Holub: Z německé vlády bude chromá kachna, lidé jí to spočítali. Extremisté způsobili paniku

Reportér Seznam Zpráv Petr Holub

Novinář Holub k výsledkům eurovoleb v Německu

Kvůli výsledku extremistických stran nastala v Německu panika, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS reportér Seznam Zpráv Petr Holub. Na rozdíl od Francie ale i přes špatný výsledek vládních stran zásadní změnu v tamní politice nečeká. Kabinet sociálního demokrata Olafa Scholze ovšem podle něj do konce funkčního období bude vládnout jako „chromá kachna“.

Německé vládní strany ve volbách do Evropského parlamentu získaly neuspokojivý výsledek. Nejlépe dopadli sociální demokraté kancléře Scholze, kteří se se ziskem necelých 14 procent umístili na třetí místo, o 16 procentních bodů za vítěznou koalicí CDU/CSU. „Výklad vůle voličů je jednoznačný. Vláda zklamala německou veřejnost a byla za to potrestána,“ řekl Holub ve vysílání CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: Debakl vlády v Německu? Zklamaný Scholz se po volbách nechce smířit s úspěchem krajní pravice

Podle Holuba byly výsledky z pohledu vnitřní politiky pro Němce šokem. Za vítěznou křesťansko-demokratickou koalicí skončila krajně pravicová AfD, která získala důvěru téměř 16 procent voličů.

„Na vnitroněmecké scéně vznikla panika z toho, jak posílily radikální strany. Na pravé straně spektra se jedná o AfD, která získala 16 procent, a zároveň posílil levicový extrém v podobě úplně nově založené strany Aliance Sahry Wagenknechtové,“ uvedl novinář. Radikálové tak v zemi získali přes 20 procent hlasů, zajímavý je ale jejich výsledek v prostoru bývalého východního Německa.

Vláda radikálů ve východoněmeckých zemích?

V těchto spolkových zemích totiž radikálové získali dohromady často i značně přes 40 procent hlasů. „To způsobilo největší šok a paniku. Vůdčí politici sociální demokracie, CDU a dalších stran se nyní vyjadřují velice ostře a říkají, že s extremisty nebudou nikdy spolupracovat. V Německu tedy vznikl velice ostrý konflikt, který se navíc v nejbližší době může ventilovat,“ sdělil Holub. V září se totiž v oblasti bývalé NDR uskuteční zemské volby. Podle novináře je možné, že v nich extremisté získají většinu a složí zemské vlády.

Holub zdůraznil, že spolkové země mají v Německu významnější pozici než například kraje v Česku. „Spolkové země posílají své zástupce do Spolkové rady, což je druhá komora německého parlamentu. Pokud by extremisté složili vlády ve východoněmeckých spolkových zemích, měli by své lidi i na nejvyšší spolkové úrovni,“ zdůraznil Holub.

Opoziční strany podle experta již v důsledku výsledků voleb žádaly kancléře, aby na svůj post rezignoval. Holub se domnívá, že Scholz neučiní podobný krok, jako udělal ve Francii prezident Emmanuel Macron, tedy že by vypsal předčasné volby.

„Scholz je na rozdíl od Macrona  ‚teflonový‘ politik, tedy je zvyklý všechno vydržet. Zásadní změna ve vládě se asi nedá čekat. Současný kabinet ale nejspíš až do příštích voleb do Bundestagu, které budou za rok, zůstane ‚chromou kachnou‘ a nebude podnikat nic zásadního, bude jenom hasit,“ dodal Holub.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ozvěny minulosti v Německu. Na západě vyhráli konzervativci, východ patří krajně pravicové AfD

Tagy:
Německo volby Evropský parlament Emmanuel Macron vláda Alternativa pro Německo Východní Německo Petr Holub Olaf Scholz Křesťanskodemokratická unie Sociálnědemokratická strana Německa Aliance Sahry Wagenknechtové