Restaurace, které zůstanou otevřené navzdory vládnímu nařízení, není možné tolerovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl ministr průmyslu a obchodu a šéf resortu dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zkritizoval také pražský magistrát, že neposílil spoje městské hromadné dopravy.
Co jako ministr dopravy říkáte na přeplněnou veřejnou dopravu?
Doprava v Praze je katastrofa. Opravdu nechápu, proč magistrát neposílí spoje, už to měl dávno udělat. Přeplněné tramvaje jsou v jeho odpovědnosti. Vůbec si nedovedu představit, že bychom takhle řídili dálkovou vlakovou dopravu. Kdybychom to udělali, byli byste první, kdo nás okamžitě sejme.
Vlaky jsou ale kolikrát také přecplněné.
To ano, ale rychle přidáváme. Snažíme se to monitorovat a řídit, a jakmile se plní, přidáváme. Těžko se smiřuji s tím, že tramvaje jezdí po jednom voze.
Do pražského magistrátu jste se opřel i na Twitteru. Neměli by politici spíš držet spolu, než se ještě v téhle situaci neustále hádat?
Máme problém s tím, že to Praha nezvládá uřídit. Vím, že to je velké město. Reagoval jsem na příspěvek pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka, který se do nás pustil kvůli systému PES. Tak jsme jim odpověděli, ať si dají do pořádku Prahu. Já kritiku nezačínám, ale Piráti nás kritizují, a přitom jim nefunguje doprava. Staroměstské náměstí je fiasko. Kdyby se v Mnichově stalo to, co o víkendu v Praze, starosta města se nedožije nedělní snídaně, protože bude odvolaný. Některé pražské kluby a restaurace jely do půlnoci, to také není úplně dobrá vizitka.
Některé restaurace už řekly, že vládu neposlechou a ve středu v osm večer nezavřou. Jak se na to díváte, rozumíte jim?
Není možné to tolerovat. Neděláme to proto, že bychom chtěli někoho šikanovat. I ty restaurace musí vidět, že doposud se jim vyšlo poměrně vstříc. Jsme jednou z mála zemí, která provoz umožnila, byť v omezeném režimu. Doposud jsme jim kompenzovali nájemné, sto procent mezd. Vím, že to není komfortní a ideální, ale musíme respektovat ministra zdravotnictví. Restaurace nemusely být spuštěné vůbec. V Itálii musejí zavírat v 18 hodin.
Byl jste teď někdy v nějaké restauraci?
No byl.
A obsloužili vás bez problému?
Nebyl jsem od včerejška, ale byl jsem o víkendu v rámci kontroly. Jsou restaurace, které jely výborně, někde se to nezvládalo uřídit a některé to zcela cíleně porušovaly.
Za Psem si stojíme. Ale říkáme jednu věc: Nemůžeme vylít dítě i s vaničkou.
Bude vláda jednat o tom, jestli se Česko vrátí do 4. stupně, když se čísla začnou zhoršovat, nebo začnete započítávat antigenní testy do rizikového skóre a tím ho vylepšíte?
Započítávat antigenní testy je spravedlivé. Pan Kulveit (Jan Kulveit – vědec z Oxfordské univerzity a jeden z autorů protiepidemického systému PES, pozn. red.) nemá pravdu v jedné věci. Antigenní testy se plošně dělají a je jasné, že zvyšují procento u PCR testů. Čím více lidí bude indikovaných antigenním testem, tím víc jich půjde na PCR test a zvyšuje se pravděpodobnost, že budou pozitivní. To je věc, kterou je potřeba poopravit. Uvidíme, jak se to teď bude dotýkat výpočtu dál. Za Psem si stojíme. Ale říkáme jednu věc: Nemůžeme vylít vaničku i s dítětem. PES je důležitý indikátor, ale je doporučující. Musíme vidět v kontextu i všechno ostatní.
Jak to vypadá se skiareály? Nejdřív vláda řekla, že budou moci otevřít před Vánoci, teď zase ticho po pěšině.
Co se týká skiareálů, manuál máme připravený. Je hotový, je na něm shoda s ministerstvem zdravotnictví i poskytovateli služeb. Druhá věc je, aby se číslo vyvíjelo tak, že to budeme moci pustit. Bohužel ta čísla zatím nejsou dvakrát radostná.
Takže 18. prosince se skiareály neotevřou?
To řekneme až v pondělí. Těžko říct v tuhle chvíli. Záleží na vývoji. Kdyby se čísla zlepšovala, uvolnili bychom to dříve. Bude se rozhodovat v pondělí, jestli se spustí a k jakému datu. Skiareály se v Evropě zatím nepouští, Rakousko řeklo 24. prosince, jednáme ještě se Slovenskem, které je také poměrně přísné. Potřebujeme ještě pár dní.