Zákazníci restaurací se testům nejspíše nevyhnou ani o prázdninách, odhaduje vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Pokud by se situace zhoršila, opatření by se řídila podle dosavadních balíčků. Stravovací podniky s certifikátem Bezpečné provozovny ovšem nebudou muset zavírat hned v první vlně zpřísnění restrikcí, řekl v rozhovoru pro web iDnes.cz.
„Předtím, než by se restriktivně cokoli uzavíralo, tak ve spolupráci s podnikatelskými svazy připravujeme režim, kterému říkáme Bezpečná provozovna. Už nyní se realizuje v restauracích a dané provozovny, než dostanou certifikát, musí splnit šest požadavků na hygienické bezpečí,“ nastínil Havlíček.
Jako příklad vyjmenoval rozestupy u toalet, dezinfekce a rukavice při roznosu jídla nebo možnost platit kartami. „A tyto bezpečné provozovny by pak nebyly v té první vlně, kdyby se náhodou zase muselo znovu zavírat,“ vysvětlil vicepremiér.
PŘEHLEDNĚ: Jakým způsobem se nechat otestovat a jakou dobu jednotlivé testy platí
Testování na COVID-19 se stalo nedílnou součástí našich životů. Lidé se kvůli pandemii covidu pravidelně testují v práci či ve školách, negativní test je rovněž potřeba ke každodennímu životu. Potřebujete jej, abyste si dali pivo s přáteli v restauraci, při návštěvě kadeřníka, kulturních či sportovních akcích anebo pro bezpečné cestování. Jinou variantou je pouze očkování či prodělání nemoci. Testy na koronavirus jsou pro Čechy od června v určité míře proplácené zdravotními pojišťovnami.
Na konto možného zhoršení pandemické situace uvedl, že nechce příliš strašit s další vlnou, jelikož oproti loňskému roku probíhá očkování.
„Ale ano, pokud by došlo na další vlnu, určitě by se šlo podle balíčků. Bylo by to v podobném režimu jako teď,“ potvrdil v rozhovoru Havlíček.
Zatím se zdá, že se zákazníci restaurací a jiných stravovacích zařízení, ale také posiloven a divadel nevyhnou testování ani během prázdnin. „Vláda o této povinnosti bude ještě rozhodovat podle situace,“ rozvedl na iDnes.cz.
K prokázání bezinfekčnosti od úterý platí všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestných prohlášení, ve všech oblastech se tak pravidla sjednocují. Epidemiolog a bývalý šéf skupiny pro uvolňování opatření ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar sdělil, že to poškodí systém ochrany populace a nahraje to lidem, kteří se chtějí testům vyhnout.
Další možností, jak bezinfekčnost prokázat, je potvrzení o prodělání nemoci v posledních šesti měsících nebo uplynutí nejméně 22 dní od podání první dávky vakcíny. Kromě potvrzení, které dostanou lidé na očkovacím či testováním místě, si mohou certifikát stáhnout také z webu Očkovací portál občana.