Nechápu, proč bychom měli mít výjimky. Těmito slovy reagují důchodci, které oslovila CNN Prima NEWS na dotaz, zda by chtěli mít vyčleněné otevírací hodiny v obchodech s potravinami a drogeriích jako na jaře. I podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy takové opatření nedává smysl a senioři ho nechtějí.
„Je mi to jedno. Do obchodu chodím, když jdu zrovna od lékaře, a neřeším, v kolik je to hodin,“ řekla CNN Prima NEWS důchodkyně Alena.
„Větší nákupy mi dělá dcera. Dojdu si do obchodu jen pro pečivo, a to je chvíle. Ty vyhrazené hodiny nepotřebuji,“ uvedl senior Josef.
„Vymezené hodiny nepotřebuji. Přišlo mi hloupé, že mladí lidé museli čekat před obchodem, než odbije desátá hodina,“ prohlásila důchodkyně Marta.
Vyhrazené hodiny pro nákup odmítají i někteří důchodci v diskuzích na sociálních sítích. „Nechápu, proč bychom měli mít nějaké výjimky. Když se tak strašně bojíte, ať vám zajdou do obchodu vaše děti, snad si to zasloužíte. Mladí lidé se také mohou bát, mají malé děti a určitě nehysterčí,“ napsala seniorka Danuše. „Neznám nikoho, kdo by chtěl dobu v obchodě jen pro nás,“ přidala se důchodkyně Jaroslava.
Slova důchodců potvrzuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Zkušenost z jara ukazuje, že omezení prodejní doby nechtějí ani důchodci. Řada z nich si na to omezení opakovaně stěžovala, navíc to vede k vyšší koncentraci ostatních nakupujících, a smyslem všech opatření má být přece jasný opak,“ napsal CNN Prima NEWS Prouza.
Podle něj je řešením častější dezinfekce prodejen i vozíků nebo dodržování rozestupů podle značek na zemi. „To jsou smysluplná opatření. Vyhrazená nákupní doba riziko pro všechny spíše zvyšuje,“ dodal Prouza.
Prymula: Bylo to složité
I ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v pátek řekl, že vláda takové omezení zavést neplánuje. „Opatření bylo poměrně složité z hlediska vydefinování té vlastní doby. Nejprve to bylo v pozdějších hodinách a senioři argumentovali, že na ně nezbydou slevy. Pak se to přehazovalo na ráno a byly tu logické argumenty lidí, kteří se vraceli z různých služeb, že si nekoupí rohlík po ránu,“ vysvětlil.
Otevírací doba pro seniory se na jaře vyčlenila kvůli tomu, že starší lidé jsou rizikovější skupinou při nákaze koronavirem. Lidé starší 65 let měli původně chodit nakupovat od 10:00 do 12:00, později se vyhrazená doba změnila na dřívější hodiny. Omezení se vztahovalo na obchody s potravinami, s hygienickými potřebami a na drogerie.