K VĚCI, Václav Hořejší - 15.6. v 12:30
Onemocnění covidem u dětí není žádná banalita, některé průběhy mohou vyústit ve vzácné zánětlivé komplikace s doživotními následky, řekl imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Ačkoliv je potřeba počkat na další data, očkování dětí podle něj má smysl, jinak hrozí i mezi nimi vznik mutací.
Hořejší odmítá četná tvrzení, že je COVID-19 v případě dětí banálním onemocněním, a proto nemá cenu je očkovat. „To není pravda. Děti jsou ohrožené sice vzácnou, ale těžkou komplikací, to je ten multiorgánový zánětlivý syndrom. Ten se vyskytne u jednoho z tisíce nemocných dětí, ale u části z nich má opravdu těžké doživotní následky,“ upozornil imunolog s tím, že některé případy mohou skončit smrtí.
Hořejší: Neočkovaní pečovatelé v domovech seniorů? Skandální, mělo by to být povinné
Je skandální, že někteří pečovatelé z domovů důchodců odmítají očkování proti koronaviru. Přitom pracují na místě, kde se nacházejí v úzkém kontaktu lidé z nejrizikovějších skupin obyvatel, tvrdí imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. V tomto kontextu by mělo být očkování povinné nebo vynutitelné, stejně jako speciální zkoušky v jiných zaměstnáních, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Pakliže tedy bude dostatek vakcín, měly by se očkovat i děti. Podle Hořejšího je potřeba si vybudovat co nejsilnější stav kolektivní imunity, což se bez proočkování téměř celé populace neobejde.
„Pokud bychom nechali děti neočkované, virus by měl větší prostor k šíření a náhodnému vzniku nebezpečných mutací a variant. Mohli bychom se dostat do potíží,“ řekl v pořadu K věci.
Na druhou stranu dodal, že je opatrnost nadále namístě, především kvůli nedostatku dat. Ačkoliv Evropská komise požehnala použití vakcíny od firem Pfizer/BioNTech k použití u věkové kategorie od 12 do 15 let, německá očkovací komise při Institutu Roberta Kocha naopak nedoporučila plošné očkování dětí, dokud nebudou známy další výsledky klinických studií.
Zánětlivé komplikace postihují především děti
„Poslední slovo mají národní schvalovací orgány. Je docela možné, že v některých zemích jsou kritéria přísnější, nebo jsou tam odborníci, kteří mají jiný názor, a to je třeba respektovat,“ dodal pro CNN Prima NEWS. Podle Hořejšího by se tak rodiče měli především řídit doporučeními tuzemských orgánů, tedy ministerstva zdravotnictví či Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Stále ale věří, že očkování dětí rozhodně má smysl kvůli zmíněným zánětlivým komplikacím, které postihují především je a málokdy se objeví u dospělé populace. „Jsou to sice jednotky případů, co se týče úmrtí, ale každého takového života je škoda. Pokud je vakcína bezpečná a účinná, není žádný důvod bránit i těmto vzácným případům,“ rozvedl Hořejší.
Aktuálně se uvažuje o očkování dětí v kategorii 12 až 15 let Zdroj: Profimedia.cz