Havlíček ostře do Pirátů: STAN vás normálně vyluxoval. Je to hořké, přiznává Jiránek

Pirátský poslanec Martin Jiránek je rozladěn ze zisku hlasů ve volbách do Poslanecké sněmovny a následného počtu mandátů, které poslanci za Piráty obsadí. „Férový výsledek by byl stejný počet poslanců z obou stran,“ řekl Martin Jiránek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

„Hořké to rozhodně je. Férový výsledek by byl stejný počet poslanců z obou stran. Výsledek není pro vztah koalic ideální. Do vyjednávání jdeme tak, že voliči nám dali mandát směřování této země,“ řekl Jiránek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Podle počtu poslanců je podle něho tento mandát sice malý, avšak z pohledu počtu lidí, kteří pro koalici PirSTAN volili, je prý ale dostatečný. Jiránek zároveň naznačil, s jakým počtem ministerstev pro Piráty by byl spokojen. „Bavíme se o tom, aby počet byl férový. Pokud by to bylo šest ministerstev, není fér, abychom měli jedno,“ řekl Jiránek s tím, že určitý seznam ministerstev Pirátská strana má. „Musíme si ještě ujasnit se Spolu, jakou mají představu,“ dodal.

Mějte trošku hrdost

Do Jiránka, potažmo Pirátů, se však pustil ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). „Pan Jiránek je hrozně slušný člověk. Řekněte to tak, jak to je. Zaplatili jste STANu kampaň ze dvou třetin, oni brutálně objeli všechny organizace a řekli lidem, jak mají kroužkovat,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

STAN Piráty podle Havlíčka dostal do situace, že mají jen čtyři křesla v Poslanecké sněmovně a pokud se prý Ivan Bartoš stane ministrem, o jedno křeslo prakticky přijdou. „Dneska je to kšeft za to, že vám dají dva fleky a z toho vám ještě jeden uměle vytvoří, že vám udělají digitální úřad nebo cokoliv. Mějte v tomhle trošku hrdost a řekněte normálně, jak to je. Normálně vás vyluxovali,“ vpálil Jiránkovi Havlíček.

Kroužkovací masakr

Letošní volby do Poslanecké sněmovny totiž výrazně ovlivnilo zaškrtávání preferenčních hlasů, na což doplatil třeba Ivan Bartoš, ačkoli své poslanecké křeslo obhájil. Zatímco první muž hnutí ANO Andrej Babiš obdržel v Ústeckém kraji 38 277 preferenčních hlasů, šéf Pirátů byl ve stejném volebním obvodě zakroužkován pouze ve 14 646 případech. Vůbec nejúspěšnější byl Vít Rakušan (PirSTAN), který končil s 59 792 preferenčními hlasy.

Starostové díky kroužkování Piráty mohutně přeskočili. Koalice Pirátů a STAN získala celkem 37 mandátů, z toho ale 33 připadne kandidátům Starostů. Piráti budou mít jen čtyři poslance. Ve Sněmovně tak nezasednou některé jejich známé tváře, například Mikuláš Ferjenčík. Ve veřejném prostoru se okamžitě začalo diskutovat, nakolik bylo spravedlivé, když někteří kandidáti za STAN vyzývali voliče ke kroužkování.

Tagy:
STAN Karel Havlíček CNN Prima NEWS Piráti Terezie Tománková Česká pirátská strana Partie Terezie Tománkové Starostové a nezávislí volby 2021 křeslo Martin Jiránek Piráti a Starostové kroužkování Poslanecká sněmovna ČR preferenční hlasování