Středeční inaugurace patřila v mnohém mezi unikátní. Pandemická situace ji velmi ovlivnila, viděli jsme rozestupy a malý počet diváků, celý ceremoniál tak působil trochu smutně. Obvykle inauguraci přihlíží tisíce diváků, letos to však bylo jiné, podotkl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové historik Jan Koura.
„Každý čtvrtý rok, který následuje po prezidentských volbách, slaví ve Spojených státech 20. ledna federální svátek. Lidé mají volno právě kvůli tomu, aby mohli přijít do ulic a oslavovat. Tisíce diváků přihlíží slavnému přejezdu prezidenta do Bílého domu, což v letošním roce nebylo,“ uvedl historik Jan Koura z Ústavu světových dějin.
Greta si nenechala ujít poslední Trumpův den ve funkci. Měj se staříku, vzkázala mu
Greta Thunbergová si naposledy, alespoň co se minimálně čtyř následujících let týče, rýpla do Trumpa jako prezidenta. S odstupujícím šéfem Bílého domu se ironicky rozloučila, a prozatím tak zakončila jejich vzájemné špičkování, které se táhne už několik let.
Podle něj byla středeční inaugurace v mnohém odlišná. Ovlivnila ji hlavně pandemie koronaviru. „Obvykle inauguraci přihlíží tisíce diváků, letos to však bylo jiné. Celý ceremoniál působil až trochu smutně,“ podotkl a dodal, že se na tom podepsala i bezpečnostní opatření, zpřísněná kvůli útoku na Kapitol, který se odehrál před pár týdny.
Inaugurační slib na palubě letadla
Během inauguračního dne dodržují američtí prezidenti několik tradic. Mezi ně patří například návštěva Arlingtonského národního hřbitova, kde obvykle prezident položí věnec na hrob neznámého vojáka, aby uctil památku těch, kteří padli ve službě vlasti. Podle historika Koury patří hřbitov mezi významná pamětní místa. „Jde o vojenský hřbitov, ale jsou na něm pochovány i některé osobnosti, včetně prezidenta Johna Kennedyho,“ vysvětlil a dodal, že právě tuto ceremonii někteří američtí prezidenti porušili.
„Ne všichni byli inaugurováni ve Washingtonu. Například po smrti Kennedyho složil viceprezident Lyndon B. Johnson inaugurační slib během letu z Dallasu do D. C. na palubě Air Force One 22. listopadu 1963,“ popsal historik Koura.
Biden: Amerika musí být znovu majákem světa, budu prezidentem všech
Nově inaugurovaný 46. prezident Spojených států amerických ve svém prvním projevu apeloval na jednotu. Odkazoval zejména na společného nepřítele v podobě pandemie. Podle českých pozorovatelů byla řeč příliš roztříštěná.
Mezi další zajímavé tradice patří skládání slibu s rukou položenou na vlastní bibli. „Donald Trump stejně jako i letos Joe Biden skládali svůj prezidentský slib na rodinnou bibli. Tento zvyk patří mezi dlouholeté tradice, avšak není dán přímo ústavou,“ řekl Koura. Podle něj v tom určitě hraje roli symbolická rovina. „Chtějí tím ukázat, že jsou Spojené státy velmi náboženskou zemí s tradicemi. Navíc tím, že si v posledních letech přinášejí vlastní bible, ukazují i provázanost na rodinné tradice a víru, kterou si přinášejí z rodiny,“ vysvětlil.
Jill bude populárnější než Melanie
Na otázku, která z prvních amerických dam patřila mezi nejpopulárnější, označil historik bez váhání Jacqueline Kennedyovou. „Působila velmi otevřeně, sympaticky, ale také byla díky svému stylu oblékání módní ikonou pro Američany. Ale samozřejmě některé první dámy nebyly tak viditelné jako Jaqueline,“ podotkl. Mezi ně patřila manželka prezidenta Harryho Trumana, která nerada vystupovala na veřejnosti.
Podle Koury má tuto partii dobře rozehranou i Jill Bidenová. „Působí velmi lidově. Navíc jako bývalá učitelka je zvyklá být v kontaktu s lidmi. Proto bych osobně tipoval, že bude populárnější než Melanie Trumpová,“ dodal historik.