reklama

Důchodci si budou muset počkat. Rychlejší schválení 5 000 korun stoply ODS a TOP 09

Vládní návrh na mimořádný příspěvek pět tisíc korun pro seniory v úterý prošel ve Sněmovně prvním čtením. Vláda ANO a ČSSD původně chtěla novelu schválit zrychleně a rovnou ji poslat do Senátu, to ale ODS a TOP 09 zamázly. Opozice dlouhodobě vládu kritizuje, že příspěvkem uplácí voliče před krajskými a senátními volbami, které se konají 2. a 3. října.

reklama

„Nejedná se o žádný populistický krok vlády. Stejně, jako jsme řešili, že byly zavřeny školy, omezena výroba, zavřeny podniky, tak obdobně přistupujeme k důchodcům,“ odmítla kritiku ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

K tématu

„Je to pro nás absolutní priorita. Důchody jsou v České republice velmi nízké,“ komentovala šéfka resortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Vláda chtěla, aby Sněmovna poslala novelu zákona o jednorázovém příspěvku důchodcům rovnou do Senátu hned v úterý, opoziční ODS a TOP 09 ale zrychlené projednávání podle paragrafu 90 vetovaly.

„Problém je, že podle paragrafu 90 nemůžete podat pozměňovací návrh. Máme lepší návrhy, které by seniorům pomohly, a chceme návrhy načíst,“ vysvětlil veto předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Návrh se tak bude projednávat klasicky ve třech čteních.

Dejme příspěvek slabším, říká opozice

Opozice pětitisícový příspěvek označuje za úplatek pro voliče. Podle Stanjury je potřeba připravit dlouhodobé a systémové řešení.

Někteří poslanci si zase myslí, že by se mělo pomoct těm, kteří to potřebují nejvíc. „Mělo by se pomáhat skupinám, které jsou slabší. Příspěvek by se měl vyplácet těm, kteří mají nízké penze,“ prohlásila poslankyně hnutí STAN Věra Kovářová.

„Je otázka, jestli je spravedlivé, aby ten příspěvek dostali všichni plošně,“ přidal se bývalý předseda lidovců Pavel Bělobrádek s tím, že například mnohé seniorky, které pečovaly o děti, mají nižší penze.

Podle vládního návrhu by měli v prosinci 5 000 korun dostat všichni lidé se starobní, invalidní a pozůstalostní penzí. Celkem je jich 2,89 milionu. Státní kasu to vyjde zhruba na 14,5 miliardy korun.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Když vláda představila systém rozvolňování, který nazvala PES, spousta lidí jásala. Konečně bude všechno jasné a předvídatelné. Pokud však kabinet na nedělním jednání rozhodne, že Česká republika nepřejde od pondělí do stupně číslo 3, popře sama sebe.

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

reklama
Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama