Hejtmani Bělica a Suchánek chtějí kvůli povodním prodloužit stav nebezpečí. Ulehčí to práci

Primátor Havířova Josef Bělica (ANO)

Hejtman Bělica požádal o prodloužení stavu nebezpečí

Moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO) žádá vládu o prodloužení stavu nebezpečí, který byl v regionu vyhlášen v polovině září kvůli povodním. Prodloužit ho chce pro osm obcí s rozšířenou působností. Hejtman to sdělil novinářům v pátek po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje. Konec prodlouženého stavu nebezpečí by tak připadal na 13. listopadu. O prodloužení požádal po pátečním poledni také olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN).

Stav nebezpečí by se v případě souhlasu vlády měl prodloužit v Bohumíně, Bruntálu, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Kravařích, Krnově, Opavě a Ostravě. Prodloužení stavu nebezpečí podle hejtmana usnadní likvidaci následků povodní.

ČTĚTE TAKÉ: Kalousek se schází s „betonovým králem“. Ladí společně program i tým nové strany

„Přestože se jedná o ten nejnižší nouzový stav, tak umožňuje řešit v území likvidační práce a zahájit i obnovovací práce. Také je možné řešit legislativně některé věci bezprostředně, což by jinak nebylo možné. Jedná se především o demolice budov, stavební práce na korytech řek nebo energetické infrastruktuře,“ řekl Bělica.

Kraj ve spolupráci s hasiči nyní zpřesňuje počet lidí, kteří nebudou moci v zimě užívat svá obydlí zasažená povodní. Aktuálně jde o 159 rodin a téměř 400 lidí. Podle krajského ředitele hasičů Radima Kuchaře je 250 lidí z velkých měst, jako jsou Krnov, Opava, Ostrava a Bohumín, kde jsou náhradní ubytovací kapacity k dispozici.

Zbytek pochází z menších obcí, kde bude řešení situace složitější. Podle Kuchaře se hasiči s krajem shodují na tom, že by bylo vhodnější, aby tito lidé přečkali zimu například v penzionech než v mobilních ubytovacích zařízeních. Pro většinu postižených je možné v okolí jejich bydliště takové ubytování zařídit. Bude však nutné řešit i financování takového pobytu. Zabývat by se tím proto mělo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Objevily se případy krysí nemoci

V kraji hygienici podle Bělici dosud v souvislosti s povodní zaznamenali tři případy leptospirózy, takzvané krysí nemoci. Nakazili se dva muži a žena, kteří při úklidu nepoužívali vhodné ochranné pomůcky.

Leptospiróza se šíří močí nakažených zvířat, jako jsou hlodavci, psi, hospodářská zvířata či divoká zvěř. Leptospiry mohou být přítomny jak v povodňové vodě, která splachuje výkaly, tak v bahně a usazeninách, a to i po zaschnutí. Proto je důležité dodržovat hygienu, mýt si ruce a používat ochranné pomůcky.

Novým ministrem pro místní rozvoj bude hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN)

Hygienici rovněž očkovali proti žloutence, a to přes 550 lidí včetně dětí. Preventivní očkování bylo možné dostat v zaplaveném ostravském obvodu Přívoz. Právě v této lokalitě hygienici už od dubna evidují ohnisko žloutenky, které monitorují. Preventivní očkování má zabránit dalšímu rozšiřování nemoci.

O prodloužení žádají i z Olomouckého kraje

Se stejným požadavkem přišel i hejtman Olomouckého kraje Suchánek. Stav nebezpečí byl v celém kraji po ničivých povodních vyhlášen 14. září a jeho platnost skončí 13. října. Návrh počítá s prodloužením tohoto krizového opatření do 12. listopadu, avšak pouze na území obcí s rozšířenou působností Jeseník a Šumperk, sdělil Suchánek.

Při vyhlášeném stavu nebezpečí lze podle Suchánka v postižených oblastech snadněji organizovat pomoc vojáků i hasičů, bez které se samosprávy i místní lidé ani bezmála tři týdny po záplavách stále neobejdou. Při obnově poškozené infrastruktury pak není třeba složitě žádat o stavební povolení, což distribučním firmám výrazně usnadňuje opravu poničených rozvodů elektřiny, plynu a vody.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mladí policisté pomáhají, ve Slezsku řeší následky povodní

Tagy: