Hrubý domácí produkt České republiky se ve druhém letošním čtvrtletí zvýšil jak v meziročním, tak meziměsíčním srovnání. Oproti stejnému období loňského roku se ekonomika zvedla o 3,6 % a oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 %. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu.
K meziročnímu růstu hrubého domácího produktu podle statistiků přispěly hlavně výdaje na konečnou spotřebu a investice. Varováním je však přetrvávající negativní vliv zahraniční poptávky. „Na výdajové straně k mezičtvrtletnímu růstu HDP přispěla pouze domácí poptávka. Mírný růst hrubé přidané hodnoty byl podpořen skupinou odvětví služeb, naopak průmysl a stavebnictví stagnovaly,“ uvedl k předběžnému odhadu vývoje ekonomiky Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.
Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera česká ekonomika překvapila. „Analytický konsensus čekal mírný mezičtvrtletní propad o 0,4 %, a meziroční růst o 3,1 %. Předběžný odhad je tak nad očekávání, a to navzdory problémům způsobeným válkou na Ukrajině a energetickou krizí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Ekonomika udrží celoroční růst
Pro druhou polovinu roku však Seidler očekává, že ekonomická aktivita v Česku výrazně zpomalí a z mezičtvrtletního pohledu tuzemské hospodářství vstoupí do recese. „Navzdory tomu však příznivější vývoj v první polovině roku a nízká srovnávací základna roku minulého posouvá odhad celoročního růstu HDP za letošní rok mírně nad dvě procenta,“ dodal Jakub Seidler.
Podobně pozitivně hodnotí ekonomický vývoj také hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil. „Ačkoliv čtvrtletní růst o 0,2 % nelze v historickém kontextu považovat za nijak oslnivý, v současné situaci se jednalo spíše o mírně pozitivní zprávu. Bohužel, s těmi je pravděpodobně pro letošní rok již konec,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Za celý letošní rok by však české hospodářství mělo podle Hradila vzrůst o 2,2 %.
Problém je inflace a vysoké úroky
Hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček vidí za růstem HDP ve druhém čtvrtletí stále efekt odložené spotřeby, kterou české domácnosti nemohly realizovat během pandemické krize.
„Odložená pandemická spotřeba v kombinaci se strachem z dalšího zdražování vedla k výrazným útratám domácností. To se však v následujících čtvrtletích může změnit, protože lze předpokládat, že mnozí lidé si nakoupili do zásoby a nyní již budou své útraty omezovat. Pokles spotřeby pak může výrazně zpomalovat tempo ekonomického růstu v následujícím období,“ sdělil CNN Prima NEWS.
Křeček očekává, že v dalších čtvrtletích se situace tuzemského hospodářství může zhoršovat, a to hlavně kvůli růstu cen. „Ten povede k omezování spotřeby. Vysoké úrokové sazby v ekonomice zas mohou mít nepříznivý vliv na investice. Situaci však bude zlepšovat nízká nezaměstnanost, kterou bychom si měli udržet, i když se růst ekonomiky bude snižovat,“ dodal Křeček, který je členem týmu poradců premiéra Petra Fialy (ODS).