Šéf sociálních demokratů a vicepremiér Jan Hamáček nesouhlasí se záměrem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) zmrazit platy policistům a hasičům. Podle něj už není pro úspory v rámci ministerstva vnitra místo. Do Schillerové si rýpl, že s návrhem zmrazit platy přijde na vládu, zatímco se s policisty a hasiči ráda fotí na veřejnosti, řekl ve vysílání ČT.
Ministryně financí v sobotu jednala v Lánech o státním rozpočtu. Schodek 390 miliard korun podle Schillerové prezidentovi nevadí, pokud bude v rozpočtu dost peněz na investice. Přes mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka ale upozornil, že Miloš Zeman považuje návrh za málo úsporný, bez patřičných pozměňovacích návrhů by proto zvažoval jeho vetování, což Schillerová před novináři nezmínila.
Dodala, že na vládu přijde v pondělí s návrhem na zmrazení platů policistů a hasičů. „Já bych byla samozřejmě ráda, kdyby se to řešilo v rámci objemu, to znamená, kdyby se hledaly možnosti rušení agend,“ řekla v sobotu ČT ministryně Schillerová. Šéf resortu vnitra Jan Hamáček nicméně avizoval, že se v této rovině se Schillerovou rozhodně nedohodne.
„Bavili jsme se o fungování vnitra, tam pro úspory prostor není. Nechci se dostat do situace, kdy hasiči nebudou mít na naftu a policisté na benzín. Podívejte, čím vším si ten resort prošel. Byl tu covid, policisté a hasiči makali na 100 procent, a pak tu byl boj, abychom jim vůbec zajistili odměny. Všichni je chválí po tornádu, tak je musíme i zaplatit. Máme 2000 zaměstnanců na ministerstvu, tam jsme už na krev, a to se ani nebavím o tom, že chceme aktualizovat hardware – kolabují nám registry,“ rozvedl Hamáček.
„Nedohodneme se na zmrazení platů policistů a hasičů. Ministryně se s nimi ráda fotí, ale nyní jim efektivně sníží platy o sedm procent,“ pokračoval šéf resortu vnitra s tím, že by tím rozpočet nepodpořil. Podle něj není možné členům českých bezpečnostních sborů říct, že sice „pracovali nad rámec svých povinností, ale teď ať si trhnou nohou, platy nezvedneme“. Základem je podle něj růst o tři procenta.
Stát se projedl k neuvěřitelným výdajům
Dále uvedl, že by schodek rozpočtu mohl být o 120 miliard korun nižší, kdyby se přes hnutí ANO, ODS a SPD „neodhlasovala ta šílenost“ v podobě zrušení superhrubé mzdy. Uznal, že ačkoliv nebyl u jednání expertní skupiny v Lánech, případné veto ze strany prezidenta Zemana by byla komplikace, protože by pravděpodobně prodloužilo období rozpočtového provizoria.
Předseda ODS Petr Fiala a šéf STAN Vít Rakušan podrobili návrh rozpočtu kritice a s Hamáčkem o něm polemizovali. Fiala prohlásil, že jak je rozpočet postaven, vede Česko postupně do krachu. Problém je podle něj na výdajové stránce rozpočtu.
Škrtat se podle něj dá například na dotacích podnikatelským subjektům. Občanští demokraté jsou podle něj schopni ušetřit 100 miliard ve výdajích. Současně při růstu ekonomiky o čtyři až 4,5 procenta by to podle něj přineslo 80 až 100 miliard. Schodek by tak byl kolem 200 miliard korun.
Také předseda STAN Rakušan uvedl, že na výdajích lze ušetřit 80 až 100 miliard korun. Stát se podle něj projedl k neuvěřitelným výdajům. „Doma určitě nechcete svým dětem odkázat hypotéku,“ vzkázal Hamáčkovi.
Hamáček naopak vytkl oponentům, že se nezaměřují na příjmovou stránku rozpočtu. „Korporátní daň, tam se dá pracovat s nějakými dvěma procentními body. Co se týká digitální daně, to je kolem deseti miliard, a odtoky financí do zahraničí,“ řekl Hamáček.