reklama

Home office z barbadoské pláže. Jak se díky digitálním nomádům mění pohled na práci?

Říkají si digitální nomádi. V jeden den pracují z české kavárny, druhý den už obvolávají spolupracovníky z pláže v Thajsku. Zpravidla je živí internet, reklama a sociální sítě. Jsou neustále v pohybu a mnozí už ani nepoužívají peníze. Jak život digitálních nomádů ovlivnila koronavirová pandemie?

reklama

K digitálnímu nomádství tíhne během pandemie vlivem nařízeného home officu čím dál více lidí. Jejich cílem je de facto prožívat i v zaměstnání nikdy nekončící prázdniny, k práci jim většinou stačí notebook, telefon, internet a hlavně krásné počasí, uvolněná atmosféra a bydlení za pakatel.

Digitální nomádi nejraději pracují z exotických destinací, z pláže, hotelu i restaurace. Fixní pracovní doba jim nic neříká, klidně pracují dlouho do noci, aby si mohli druhý den užít volna. Uvolněné pracovní nasazení podle digitálních nomádů snižuje míru stresu a napomáhá k pozitivnímu myšlení.

Čeští nomádi

Mezi digitálními nomády je i řada Čechů, kteří se během pandemie sbalili a odletěli pracovat například na Barbados. Na karibský ostrov se vypravil například ředitel rekruiterské firmy Michal Vydržel. „Home office máme od března a všem už doopravdy leze do hlavy. Už jsem si potřeboval vyčistit hlavu,“ řekl pro CNN Prima NEWS. „Jdu si zaplavat, zaběhat, pak se vrátím na mítinky. Následně si zase lehnu na pláž, je to kombinace více aktivit. Člověk musí mít disciplínu,“ dodal.

Mnohé digitální nomády nadchla myšlenka sdílené ekonomiky, a to natolik, že klasické statky už prakticky nekupují. Na čas si půjčí auto nebo loď a pak opět změní destinaci. Stejné je to s bydlením. Někdy ani neplatí nájem, jen se například v cizině starají o dům jiného nomáda, který právě pracuje v jiné zemi. Mnozí se tak navrací k barterovému obchodu a čím dál méně používají klasické peníze.

„Koronavirus jen celý proces digitalizace urychlil a změnil vnímání zaměstnavatelů. Šéfové začínají chápat, že to jde, že si sám člověk zvolí destinaci, ve které bude pracovat. Nebo bude v zemi, kde nemůže skoro ani vycházet ven?“ sdělil Vydržel pro CNN Prima NEWS.

Speciální víza pro digitální nomády

Některé progresivní země už cílí na digitální nomády jako na nové typy moderních turistů. Zmíněný Barbados, Estonsko nebo Bermudské ostrovy vydávají speciální víza pro digitální nomády, které lidem umožní v zemi pobývat za specifických podmínek.

Bermudy spustily speciální program, který umožňuje digitálním nomádům strávit na ostrovech až jeden rok. Pokud lidé chtějí takové vízum, musejí prokázat, že mají platné zdravotní pojištění, dostatečné finanční rezervy pro placení ubytování a rovněž musejí platit vízové poplatky.

Podobné je to v Estonsku, kde začali vydávat oficiální víza pro digitální nomády 1. srpna. Pokud ho lidé chtějí, musejí zaplatit poplatek, mít pojištění a prokázat měsíční příjem alespoň 3 504 eur (92 tisíc korun).

Pandemie zvýšila touhu po svobodě

Mezi nejčastější profese, které nejvíce vyhovují měřítkům digitálního nomádství, patří copywriteři, správci sociálních sítí, grafici či tvůrci reklam. Ačkoli pandemie a omezené letecké spoje některým nomádům znemožnily vykonávat práci podle jejich představ, karanténní podmínky touhu po digitálním nomádství naopak zvýšily.

„Jestli nic jiného, tak se díky pandemii digitálním nomádům lépe povede,“ sdělila pro hongkongský list South China Morning Post britská nomádka Rosie Bellová, která se živí psaním o cestování. „Všichni jsme si uvědomili naši křehkost a potřebu nacházet potěšení v každodenním životě. A to je mnohem snazší, když děláte svou práci na místě, které máte rádi,“ doplnila.

Tagy:
moře pláž práce home office pandemie koronavirus digitální nomád

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Nečekaný vedlejší účinek po vakcíně Pfizer. Očkované ženy hlásí zvětšení prsou

Nežádoucích vedlejších účinků po očkování proti covidu hlásí lidé tisíce. Mnohé ženy, které si nechaly aplikovat vakcínu Pfizer, se však z jednoho radují. Vyskytl se u nich takzvaný „Pfizer boob job“ neboli zvětšení prsou po očkování. Některé se následně obávaly, že mají rakovinu prsu. Reakce těla je totiž podobná té u zákeřné diagnózy.

reklama

Domácí zpravodajství

Odškodnění za Vrbětice. Obce v okolí, obyvatelé i kraj by si mohli rozdělit 700 milionů

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun. Počítá s tím návrh zákona, který v pátek ve zrychleném režimu schválila Sněmovna. Musí ho ještě projednat Senát. Zákon již dříve podpořila vláda a podporuje ho i prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 113 ze 123 přítomných poslanců, proti nehlasoval nikdo.

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

reklama