Vláda by měla dělat víc pro to, aby výrobci elektrická energie byli zestátněni. Uvedl to předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS. Zároveň upozornil na to, že Evropa si podle něj za krizi může do jisté míry sama. „Chtěla, aby energie byla co nejzelenější,“ zdůraznil.
„Vláda má podle mého dělat všechno pro to, aby se výrobci elektrická energii do budoucna zestátnili. Je to podle mě jediná cesta, protože energetika přestává být tržním faktorem. Energetika nebude dlouhodobě schopná tvářit se, že je úplně volným trhem,“ uvedl v Partii hejtman Martin Kuba. Někdejší ministr průmyslu a obchodu dodal, že se energetika v ČR i Evropě bude muset přenastavit.
Podle něj si navíc za krizi Evropa může do jisté míry sama. „Jediné, na co se v posledních letech zaměřovala, je, aby byla energie zelenější, a všechny ostatní faktory jsme ignorovali – aby byla bezpečná a abychom ji drželi na svém území,“ upozornil.
ČEZ vyplatí odměny 60 tisíc korun. Nemravné by to bylo v době ztrát, hájí firmu Munzar
Společnost ČEZ vyplatí všem svým pracovníkům bonus ve výši 60 tisíc korun. Cílem vedení polostátní energetické firmy je pokrýt zaměstnancům náklady spojené s vysokou inflací. Informovaly o tom Seznam Zprávy. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru a člen podvýboru pro energetiku Vojtěch Munzar (ODS) pro CNN Prima NEWS uvedl, že jde pouze o vnitřní politiku firmy.
Zároveň také hájil vládu Petra Fialy (ODS). „To, v čem jsme se ocitli, není chyba vlády. Vláda, ať už se to týká energetiky nebo inflace, do určité míry dědí něco, co se tu dělo dlouhodobě,“ podotkl.
Okamura: Obrovská chyba vlády
S tím ale nesouhlasil šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. „Za prvé je potřeba zastropovat cenu přímo u výrobců, ne u distributorů. Je to obrovská chyba Petra Fialy, ČR patří mezi největší vývozce elektrické energie, ale přesto máme nejvyšší ceny. Nemá to logiku, sami občané to vidí. Může za to vláda,“ zdůraznil.
S Kubou ale souhlasil v tom, že je potřeba udělat všechny kroky ke zestátnění ČEZu. „Je potřeba mít infrastrukturu, ale i distribuci. V meziročním srovnání u nás máme největší zdražení v Evropě, v Polsku se ceny snížily,“ uvedl Okamura.
Fialův kabinet v říjnu stanovil pro domácnosti cenové stropy, a to 6 000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3 000 korun za jednu MWh plynu bez omezení spotřeby. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Strop platí i pro malé a střední podniky, které odebírají elektřinu z nízkého napětí a ročně nespotřebují více než 630 MWh plynu.