360°, Jan Hamáček - 24.5. v 20:14
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) má v případě řešení vrbětické kauzy podle svých slov čisté svědomí a nadále odmítá, že by pochybil. Podle něj se České republice podařilo rozbít ruskou centrálu ve střední Evropě, což byl důvod, proč se ČR objevila na seznamu nepřátelských zemí, uvedl v pořadu 360° Michala Půra na CNN Prima NEWS. Zároveň dodal, že v Rusku mají z politické situace v Česku legraci. „Jestli je tohle oběť za rozbití rezindentury, tak je to cena, kterou jsem schopen platit,“ řekl vicepremiér.
Hned na začátku odmítl kritiku webu Politico, podle něhož německá kancléřka Angela Merkelová vytkla premiérovi Andreji Babišovi (ANO), že požádal o společnou akci EU vůči Rusku příliš pozdě.
„Přijde mi to zvláštní, protože Merkelová byla jedna z prvních, kdo byl informován. Nevím o tom, že by byly výtky. Situace je složitá a některé státy nemají zájem na eskalaci vztahů s Ruskem. Po vyhošťování je už na ruských ambasádách lidí méně a už není pomalu kde brát,“ řekl Hamáček v pořadu k tomu, že se Unie příliš nemá k hromadnému vyhošťování ruských diplomatů. „Není to soutěž ve vyhošťování, ale jde o solidaritu,“ zopakoval.
Nadále věří, že se ČR podařilo rozbít ruskou zpravodajskou centrálu ve střední Evropě. To logicky zchladilo vztahy s Moskvou. „Na seznamu jsme proto, že jsme je naštvali,“ pokračoval vicepremiér na CNN Prima NEWS. Opozice ale podle něj neocenila jeho úsilí, což příliš nepřispělo české image v zahraničí.
„V Rusku z toho mají legraci, protože to rozmazává obrázek,“ řekl s tím, že „už by to nechal být“, jelikož se Vrběticím věnuje policie. Dodal, že se podezřelé výbuchy muničních skladů vyšetřují i v Bulharsku, kde měla ruská rozvědka rovněž operovat.
Svědomí mám čisté, vzkazuje
Ve chvíli, kdy Hamáček na tajném jednání 7. dubna obdržel detaily k vrbětickým výbuchům a možnému zapojení agentů ruských tajných služeb, měla podobné informace už i média. Únik prý může dokázat. „Můžu říct, že v ten samý den, kdy jsme slyšeli ucelenou prezentaci, už ty informace nějak věděli novináři,“ potvrdil na CNN Prima NEWS.
Stát se tak podle něj dostal pod tlak a „neměl svobodu jednání“, jelikož musel rychle jednat. Znovu ale zopakoval, že se situace ve spolupráci s bezpečnostními složkami a dalšími institucemi nakonec zvládla. Nemyslí si, že by pochybil.
„Po bitvě je každý generál. Čelil jsem v Poslanecké sněmovně kritice od Markéty Pekarové Adamové – pokud má ambice vést zemi, tak bych jí nepřál, aby musela čelit tak složité věci jako my,“ bránil se předseda sociálních demokratů.
„Chodíme na výslechy, taky to řeším právně. Svědomí mám čisté. Jestli je tohle oběť za rozbití rezindentury, tak je to cena, kterou jsem schopen platit. Nedá se očekávat, že vám někdo bude vehementně děkovat,“ hájil Hamáček své kroky v pořadu 360° Michala Půra.