Více než dva a půl milionu lidí využívá k zabezpečení mobilů a počítačů slabá hesla typu 123456, vyplynulo z výzkumu společnosti NordPass. Mezi další oblíbená patří slovo password nebo iloveyou. Prolomit přitom takové heslo zabere hackerům méně než sekundu. Mezi známé osobnosti, které používají slabá hesla patří například i americký prezident Donald Trump. Jeho Twitter prolomili už dvakrát.
Ze dvou set možných nejhorších hesel se 123456 umístilo na prvním místě. Podle společnosti NordPass, která se zabývá správou hesel, ho k zabezpečení technologií využívá více než dva a půl milionu lidí. „Seznam hesel vytvořila společnost specializující se na výzkum narušení dat,“ uvedla pro CNN společnost NordPass. Celkově prozkoumali databázi s 275 699 516 hesly.
Novinkou v první desítce tohoto roku jsou „picture1“ a „senha“, což v portugalštině znamená heslo. Společnost také porovnávala výsledky seznamu nejběžnějších hesel roku 2020 s rokem 2019 a zjistila, že není skoro žádný rozdíl. To znamená, že i přes mnohá upozornění odborníků na kybernetickou bezpečnost, lidé stále využívají hesla typu 123456, obrazek1, heslo či 111111.
Špiclováním WhatsAppu terorismus neporazíte, shodují se expert a poslanec
Právo na soukromí, nebo bezpečí? Taková otázka se opět vrací na evropskou politickou scénu po teroristických útocích ve Francii a Rakousku. Evropští lídři chtějí, aby tajné služby měly přístup do soukromých šifrovaných konverzací. Využívá je například populární komunikační aplikace WhatsApp. Bezpečnostní expert Lumír Němec i poslanec František Kopřiva (Piráti), kteří byli oba hosty pořadu 360° na televizi CNN Prima NEWS, však takové nápady kategoricky odmítají.
Hackeři napadli účty desítkám celebrit
Mezi známé osobnosti, které zřejmě používají slabá hesla patří například americký prezident Donald Trump. Nizozemskému hackerovi se v říjnu podařilo prolomit jeho účet na Twitteru na pátý pokus. Prezident měl slabé a lehce uhodnutelné heslo, a to maga2020, což je zkratka pro Trumpovo volební heslo Make America Great Again. Jeho Twitter napadali i dříve. Podobnou situaci zažil v roce 2016 těsně před prezidentskými volbami. Tehdy měl heslo yourefired neboli máš padáka.
Mnohem závažnější kauza se stala v červenci tohoto roku. Podvodníci napadli twitterové účty známých osobností, na nichž pak zveřejňovali falešné tweety nabízející 2 tisíce dolarů (téměř 47 tisíc korun) za každých tisíc dolarů zaslaných na anonymní bitcoinovou adresu. Mezi napadenými byli šéf Tesly Elon Musk, šéf Amazonu Jeff Bezos, Barack Obama, Joe Biden, Mike Bloomberg či rapper Kanye West a Kim Kardashianová.
Slabé heslo prolomí za 4 sekundy
Aby se lidé vyhnuli napadení, mnohé bezpečnostní agentury radí, aby nepoužívali předvídatelné číselné kombinace nebo řetězce sousedních klávesových kombinací. Také by se měli vyvarovat používání osobních údajů, jako je telefonní číslo, datum narození či jméno. Společnost NordPass také doporučuje měnit hesla každých 90 dní kombinací malých a velkých písmen a pro každý účet mít jiné heslo. Mezi silná patří kombinace z deseti čísel, zahrnující čísla, písmena a symboly.
Česká společnost Algotech uvádí, že jsou hackeři s pomocí dnešních technologií schopni jednoduché heslo, které například obsahuje pouze 9 čísel, prolomit zhruba za 4 sekundy. V případě stejně dlouhého hesla složeného z malých a velkých písmen jim to zabere 4 dny. Pokud však bude heslo kombinací čísel, malých velkých písmen a speciálních znaků, jim jeho prolomení zabere několik desítek dnů nebo dokonce let.