Čekal se od nich ofenzivní koncert, Eurem však zatím postupují v úsporném stylu. Angličané dali za tři zápasy ve skupině jen dva góly, ale i to jim stačilo k postupu do osmifinále z prvního místa. Pozoruhodné je, že jde o historicky nejnižší počet vstřelených branek, s nímž některý tým ovládl základní skupinu. Angličané navíc ani jednou neinkasovali. A i když je za neatraktivní hru fanoušci i odborníci kritizují, triumfální cesta Řecka ze šampionátu v roce 2004 nasvědčuje, že vyhrát se dá i stylem „vzadu na nulu“.
Harry Kane, Phil Foden, Raheem Sterling, Jadon Sancho, Marcus Rashford nebo Jack Grealish. To jsou ofenzivní esa anglického výběru na probíhajícím fotbalovém Euru. Všichni hrají v základní sestavě nejlepších evropských klubů, jenže dohromady jim to v útočné fázi zatím moc neklape.
MS ve fotbale 2022
V zápasech skupiny D proti Chorvatsku, Skotsku a Česku se Angličané prosadili pouze dvakrát, i tak ale získali sedm bodů a ovládli tabulku „české“ skupiny. Jak proti Chorvatsku, tak proti Česku se trefil pouze Raheem Sterling z Manchesteru City. Střelecké mlčení dalších hvězd v čele s jedním z nejlepších útočníků na světě z posledních sezon Harrym Kanem z Tottenhamu ale předpokládal málokdo. Jenže tým to mrzet nemusí. Zvlášť ve chvíli, kdy to 170 centimetrů vysokému Sterlingovi střílí i hlavou.
Angličané ovládli skupinu s celkovým skóre 2:0, což jsou „nejúspornější“ čísla vítěze základní skupiny v historii Eura. Už se několikrát stalo, že tým v úvodních utkáních branku neobdržel, ale aby skóroval jen dvakrát, to je unikát. Například Itálie postoupila na Euru v roce 1980 se skóre 1:0 ze druhého místa čtyřčlenné skupiny do zápasu o bronz. V něm ale po bláznivém penaltovém rozstřelu padla s Československem.
Jako když Řekové udolali Nedvěda a spol.
Ale zpět k letošnímu týmu Anglie. Odborníci varují, že hra „vzadu na nulu“ se svěřencům trenéra Garetha Southgatea nemusí ve vyřazovacích bojích vyplatit. S tím by však nesouhlasili například Řekové, kteří v roce 2004 prošli pavoukem Eura bez obdrženého gólu a po třech výhrách poměrem 1:0 slavili senzační triumf. Fotbaloví fanoušci si „semifinálový beton“ proti českému výběru v čele s Milanem Barošem, Petrem Čechem nebo Pavlem Nedvědem jistě vybaví.
Trochu jiná střídání. Brankář na minutu do hry, odchod legendy se specifickým účesem
Střídání ve fotbale je za běžných okolností obyčejný rituál. Hráč jde dolů z taktických důvodů, případně protože už nemůže, nebo je zraněný. Letošní Euro ale přineslo dvě výměny hráčů, které upoutaly značnou pozornost. Na svědomí je mají Italové a Severní Makedonci.
O tom, že Angličanům jde na letošním turnaji dát gól jen stěží, se v úterý přesvědčil také český výběr. Kromě střely Tomáše Holeše a dvou pokusů Tomáše Součka (jeden šel vedle, druhý byl zablokovaný) nemusel být brankář Jordan Pickord příliš ve střehu.
A není se co divit, vždyť defenziva „ostrovanů“ stojí na obráncích z předních anglických klubů. John Stones a Kyle Walker z Manchesteru City na jedné straně, uzdravený Harry Maguire s Luke Shaw na té druhé. O základní sestavu si určitě říká i Ben Chillwell z londýnské Chelsea. O šampionát navíc kvůli zranění přišel možná nejlepší levý obránce na světě Trent Alexander-Arnold z Liverpoolu. Je jasné, že jak do útoku, tak do obrany má realizační tým z čeho vybírat.
Rekord mohou získat Švédové
Ne příliš atraktivní herní pojetí se ale u odborníků a fanoušků často nesetkává s pochopením. Jenže když se vyhrává, není důvod nic měnit. A tak je možné, že pokyn „Hlavně nedostat!“ známý i z českých okresních pažitů bude přinášet ovoce. Zejména na jednorázovém turnaji, kdy taktická připravenost, štěstí a momentální rozpoložení hrají někdy větší roli než samotný fotbalový um.
O trofej z úspornosti však mohou Angličany připravit ve středu večer například Švédové. Ti vedou skupinu E se čtyřmi body, na které jim stačil jediný vstřelený gól proti Slovensku a bezbranková remíza se Španělskem. Při shodě okolností se jim může s tímto „betonem“ podařit skupinu nakonec ovládnout.