reklama
CNN Prima News hospodářský růst

hospodářský růst

Výpis příspěvků ke štítku „hospodářský růst“

Sílící inflace šokovala ekonomy. Takový růst cen nikdo nečekal, a bude hůř, varují

Lidé si musí kvůli rekordně rostoucí inflaci sahat stále hlouběji do svých peněženek, připlatí si například za pohonné hmoty, ale také za tabák či alkohol. Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 3,4 procenta, což bylo nejvíce od loňského prvního prázdninového měsíce. Největší vliv na tento vývoj mělo opět zdražování aut a pohonných hmot. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Dopad druhé vlny epidemie: Česká ekonomika má v příštím roce růst jen o 1,5 procenta

Hrubý domácí produkt by se měl v příštím roce zvýšit jen o 1,5 procenta. V aktuální makroekonomické prognóze to uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Je tak pesimističtější než Česká národní banka, která pro příští rok očekává hospodářský růst ve výši 1,7 procenta. Jde o výrazně horší scénář, než s jakým se počítalo ještě v průběhu letních měsíců.

České hospodářství si ve třetím čtvrtletí vedlo lépe, než se původně odhadovalo

Výkon tuzemské ekonomiky se od července do září mezičtvrtletně zvýšil o 6,9 procenta. První odhady statistiků hovořily o 0,7 procentního bodu slabším růstu hrubého domácího produktu. V meziročním srovnání se pak české hospodářství propadlo jen o pět procent a nikoli o 5,8, jak vyplývalo z předběžných čísel. V úterý to uvedl Český statistický úřad.

Ekonomika Evropské unie výrazně posílila. Růst jejího výkonu překonal 12 procent

Hrubý domácí produkt Evropské unie i eurozóny ve třetím čtvrtletí prudce vzrostl. V porovnání s předchozím kvartálem dosáhl hospodářský růst EU 12,1 a eurozóny dokonce 12,7 procenta. Oproti loňskému roku je výkon ekonomiky evropské sedmadvacítky zhruba o čtyři procenta nižší. Vyplývá to z předběžných údajů evropského statistického úřadu Eurostat.

reklama