Ve vládní koalici se rýsuje spor okolo rozpočtových škrtů. Ministr financí Zbyněk Stanjrua (ODS) totiž navrhuje, aby se přehodnotilo nabírání pracovníků ve školství a otevřela se diskuze, zda více lidí znamená i kvalitnější vzdělání. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) ale úspory odmítá. Koalice také počítá s tím, že se od příštího roku škrtne více jak osm stovek úřednických míst. Další optimalizace míst má pak pokračovat v dalších letech.
Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura naznačil v rozhovoru v pořadu Kvartál webu E15 možné škrty ve školství. Podle něj se jedná o věc k diskuzi, která byla v minulosti tabu. „Když se řeklo, že se zvyšuje počet státních zaměstnanců, převážná většina byli učitelé, případně policisté a vojáci. Ale ten trend je neudržitelný. Cíl je kvalitní vzdělávání. Ale není přímá úměra mezi počtem pracovníků ve školství a kvalitou vzdělávání. Takhle jednoduše to nefunguje. Kvalitního vzdělávání se dá dosáhnout jinak,“ řekl Stanjura v pořadu.
Podle něj bude nutné přehodnotit, co se ve školách žáci a studenti učí. Proto by se školství mělo zaměřit více na to, aby absolventi byli připraveni na jejich náročný pracovní život.
S tím ovšem nesouhlasí ministr školství Vladimír Balaš. „Věřím, že školství je stále prioritou této vlády a všech stran v ní. Proto jsem přijal funkci ministra. Bavme se, kde škrtat smysluplně, nemůžeme šetřit bezhlavě – tedy i na školách a dětech. Mechanické škrty odmítám. Bez kvalitního vzdělání nemáme dobrou budoucnost,“ uvedl Balaš v reakci na Stanjurova slova.
Věřím, že školství je stále prioritou této vlády a všech stran v ní. Proto jsem přijal funkci ministra. Bavme se, kde škrtat smysluplně, nemůžeme šetřit bezhlavě - tedy i na školách a dětech. Mechanické škrty odmítám. Bez kvalitního vzdělání nemáme dobrou budoucnost.
— Vladimír Balaš (@VladimirBalas) December 3, 2022
Vládní koalice v poslední době činí kroky k tomu, aby se více míst škrtalo a mohly se tak uspořit peníze ve státním rozpočtu. Vláda například ve středu schválila, že se zruší k 1. lednu příštího roku 851 úřednických míst. Například ministerstvo vnitra se chystá vyškrtnout na dvě stovky míst.
Nedělám tupé škrty, brání se Jurečka. Dávky chci snížit těm, kdo zneužívají systém
Občany, kteří pracují a potřebují chvilkovou podporu, když přecházejí na jiné pracoviště, budeme podporovat, hájil svůj návrh předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Jako ministr práce a sociálních věcí totiž plánuje snížení nebo zkrácení podpory v nezaměstnanosti. Podle místopředsedy SPD Radima Fialy je to ale asociální krok, pustil se do něj v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Ministr vnitra Vít Rakušan k tomu uvedl, že koalice tím plní jedno z vládních bodů programového prohlášení. „Na vládě jsme schválili návrh, kterým rušíme 851 úřednických míst. Po včerejším přehlasování prezidentského veta služebního zákona jsme dnes udělali další krok k lépe fungující, otevřenější státní správě Plníme náš program a v zeštihlování a zefektivňování státu budeme pokračovat,“ řekl Rakušan.
Jeho výrok však napadla bývalá místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jana Mračková Vidlumetzová (ANO). Podle ní naopak počet zaměstnanců státu vzroste. „Nerada házím vidle do PR Víta Rakušana. Ale pravda je taková, že pokud jde o jeho rezort, tak třeba k 1.1.2022 bylo na ministerstvu vnitra 2 818 úředníků. O rok později, k 1.1.2023, jich bude 2 982,“ uvedla opoziční poslankyně.
Nerada házím vidle do PR @Vit_Rakusan. Ale pravda je taková, že pokud jde o jeho rezort, tak třeba k 1.1.2022 bylo na @vnitro 2818 úředníků. O rok později, k 1.1.2023, jich bude 2982. https://t.co/58auG08wXu
— Jana Mračková Vildumetzová (@JVildumetzova) December 2, 2022
Rakušan však našel zastání u poslankyně STAN Barbory Urbanové. Podle ní se jedná o lež. „Ano, ministerstvo nejvíce zatížené utečenci před válkou na Ukrajině muselo v průběhu letošního roku přibrat úředníky na Odboru azylové a migrační politiky tak, aby to zvládlo. To jste, pokud jsem poslouchala dobře, i chtěla. Abychom to zvládli,“ uvedla Urbanová.