360°, Milan Kubek, Zdeněk Hostomský, Miroslav Ševčík - 13.4. v 20:13
Největším přehmatem bylo zavření škol, prohlásil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský. Podle něj měly děti chodit do škol celý rok, protože nejsou semeništěm nákazy. S ním souhlasil ekonom Miroslav Ševčík, podle kterého bylo zavření dětí doma jedním z největších zločinů. Šéf České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek ale v pořadu oponoval, že školy jsou velmi rizikové, což se podle něj potvrdilo už v létě.
„Pokud budeme hodnotit epidemii, tak se obávám, že největším přehmatem bylo zavření škol. Děti měly do škol chodit celý rok. Data, že školy jsou semeništěm nákazy, nejsou. Otevřel bych všechny školy hned,“ prohlásil Hostomský v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.
Zároveň se důrazně ohradil proti rotační výuce. „Proboha proč vláda otevřela školy jen pro polovinu žáků? Rotační návrat do školy je totální hloupost,“ kroutil hlavou biochemik s tím, že když se zavřou děti doma, vzniká škoda. Podle Hostomského se měl udělat pokus, že se polovina škol otevře a polovina zůstane zavřená. Pak by se ukázalo, zda se ve školách vir šíří, nebo ne.
S biochemikem v pořadu souhlasil ekonom Ševčík. „Je to úplně absurdní. Děti budou mít prohozený režim. Navíc se jim dvakrát týdně rýpají v nose, budou mít strach. Jeden z největších zločinů je, že jsme zavřeli děti doma. Mohly venku posilovat imunitu. Nesmysl je i sportování povolené po šesti dvojicích, když sedí dvacet dětí spolu ve škole,“ kritizoval ekonom.
Musíme rozvolňovat opatrně a bez politiky
Podle prezidenta ČLK Milana Kubka se ale už v létě ukázalo, že jsou školy rizikové. „Retrospektivně můžeme dokázat, že druhou nejohroženější skupinou jsou pedagogové ve školách. Virus potřebuje kontakt mezi lidmi, aby se mohl přenášet. Nemůžeme se všichni zavřít, hledáme kompromis,“ zdůraznil.
Podle něj ale takový kompromis Česko zatím úplně nenašlo. „Měli jsme být tvrdší a zavřít fabriky. Vláda kolem nich našlapovala po špičkách. Když jsou opatření přísná, jde to rychle, ale když jsou méně přísná, je to pomalejší a ztráty jsou větší. Jak ekonomické, tak na lidských životech,“ trval na svém Kubek a zdůraznil, že Česká republika boj s pandemií prohrála.
Podle něj by vláda měla rozvolňovat s desetidenním odstupem, aby viděla výsledek. „Z opatření jsme udělali politickou věc. Musíme teď opatrně a bez politiky. Všichni víme, že když to přepálíme, můžeme mít za měsíc 15 až 20 tisíc nakažených a plné nemocnice,“ varoval Kubek a doporučil, ať vláda poslouchá odborníky z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).