznamenal, že nemůžeme rozvolňovat podle ankety na Instagramu.
Další vlna by už podle něj nemusela přijít v souvislosti s tím, jak se rozebíhá očkování. „Další vlnu už si nikdo nepřeje, čekají nás milionové dodávky vakcín, byl bych rád, abychom to do léta zvládli,“ řekl vicepremiér.
Očkování by se mělo týkat také policistů a hasičů. „Březen a duben bude znamenat podstatně vyšší nárůsty vakcín. Řešili jsme, jak do systému zapojit policisty a hasiče. Policie je vytížena při kontrole vládních nařízení. Na demonstracích je riziko nakažení velmi vysoké. U policie to už je v tiscích případů. Řešíme jejich očkování, které ministerstvo vnitra provede vlastními kapacitami,“ upřesnil ministr vnitra.
Hamáček se vyjádřil také k požadavku prezidenta Miloše Zemana k odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a ředitelky Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové kvůli jejich postoji k vakcíně Sputnik V. „V České republice platí dělba moci a tím, kdo navrhuje jmenování a odvolání ministrů, je předseda vlády. My se řídíme koaliční smlouvou a tím jsou mechanismy dány,“ okomentoval.