reklama

Home office z barbadoské pláže. Jak se díky digitálním nomádům mění pohled na práci?

Říkají si digitální nomádi. V jeden den pracují z české kavárny, druhý den už obvolávají spolupracovníky z pláže v Thajsku. Zpravidla je živí internet, reklama a sociální sítě. Jsou neustále v pohybu a mnozí už ani nepoužívají peníze. Jak život digitálních nomádů ovlivnila koronavirová pandemie?

reklama

K digitálnímu nomádství tíhne během pandemie vlivem nařízeného home officu čím dál více lidí. Jejich cílem je de facto prožívat i v zaměstnání nikdy nekončící prázdniny, k práci jim většinou stačí notebook, telefon, internet a hlavně krásné počasí, uvolněná atmosféra a bydlení za pakatel.

Digitální nomádi nejraději pracují z exotických destinací, z pláže, hotelu i restaurace. Fixní pracovní doba jim nic neříká, klidně pracují dlouho do noci, aby si mohli druhý den užít volna. Uvolněné pracovní nasazení podle digitálních nomádů snižuje míru stresu a napomáhá k pozitivnímu myšlení.

Čeští nomádi

Mezi digitálními nomády je i řada Čechů, kteří se během pandemie sbalili a odletěli pracovat například na Barbados. Na karibský ostrov se vypravil například ředitel rekruiterské firmy Michal Vydržel. „Home office máme od března a všem už doopravdy leze do hlavy. Už jsem si potřeboval vyčistit hlavu,“ řekl pro CNN Prima NEWS. „Jdu si zaplavat, zaběhat, pak se vrátím na mítinky. Následně si zase lehnu na pláž, je to kombinace více aktivit. Člověk musí mít disciplínu,“ dodal.

Mnohé digitální nomády nadchla myšlenka sdílené ekonomiky, a to natolik, že klasické statky už prakticky nekupují. Na čas si půjčí auto nebo loď a pak opět změní destinaci. Stejné je to s bydlením. Někdy ani neplatí nájem, jen se například v cizině starají o dům jiného nomáda, který právě pracuje v jiné zemi. Mnozí se tak navrací k barterovému obchodu a čím dál méně používají klasické peníze.

„Koronavirus jen celý proces digitalizace urychlil a změnil vnímání zaměstnavatelů. Šéfové začínají chápat, že to jde, že si sám člověk zvolí destinaci, ve které bude pracovat. Nebo bude v zemi, kde nemůže skoro ani vycházet ven?“ sdělil Vydržel pro CNN Prima NEWS.

Speciální víza pro digitální nomády

Některé progresivní země už cílí na digitální nomády jako na nové typy moderních turistů. Zmíněný Barbados, Estonsko nebo Bermudské ostrovy vydávají speciální víza pro digitální nomády, které lidem umožní v zemi pobývat za specifických podmínek.

Bermudy spustily speciální program, který umožňuje digitálním nomádům strávit na ostrovech až jeden rok. Pokud lidé chtějí takové vízum, musejí prokázat, že mají platné zdravotní pojištění, dostatečné finanční rezervy pro placení ubytování a rovněž musejí platit vízové poplatky.

Podobné je to v Estonsku, kde začali vydávat oficiální víza pro digitální nomády 1. srpna. Pokud ho lidé chtějí, musejí zaplatit poplatek, mít pojištění a prokázat měsíční příjem alespoň 3 504 eur (92 tisíc korun).

Pandemie zvýšila touhu po svobodě

Mezi nejčastější profese, které nejvíce vyhovují měřítkům digitálního nomádství, patří copywriteři, správci sociálních sítí, grafici či tvůrci reklam. Ačkoli pandemie a omezené letecké spoje některým nomádům znemožnily vykonávat práci podle jejich představ, karanténní podmínky touhu po digitálním nomádství naopak zvýšily.

„Jestli nic jiného, tak se díky pandemii digitálním nomádům lépe povede,“ sdělila pro hongkongský list South China Morning Post britská nomádka Rosie Bellová, která se živí psaním o cestování. „Všichni jsme si uvědomili naši křehkost a potřebu nacházet potěšení v každodenním životě. A to je mnohem snazší, když děláte svou práci na místě, které máte rádi,“ doplnila.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama