ZPRÁVY PLUS - 14.4. v 10:30
Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.
Staronový předseda ČSSD a ministr vnitra se podle analytičky Týdeníku Echo Zlámalové chová naprosto zoufale. Podle ní za to můžou poslední kroky, kdy mu nevyšly machinace kolem ministerstva zahraničí. Ztratil prý respekt u Policie ČR, která oznámila, že vládní opatření o shlukování lidí nebude zajišťovat, protože nemá oporu v pandemickém zákonu. „Jan Hamáček už působí jako naprostý zoufalec. Chování policie vůči vládnímu nařízení je další ukázkou toho, že jeho respekt a důvěra jdou úplně ke dnu,“ podotkla Zlámalová.
Hamáček po víkendovém sjezdu strany, na němž byl opět potvrzen jako šéf ČSSD, nechal z postu ministra zahraničí odvolat svého soupeře z volby předsedy Tomáše Petříčka (ČSSD). Nevyšel mu ale další plán. Jako nového šéfa diplomacie si představoval současného ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který však jeho nabídku nepřijal s tím, že chce zůstat na své aktuální pozici. „Od Hamáčka je to neuvěřitelný amatérismus, pokud vyhlásil, že Zaorálek bude ministrem zahraničí. Přitom s ním o tom zřejmě vůbec nemluvil,“ uvedl Korecký z MF DNES.
Komentátor zároveň poznamenal, že se nejedná o jediný podobný lapsus ze strany Hamáčka. Připomněl případy, kdy šéf sociálních demokratů v roce 2017 jako ministra zahraničí prosazoval tehdejšího europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), kterého však prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat. Po několika měsících dohadů pak Hamáček Zemanovi ustoupil a nominoval na post Petříčka, který byl Pocheho asistentem.
Podobný problém nastal také u zmiňovaného ministerstva kultury. Na jaře 2019 Hamáček usiloval o konec tehdejšího šéfa resortu Antonína Staňka (ČSSD). Prezident o několik měsíců prodloužil Staňkovo působení a odmítl jako jeho nástupce starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu (ČSSD), kterého Hamáček prosazoval. I zde předseda ČSSD po čase ustoupil a navrhl za Staňka Lubomíra Zaorálka, kterého již Zeman přijal.
Kulhánek je Hamáčkův věrný pejsek, říká Zlámalová
Příliš valně Zlámalová s Koreckým nemluvili ani o možném nástupci Petříčka Jakubu Kulhánkovi. Toho Hamáček na post nominoval poté, co funkci odmítl Zaorálek. Kulhánek aktuálně působí jako náměstek na ministerstvu vnitra a v minulosti působil i na dalších resortech. Problematická u něj může být jeho minulost u čínské společnosti CEFC Europe.
Hamáček svého nynějšího náměstka podle Zlámalové vybral jednoduše proto, že mu nikdo jiný nezbyl. „Nikdo, kdo by si chtěl do vlády sednout za sociální demokracii, už není, tak Jan Hamáček pošle svého věrného psa. Jako Miroslav Poche poslal předtím svého asistenta, věrného psa Tomáše Petříčka,“ shrnula analytička Týdeníku Echo aktuální dění.
Korecký soudí, že Kulhánek je za Tomáše Petříčka minimálně srovnatelná náhrada. Nevadí mu ani jeho působení v CEFC Europe. „Pokud tento člověk má prověrku, nehledal bych nějaké skryté kličky, jak by z nás dělal čínskou provincii,“ řekl komentátor. Vadí mu ovšem fakt, že Kulhánek je úředník, nikoliv politik.
Opoziční strany vládě důvěru nevysloví, hlásí Korecký
Debata novinářů se točila i kolem dalších témat, například konec tolerance vlády ze strany KSČM. Komunisté si podle Zlámalové uvědomili, že nejlepší možností je teď pro ně vypovědět Babišově vládě poslušnost. „Vládnutí s Andrejem Babišem (ANO) je naprosto toxické, své koaliční partnery posílá mimo Poslaneckou sněmovnu,“ popsala způsob spolupráce s Babišem analytička Týdeníku Echo.
Podle Koreckého svou roli v postoji komunistů sehrály také Babišovy nesplněné sliby, které jim dal –například odebrání části financí z rozpočtu armády či brzký návrat dětí do škol. Důležitá pak může být i otázka nového předsedy KSČM. Dosavadní dlouholetý šéf Vojtěch Filip ve funkci pokračovat nebude.
Komunisté zároveň avizovali, že pokud opoziční strany vyvolají hlasování o nedůvěře vládě, podpoří jej. Otázkou podle novinářů je, zda se k tomu opoziční strany odhodlají. „Strany o tom sice mluví, v poslední době hlavně Tomio Okamura z SPD. U ostatních stran ale vidím, že se jim do toho moc nechce,“ konstatoval Korecký.
Zbylé opoziční strany se totiž obávají situace, že by v případě vyslovení nedůvěry Babišovu kabinetu prezident Miloš Zeman buď jeho vládu ponechal vládnout v demisi až do voleb, nebo by jmenoval vlastní úřednický kabinet. Podle Zlámalové by vyslovení nedůvěry nyní dávalo smysl jen v případě, kdyby se podařilo získat 120 hlasů poslanců, které jsou potřebné k rozpuštění Sněmovny a vyvolání předčasných voleb. „Pokud je opozice chytrá, půjde jí o to, aby volby byly co nejdřív,“ myslí si Zlámalová.
Babišova poslední šance
Premiér Babiš je podle novinářů aktuálně v situaci, kdy průběžně ztrácí své voliče. Poražen však ještě není. „Andrej Babiš by se mohl lehce zvednout, kdyby se podařilo částečně doočkovat, v čemž jsme skoro nejhorší v Evropě. Čím později budou volby, tím je to pro Babiše výhodnější,“ soudí analytička.
Její novinářský kolega z MF DNES to vidí podobně. „Zlepšená zdravotní i společenská situace je poslední šancí pro Babiše, ale i pro sociální demokraty,“ dodal Korecký. Podle něj se však éra nynějšího předsedy vlády chýlí ke konci, protože prý zároveň ztrácí své přirozené spojence. ČSSD totiž hrozí, že by se v letošních volbách nemusela do Poslanecké sněmovny vůbec dostat, podobná situace platí i pro KSČM.