reklama

Důchodci si budou muset počkat. Rychlejší schválení 5 000 korun stoply ODS a TOP 09

Vládní návrh na mimořádný příspěvek pět tisíc korun pro seniory v úterý prošel ve Sněmovně prvním čtením. Vláda ANO a ČSSD původně chtěla novelu schválit zrychleně a rovnou ji poslat do Senátu, to ale ODS a TOP 09 zamázly. Opozice dlouhodobě vládu kritizuje, že příspěvkem uplácí voliče před krajskými a senátními volbami, které se konají 2. a 3. října.

reklama

„Nejedná se o žádný populistický krok vlády. Stejně, jako jsme řešili, že byly zavřeny školy, omezena výroba, zavřeny podniky, tak obdobně přistupujeme k důchodcům,“ odmítla kritiku ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

„Je to pro nás absolutní priorita. Důchody jsou v České republice velmi nízké,“ komentovala šéfka resortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Vláda chtěla, aby Sněmovna poslala novelu zákona o jednorázovém příspěvku důchodcům rovnou do Senátu hned v úterý, opoziční ODS a TOP 09 ale zrychlené projednávání podle paragrafu 90 vetovaly.

„Problém je, že podle paragrafu 90 nemůžete podat pozměňovací návrh. Máme lepší návrhy, které by seniorům pomohly, a chceme návrhy načíst,“ vysvětlil veto předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Návrh se tak bude projednávat klasicky ve třech čteních.

Dejme příspěvek slabším, říká opozice

Opozice pětitisícový příspěvek označuje za úplatek pro voliče. Podle Stanjury je potřeba připravit dlouhodobé a systémové řešení.

Někteří poslanci si zase myslí, že by se mělo pomoct těm, kteří to potřebují nejvíc. „Mělo by se pomáhat skupinám, které jsou slabší. Příspěvek by se měl vyplácet těm, kteří mají nízké penze,“ prohlásila poslankyně hnutí STAN Věra Kovářová.

„Je otázka, jestli je spravedlivé, aby ten příspěvek dostali všichni plošně,“ přidal se bývalý předseda lidovců Pavel Bělobrádek s tím, že například mnohé seniorky, které pečovaly o děti, mají nižší penze.

Podle vládního návrhu by měli v prosinci 5 000 korun dostat všichni lidé se starobní, invalidní a pozůstalostní penzí. Celkem je jich 2,89 milionu. Státní kasu to vyjde zhruba na 14,5 miliardy korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama