Hmyzem roku se stala včela samotářka: Je důležitější než ta medonosná

Česká společnost entomologická vyhlašuje v roce 2024 Hmyzem roku samotářské včely. Veřejnost chceme seznámit s jejich krásou a významem, ale také poukázat na problematiku úbytku těchto volně žijících opylovačů.

Ne všechny samotářky vedou samotářský život

V ČR žije okolo 580 druhů samotářských včel. Jejich svět je vskutku fascinující, plný barev, tvarů i vůní. Patří sem hedvábnice, pískorypky, čalounice nebo třeba ploskočelky. Některé samotářky překvapí i svou velikostí – temně černé drvodělky dosahují délky přes dva centimetry, drobná nicotěnka nejmenší naopak dorůstá jen pár milimetrů. Mnohé druhy jsou pestře zbarvené či pronikavě voní, jedny hnízdí v dutých stoncích a další zase v ulitách hlemýžďů.

Pojmem „samotářské včely“ se zjednodušeně označují volně žijící druhy včel, řada z nich však žije velmi společenským životem. Některé, třeba dobře známí čmeláci, dokonce tvoří sociální společenství s dělnicemi a královnou. Jiné druhy naopak vsadily na parazitismus a chovají se jako kukačky v hnízdech jiných druhů včel.

Samotářské včely jsou důležitější než ty medonosné

Přes svůj význam a rozmanitost zůstávají samotářské včely ve veřejném prostoru značně upozaděné za včelou medonosnou. Ta je v krajině všudypřítomná, protože se jedná o plně domestikovaný hospodářský druh hmyzu. V poslední době se často objevují apokalyptické hrozby o tom, jak by naše příroda bez včel medonosných zkolabovala. Během toho tzv. „beewashingu“ však dochází k záměně zemědělství za ochranu přírody. Samotářské včely se podílejí na ekosystémových službách a opylování rostlin mnohem více, než komerční včela medonosná. O existenci dalších opylovačů z jiných skupin hmyzu nemluvě.

Jak pomoci včelkám samotářkám

V rámci letošního ročníku Hmyzu roku chce ČSE veřejnosti ukázat, že může samotářským včelám pomoci.. Základem je poskytnout jim na svém pozemku vhodný prostor pro jejich život a vývoj. To není těžké, postačí ponechání květnatých pásů v trávníku, či třeba kousek obnažené půdy na skalce, kde mohou včely hnízdit.

K hnízdění včel může pomoci i umístění „hmyzího hotelu“. Ten musí být vybaven vhodným hnízdním materiálem. ČSE ((která má silnou vazbu na Přírodovědeckou fakultu UK) proto v letošním roce uveřejní návody, jak v nabídce hmyzích hotelů najít ty správné, které včelám doopravdy pomohou. Poradí také, jak si hotel vyrobit svépomocí. Ačkoliv popularita hmyzích hotelů v poslední době zaznamenala velký boom, entomologové netuší, kolik v ČR takových hotelů vůbec je.

Kdysi jsem měl na veletrhu Ecoworld přednášku na téma Včelky samotářky. Nazval jsem jí Užitečný mazlík do každé zahrady....

Posted by Zelená domácnost on Saturday, March 12, 2022

Zapojte se i vy

Nevíme ani, jak jsou které z nich úspěšné pro podporu hnízdících včel. Proto ČSE v letošním roce zve veřejnost k akci „Sčítání hmyzích hotelů“. Na webu ČSE je možné svůj hmyzí hotel přihlásit do sčítání, přiložit fotografii a údaj, kde se hotel nachází. Entomologové pak budou moci zjistit, jak běžné hmyzí hotely v Česku vypadají, a jaká další doporučení ohledně hmyzích hotelů by měli lidem poskytnout.

Česká společnost entomologická vyhlašuje kampaň Hmyz roku každoročně od roku 2021. Cílem akce je představit široké veřejnosti zajímavé zástupce hmyzu a přispět tak k jejich poznání. Veřejnost zpravidla zveme k účasti na mapování či obdobném projektu, do kterého se může zapojit každý – tím si klademe za cíl zjistit o hmyzu nové informace a vzbudit mezi lidmi zájem o entomologii, hmyz a ochranu přírody.

Tagy:
příroda hotel zemědělství hmyz včela Česko tisková zpráva hmyzí hotel včelky samotářsky Česká společnost entomologická