Tropická bouře Hilary v neděli dorazila nad mexickou pevninu ve státě Baja California. Ačkoliv ztratila něco ze své síly hurikánu, stále panují obavy, že do dvoumilionového města Tijuana na mexicko-americké hranici přinese smrtící bleskové záplavy a napáchá škody i na americkém západě, informovala agentura AP. Města a vesnice na Kalifornském poloostrově ale zasáhly silné lijáky a povodně už před příchodem bouře.
V oblasti se už podle agentury Reuters utopil jeden člověk. Na déšť, vítr, sesuvy půdy a výpadky proudu se připravují také v americké Kalifornii. Tam, podle odhadů už slabší, bouře Hilary dorazí v pondělí odpoledne SELČ, nad Tijuanou projde v pondělí okolo poledne.
ČTĚTE TAKÉ: Ischii došla trpělivost s turisty. Rozdává pokuty za žabky, plavky či popíjení v centru
Hilary v neděli okolo 20:00 SELČ udeřila na mexické pobřeží v řídce osídlené oblasti asi 250 kilometrů jižně od mexického města Ensenada a 340 kilometrů jihovýchodně od amerického San Diega, uvedlo Národní centrum pro hurikány (NHC). Bouři postupující na severozápad rychlostí 41 kilometrů za hodinu doprovází vítr s maximální rychlostí 100 kilometrů za hodinu.
Zatímco v předchozích dnech dosáhla hodnocení hurikánu čtvrté kategorie z pěti, během neděle Hilary postupně slábla a ponížila na tropickou bouři. Navzdory nižší rychlosti větru však úřady upozornily, že následky mohou být, a v Mexiku už jsou, ničivé.
Meteorologové varovali, že bouře může způsobit extrémní záplavy, sesuvy půdy, a dokonce i tornáda. Části jihozápadu USA by mohly být zasaženy stoletými dešti a existuje velká pravděpodobnost, že Hilary překoná historické rekordy jako nejděštivější tropická cyklóna v oblasti, kde jsou na rozdíl od atlantského pobřeží Ameriky podobné bouře výjimečné. Podle AP kromě Kalifornie čekají deště a vichry i Nevadu, Oregon či Idaho.
Hilary už dříve u mexických břehů zvedla vlny až do 12metrové výšky a armáda musela z přímořských obydlí evakuovat kolem 850 lidí.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Následky bouřek v Česku
Správa parků v americké Kalifornii v přípravě na bouři zavírá pláže, lidé v Los Angeles už v sobotu v ulicích rozváželi pytle s pískem, ve velkém nakupovali trvanlivé potraviny a v nedalekém San Diegu přišla všem vlastníkům mobilního telefonu zpráva s varováním, aby nejezdili auty po silnicích kvůli poryvům větru a riziku bleskových povodní.