Ještě do nedávna bylo hnutí Black Lives Matter středem pozornosti mnoha médií i lidí po téměř celém světě. Nyní ale veřejnost vyjadřuje hnutí čím dál menší podporu, a to především ze strany bělochů a Hispánců. Ukázal to průzkum amerického centra pro výzkum Pew Research Center. Naopak Afroameričané BLM podporují téměř stejně intenzivně jako v červnu.
„Většina dospělých Američanů (55 %) nyní vyjadřuje pouze částečnou podporu hnutí, v červnu to bylo 67 %,“ píše agentura Pew Research Center ve svém průzkumu.
Black Lives Matter po brazilsku: Černý adolescent zemře každých 23 vteřin
V Brazílii policie během loňského roku zabila šestkrát více lidí než v USA a větší část z nich byla černošského původu. Žije zde přitom o téměř 120 milionů lidí méně než ve Spojených státech. Na rasově motivovaném policejním násilí v Brazílii je specifické, že jeho oběťmi jsou často děti a mladiství.
V květnu po násilné smrti Afroameričana George Floyda, kterému bezmála devět minut klečel bělošský policista na krku, zachvátily USA masivní demonstrace hnutí BLM proti policejní brutalitě a za rasovou rovnoprávnost. Jenže podpora hnutí ze strany veřejnosti zároveň pomalu klesá, jak dokazuje centrum Pew Research.
Rasová i politická rozdělenost
Před třemi měsíci 38 % dotazovaných uvedlo, že hnutí BLM silně podporují. V září to podle výsledků průzkumu už je jen 29 %.
„Nedávný pokles podpory BLM je především citelný mezi dospělými bělochy a Hispánci. V červnu většina bělochů (60 %) řekla, že hnutí podporuje alespoň částečně. Totéž nyní uvedla méně než polovina (45 %). Podíl Hispánců, kteří hnutí podporují, klesl o 11 procentních bodů z červnových 77 % na současných 66 %,“ vysvětluje výzkumné centrum.
Nepodpoříš nás, jsi rasista. BLM čelí kritice kvůli šikaně těch, kteří se nepřidají
Hnutí Black Lives Matter („Na černošských životech záleží“) se dostává pod palbu kritiků. Podle nich už nejde jen o boj za rasovou rovnost a snahu zabránit policejní brutalitě. Někteří aktivisté z hnutí BLM totiž vyvolávají ostré konfrontace s lidmi, kteří se k protestům přidávat nechtějí. Dokazuje to například video z pondělní demonstrace ve Washingtonu, D.C., kde protestující slovně napadli ženu sedící v restauraci na tamní promenádě. Důvodem byl fakt, že nezvedla pěst, což je symbolickým gestem pro vyjádření solidarity s BLM.
Afroameričané a Asiaté ale BLM podporují vesměs stále stejně. Od června to je asi 87 % Afroameričanů.
Průzkum ukazuje také pokles podpory hnutí napříč voliči. Mezi bělošskými republikány vyjádřilo v září podporu BLM 16 % lidí, přičemž v červnu to bylo 37 %. Naopak bělošští demokraté zaznamenali jen mírný pokles – z červnových 92 na 88 %.
„Mezitím, co 51 % bělošských demokratů hnutí podporuje silně, jen dvě procenta bělošských republikánů tvrdí totéž,“ doplňuje Pew Research Center.