Důchodci si budou muset počkat. Rychlejší schválení 5 000 korun stoply ODS a TOP 09

Ilustrační foto

Vládní návrh na mimořádný příspěvek pět tisíc korun pro seniory v úterý prošel ve Sněmovně prvním čtením. Vláda ANO a ČSSD původně chtěla novelu schválit zrychleně a rovnou ji poslat do Senátu, to ale ODS a TOP 09 zamázly. Opozice dlouhodobě vládu kritizuje, že příspěvkem uplácí voliče před krajskými a senátními volbami, které se konají 2. a 3. října.

„Nejedná se o žádný populistický krok vlády. Stejně, jako jsme řešili, že byly zavřeny školy, omezena výroba, zavřeny podniky, tak obdobně přistupujeme k důchodcům,“ odmítla kritiku ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

„Je to pro nás absolutní priorita. Důchody jsou v České republice velmi nízké,“ komentovala šéfka resortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Vláda chtěla, aby Sněmovna poslala novelu zákona o jednorázovém příspěvku důchodcům rovnou do Senátu hned v úterý, opoziční ODS a TOP 09 ale zrychlené projednávání podle paragrafu 90 vetovaly.

„Problém je, že podle paragrafu 90 nemůžete podat pozměňovací návrh. Máme lepší návrhy, které by seniorům pomohly, a chceme návrhy načíst,“ vysvětlil veto předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Návrh se tak bude projednávat klasicky ve třech čteních.

Dejme příspěvek slabším, říká opozice

Opozice pětitisícový příspěvek označuje za úplatek pro voliče. Podle Stanjury je potřeba připravit dlouhodobé a systémové řešení.

Někteří poslanci si zase myslí, že by se mělo pomoct těm, kteří to potřebují nejvíc. „Mělo by se pomáhat skupinám, které jsou slabší. Příspěvek by se měl vyplácet těm, kteří mají nízké penze,“ prohlásila poslankyně hnutí STAN Věra Kovářová.

„Je otázka, jestli je spravedlivé, aby ten příspěvek dostali všichni plošně,“ přidal se bývalý předseda lidovců Pavel Bělobrádek s tím, že například mnohé seniorky, které pečovaly o děti, mají nižší penze.

Podle vládního návrhu by měli v prosinci 5 000 korun dostat všichni lidé se starobní, invalidní a pozůstalostní penzí. Celkem je jich 2,89 milionu. Státní kasu to vyjde zhruba na 14,5 miliardy korun.

Tagy:
důchodci senioři Alena Schillerová opozice TOP 09 ODS Sněmovna ČSSD ANO poslanci ANO 2011 Zbyněk Stanjura vláda rouškovné jednorázový příspěvek Poslanecká sněmovna ČR Senát Parlamentu ČR Volby do Senátu Parlamentu České republiky starobní důchod