Lumír Němec a František Kopřiva mluví o boji proti terorismu
Právo na soukromí, nebo bezpečí? Taková otázka se opět vrací na evropskou politickou scénu po teroristických útocích ve Francii a Rakousku. Evropští lídři chtějí, aby tajné služby měly přístup do soukromých šifrovaných konverzací. Využívá je například populární komunikační aplikace WhatsApp. Bezpečnostní expert Lumír Němec i poslanec František Kopřiva (Piráti), kteří byli oba hosty pořadu 360° na televizi CNN Prima NEWS, však takové nápady kategoricky odmítají.
Někteří by možná očekávali, že bude Lumír Němec jakožto bývalý policista kontrolu bezpečnostních složek nad WhatsAppem schvalovat, jenže nikoliv. „Jde o další otvírání Pandořiny skříňky. Dali bychom tajným službám, potažmo politickým stranám do rukou obrovskou moc,“ řekl Němec, který takové sledování přirovnal k románu 1984 od George Orwella.
Muslimský vůdce kritizuje teroristické útoky. Extremisté mu za to hrozí smrtí
Umírněnému muslimskému vůdci vyhrožují na sociálních sítích smrtí. 48letý Hassen Chalghoumi odsoudil nedávné teroristické útoky ve Francii, přičemž označil zavražděného učitele Samuela Patyho za „mučedníka za svobodu projevu“. Nyní byl nucen požádat francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o zvýšenou policejní ochranu, jak uvádí web Daily Mail.
I druhý host debaty, František Kopřiva, se proti nápadu ostře vymezil. „S terorismem je sice potřeba bojovat, ale zde se skutečně jedná o narušení listovního tajemství. Představte si, že byste chtěli poslat dopis, ale systém by vám zakazoval zalepovat obálku. Navíc se tu bavíme o umělé inteligenci, která bezpochyby bude trpět určitou mírou chybovosti,“ podotkl poslanec.
Podle Němce evropští lídři nenazývají věci pravými jmény. „Spojnicí mezi posledními teroristickými útoky v Evropě jsou radikální islamisté. Ti se ale přeci nedomlouvají přes WhatsApp. Navíc proč by terorista používal aplikaci, o které ví, že bude v budoucnu špiclována? Opatření tak bude dopadat na slušné lidi,“ vysvětlil bezpečnostní expert. Sledování WhatsAppu bezpečnostními složkami připodobnil k tendencím omezovat legální držení střelných zbraní, protože teroristi útočí v drtivé většině ilegálně drženým arzenálem.
Jde o nebezpečný precedent.
Pirátský poslanec Kopřiva také poukazuje na to, že bychom o soukromí přišli úplně všichni. „Nemám nic proti tomu, aby policie měla možnost odposlouchávat v důvodných případech podezřelé z terorismu, což dnes funguje. Je však potřeba svolení soudu, které by teď policisté nepotřebovali. Jde o nebezpečný precedent,“ dodal Kopřiva.
Podle Němce je nejdůležitější dát tajným službám do rukou možnosti, aby mohly proti terorismu konat nezbytné kroky a neměly svázané ruce. Kopřiva by si zase přál lepší komunikaci mezi různými tajnými službami napříč Evropskou unií.