Pavel Zeman byl dlouho trnem v oku vládnoucí garnituře. Vzpomeňme jen na připravovanou kárnou žalobu ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala. K rezignaci Zemana, který téměř 11 let zastával pozici nejvyššího státního zástupce, se vyjádřili i další opoziční politici. Premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) mu poděkovali za jeho služby.
„Benešová na Zemana dlouhodobě vyvíjela tlak. Nyní je důležité ochránit nezávislost státního zastupitelství, aby do budoucna zůstala zachována nestrannost trestního řízení a ochrana veřejného zájmu,“ uvedl šéf ODS Fiala.
P.Zeman byl dlouho trnem v oku vládnoucí garnituře, vzpomeňme jen na připravovanou kárnou žalobu min. Benešové, která na něj dlouhodobě vyvíjela tlak. Nyní je důležité ochránit nezávislost VSZ, aby do budoucna zůstala zachována nestrannost trest.řízení a ochrana veřejného zájmu.
— Petr Fiala (@P_Fiala) May 14, 2021
Jeho stranický kolega a předseda Senátu Miloš Vystrčil uvedl, že se jedná o další krok Babišovy vlády, v níž Benešová působí, vedoucí k ohrožení svobody a nezávislosti. „Opět další zpráva, že svoboda a nezávislost jsou činností této vlády zásadně ohrožovány,“ napsal Vystrčil na sociálních sítích.
Rezignaci Zemana komentovali na sociálních sítích také další lídři politických stran. A řada z nich považovala za problematický jeho vztah s Benešovou. „Pracovat pod stále se stupňujícím tlakem, bez důvěry a podpory, nejde v žádné profesi, ministryně Benešová v posledních týdnech šla za hranu a házela klacky pod nohy nejvyššímu státnímu zástupci! Lidsky rozumím Pavlu Zemanovi, že se pro tento krok rozhodl, děkuji za jeho práci,“ napsal předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
„Nejvyšší státní zástupce se vzdal své funkce. Všichni dlouhodobě vidíme, jak obrovskému tlaku vládních politiků musel čelit. Ten vyvrcholil nedávným záměrem ministryně Benešové podat na něj kárnou žalobu za vyjádření k Vrběticím,“ uvedl předseda Starostů Vít Rakušan.
Nejvyšší státní zástupce P. Zeman se vzdal své funkce. Oficiální důvody nejsou ještě známe, ale všichni dlouhodobě vidíme, jak obrovskému tlaku vládních politiků musel čelit. Ten vyvrcholil nedávným záměrem ministryně Benešové podat na něj kárnou žalobu za vyjádření k Vrběticím.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) May 14, 2021
Také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová hovořila o nebývalém tlaku. „Evidentně nepřekážel jen paní Benešové, ale i premiérovi Babišovi kvůli vyšetřování, kterému čelí,“ řekla. Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil Babišovo stíhání v případu Čapího hnízda.
Bartoš připomíná útoky Benešové
Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček Zemanovi poděkoval za dobře odvedenou práci. Na postu nejvyššího státního zástupce Zeman působil dlouhých 11 let. „Pavel Zeman je špičkový právník a profesionál. Děkuji mu za roky práce pro Českou republiku, mimo jiné i za spolupráci v kauze Vrbětice. Přeji mu hodně štěstí v osobním i pracovním životě,“ uvedl Hamáček.
Podobně se vyjádřil také šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Oceňujeme především, že se pod ním státní zástupci zaměřili na důležité kauzy a nebáli se jít ani po velkých rybách,“ uvedl. Pro Zemana podle něj nemohlo být snadné působit pod Benešovou. „Na pana Zemana často útočila skrz média a dlouhodobě hledala záminku pro jeho odvolání, což považujeme za nepřijatelné,“ sdělil.
Benešovou Bartoš vyzval, aby jmenování dalšího nejvyššího státního zástupce „nechala nové vládě po volbách“. Nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda na návrh ministra spravedlnosti.
Tiskovka Pavla Zemana se poslouchá opravdu těžce. Ministryně Benešová na něj dlouhodobě útočila a hledala záminku k jeho odvolání. Doufám, že paní Benešová nechá jmenování nového nejvyššího státního zástupce až na nové vládě vzešlé z voleb. Bylo by to vhodné.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) May 14, 2021
Benešová: Zemanovo vysvětlení je laciné
Podle Benešové Zeman například porušil zákon svým nedávným vystoupením na tiskové konferenci k případu explozí ve Vrběticích. Proto údajně požadovala jeho odvolání a chtěla na něj podat kárnou žalobu. To nyní popírá, stejně tak i možnost jej odvolat. „Odvolání nebylo na stole, ani kárná žaloba,“ dodala ministryně spravedlnosti pro E15. Jeho páteční rozhodnutí ji údajně překvapilo.
Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času
Tlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) byl poměrně vysoký a jeho odrážení jsem věnoval až příliš mnoho času, říká o svém konci v čele Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Zeman. Ten na tiskové konferenci uvedl, že je sice zvyklý podobným půtkám čelit, ale tlak byl tak silný, že se nemohl plně věnovat svému úřadu. Benešová na Zemanův konec řekla, že jí jeho vysvětlení přijde „laciné“.
„Vzhledem k tomu, že jsem rezignaci nejvyššího státního zástupce neočekávala, nebyla doručena na ministerstvo spravedlnosti a navíc Pavel Zeman do 30. června 2021 zůstává ve funkci, jméno nástupce sdělím až následně,“ informovala ministryně.
Benešová dále prohlásila, že vysvětlení Zemanova konce považuje za „jednostranné a poněkud laciné“. „Je tak těžké bránit se něčemu, co zůstalo nevyřčeno, ale hlavně se nestalo,“ uvedla Benešová pro ČTK. Šéfka resortu justice dále doplnila, že do práce státních zástupců „nikdy nezasahovala a žádných tlaků z její strany vůči jeho (Zemanově – pozn. red.) osobě si není vědoma“.
Odchod zvažoval Zeman už dřív
Během páteční tiskové konference i sám Zeman přiznal, že ho k rezignaci přivedl právě rostoucí tlak ze strany ministryně spravedlnosti. „Tlaky jsou poměrně velké. Ne že bych byl někdo, kdo by se bál, ale když věnujete většinu času těmto půtkám, myslím si, že je to celkem zbytečné,“ řekl Zeman novinářům v Brně.
Odchod prý zvažoval už dřív, ve funkci ale zůstával také kvůli vyšetřování kauzy Vrbětice, tedy výbuchu muničních skladů s možným podílem ruských tajných služeb. Nyní už je kauza zveřejněná a Zeman se nebojí, že by se „zasekla“. Věří, že bude státní zastupitelství nadále pracovat tak jako pod jeho vedením. Zmínil také zásadu „padni komu padni“.
Zemanovu rezignaci komentoval rovněž prezident Unie státních zástupců Jan Lata. „Ve funkci nejvyššího státního zástupce působil Zeman nejdéle ze všech, více než deset let. S jeho érou zůstane spojeno výrazné posílení důvěryhodnosti i sebevědomí státního zastupitelství a za to mu patří poděkování. S ohledem na současnou nestabilní společenskou a politickou situaci však načasování jeho rezignace nepovažuji za šťastné,“ uvedl Lata v prohlášení, které v pátek unie zveřejnila na svých stránkách.