Vláda vymýšlí proinflační opatření v době, kdy by měla růst cen tlumit. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. V případě realizace úpravy sazeb DPH a zvýšení daně u některých položek na základě uniklých propočtů ministerstva financí by nejvíce utrpěly sociálně slabší skupiny obyvatel.
Pokud by se vláda rozhodla změnit DPH podle propočtů, které unikly do médií, co by to podle vás znamenalo pro české občany?
Znamenalo by to samozřejmě další zdražování. Nejvíce by to dopadlo na nejohroženější sociálně slabší skupiny obyvatel. Samo o sobě je to naprosto šílené, protože v době, kdy se má bojovat s inflací, tak toto je jednoznačně proinflační opatření. Nemluvě o tom, že vláda ve stejné době zcela vážně uvažuje, že by se snížilo daňové zatížení pro některé subjekty v hazardu, což je z mého pohledu vrchol cynismu.
ČTĚTE TAKÉ: Richterová: Sazba 14 procent DPH je nepřijatelná. Z vlády ale neodejdeme
Ministr Stanjura ale popřel, že by plánoval snížit daně z hazardu...
Že se připravuje snížení daně u některých konkrétních subjektů v hazardu, víme všichni. Dokonce k tomu vznikla speciální skupina na ministerstvu financí. Protože to nevyšlo na poprvé, když to zkoušeli na podzim, tak se hledá cesta, jak se těm konkrétním subjektům daň sníží a obalují to do toho, že se zase jiným subjektům v hazardu daň zvýší.
Někteří v souvislostmi s úniky vládních podkladů hovoří o balóncích, které kabinet vypouští. Může to být nějaká taktika současné vlády, kdy testuje reakci veřejnosti na jednotlivé možnosti?
Nemyslím si ani, že je to nějaká taktika, ale spíše obrovská nekompetence vlády. Nejen, že vláda dává v dnešní době zcela nepochopitelná řešení a opatření, ale ona se také bojí k tomu přiznat, což je samozřejmě úplně nejhorší. Vláda nemá žádnou vizi ani cíl a dokonce ani koule na to, aby přiznala, že něco takového připravuje, protože se lekla toho obrovského odporu, který logicky vzniknul. Kdyby vláda udělala zmíněný hazard, bylo by to v podstatě na demisi.
Rozpočet ale skutečně není ve vůbec dobrém stavu a vláda nějaké kroky udělat musí. Jak byste se schodky rozpočtu bojovali vy, kdybyste byli u kormidla?
Je to vždy kombinace. Nešli bychom cestou zvyšování daní, ale cestou důsledného výběru daní. Mimo jiné například tak, jak jsme aplikovali v letech, kdy jsme dokázali hospodařit s vyrovnanými rozpočty, kdy se díky naší důslednosti zvýšil výběr daní. Vím, že se to někomu nelíbilo, ať už to bylo ve smyslu EET nebo kontrolního hlášení, ale ve finále to bylo účinné. Já říkám, že daně se zkrátka platit musí. Vláda dělá přesný opak. Firmy nahnala do šedé zóny a pak chce zvedat DPH, což je to nejjednodušší, protože to ve výsledku zaplatí lidé.
Druhá věc je samozřejmě úspora ve státní sféře, což vládu nemine. Začít musí u sebe, protože nemůže po někom chtít, aby někdo šetřil, když si sami přidávají úřady a politické náměstky. Nemluvě o tom, že neodsouhlasili zmrazení platů politiků. Třetí věc je dlouhodobějšího charakteru, což jsme razili v naší strategii „země pro budoucnost“, což znamená podporu vědy, výzkumu a inovací a v čase to přinese přidanou hodnotu zejména ve firemním sektoru, který logicky odvede více daní.