Včelky, veverky, netopýři: Těm všem může pomáhat každý z nás na zahradě i balkóně

Včelek samotářek jsou stovky druhů

Prima Mazlíček: Včelky a veverky

Máte rádi přírodu a zvířata? Chcete pomáhat i těm nejmenším, neméně důležitým tvorům? Pak je jedno jestli máte zahradu nebo balkón. Pomáhat se dá všude a vždy.

Včelky samotářky

Zatímco včely medonosné se těší velké oblibě, už méně je příznivců včelek samotářek. Neunesou sice tolik pylu, ale zato musí květy navštěvovat častěji a jejich populace ubývá. Včelky samotářky jsou proto ideálním společníkem pro vaši zahradu či balkón. Jsou velmi nenáročné a vy budete mít dobrý pocit.

Hmyzí domečky

Pokud máte zahradu, je ideální nabídnout jim luční kvítí a bylinky, které vám opylují. Pak už můžete přejít k hmyzímu domečku. Domek by měl být ideálně co nejdříve z rána zahříván sluncem, lokalita by měla být chráněná před severním větrem. Pozor dejte na déšť a plíseň. Jinak si včelky vše obstarají samy.

Jde o domečky, ve kterých jsou nejen dutinky pro samotářky, ale i další prostory pro jiné druhy hmyzu. Třeba pro motýlyslunéčka, zlatoočky nebo škvory a další hmyz, který se potřebuje schovat někam do bezpečí. Lepší než jedno obrovské hmyzí centrum je více menších hmyzích domků rozmístěných různě po zahradě, říká Petr Dobrý.

Včelky kladou vajíčka do trubiček, které musí být z jedné strany duté. Když dokončí práci, zadělají dutinku blátem nebo listem, záleží na druhu včelky (je jich asi 300 druhů). A pak už můžete v klidu čekat, než malé včelky vyletí. Podle druhu včelky vylétají buď na jaře, nebo až v létě. Včelky si dutinku před zabydlením samy vyčistí, není potřeba jim v tom pomáhat.

Ochrana před ptáky

Jsou ptáci, kteří se živí larvami hmyzu, na ochranu před těmito predátory se často dělá na přední stěnu domku zábrana z hustého pletiva (stačí takzvané králičí pletivo), tu můžete nainstalovat i dodatečně, mezi mřížkou a dutinkami nechte mezeru cca 1 cm. Ptáci pak na larvy nedosáhnou.

Pro včelky a jiný hmyz, ale i ježky nebo veverky a ptáky je důležité pítko. Můžete ho mít na zahradě i balkóně. Jen nezapomeňte na pozvolné okraje, nejlepší je do pítka dát kameny či větve, aby se hmyz netopil.

Veverky

Žijí ve vašem okolí veverky? Jestli se u vás veverka zastavuje pravidelně, třeba si chodí hodovat na ptačí krmítko, můžete jí pořídit krmítko vlastní, které pták neotevře. Když to vypadá, že někde poblíž žije, můžete jí navíc na strom pověsit budku, díky které se u vás možná natrvalo zabydlí.

Ptáci jsou často rychlejší než veverky a tak na ty zbývají často jen zbytky. Nemusíte mít strach, na víko se brzy naučí. Nejdříve ho nechte pootevřené, třeba tam dejte špejli. Na okraj jí můžete připravit oblíbený ořech, nejlépe neloupaný, aby se nekazil. Když už veverka jí z krmítka, můžete ho zkusit zavřít. Později do krmítka můžete dát kromě ořechů a slunečnicových semínek klidně i jablíčka nebo mrkev. Zde je na rozdíl od hmyzího domku dobré umístit krmítko do stínu, aby se potrava nekazila.

Budky pro veverky

Veverky využívají budku pro přespání, v budce si může postavit hnízdo také veverčí samička, která pečuje o svá mláďata. Budka pro veverky má oproti té ptačí dva vstupní otvory a je dostatečně prostorná. Veverky si vystýlají hnízda různým přírodním materiálem. Budku doporučujeme instalovat na klidné místo zahrady na strom, ideálně tam, kde se veverky občas pohybují.

Co udělat pro netopýry

„I netopýři, podobně jako veverky, ježci a jiná volně žijící zvířata, jsou ohroženým druhem. Postrádají především dutiny, ve kterých by mohli v zimě v klidu hibernovat. Často si za svůj úkryt zvolí místo, které se jim stane osudným. Nezřídka osídlí různé větrací dutiny a štěrbiny pod střechami či mezi panely panelových domů. Občas se z ulice dostanou do starých vafek (plynového topení s dutinou ve fasádě),“ vysvětluje Petr.

Rekonstrukce a kácení stromů

Pokud musíte kácet strom nebo dělat rekonstrukci domu, přečtěte si rady, jak to udělat s ohledem na netopýry. Trochu jinak vypadají budky vhodné pro zavěšení na strom, mají většinou válcovitý tvar, imitují tak stromové dutiny, uvnitř ale najdete klasický panel na zavěšení netopýrů. Budka by měla být dostatečně vysoko: minimálně 3 metry od terénu, některé druhy netopýrů preferují výšku 5–6 m, kolem ní by mělo být dost volného manévrovacího prostoru. Jeho trus lze navíc použít jako výživné hnojivo k rostlinám a ještě vás zbaví komárů. Naši netopýři jsou hmyzožravci, každý jedinec uloví za noc množství hmyzu odpovídající až 1/3 jeho hmotnosti.

Tagy: