Tenisový Alcatraz. Takovou přezdívku by si momentálně zasloužil přísně střežený melbournský hotel Grand Hyatt, ve kterém je teď – bez jakékoliv možnosti vyjít ven – „uvězněno“ více než sedm desítek hráčů a hráček. Kvůli cestě leteckými speciály, na jejichž palubě byli nakažení koronavirem, se museli odebrat do absolutní izolace. Nemohou trénovat, a tak mezi čtyřmi stěnami improvizují, jak se jen dá. Mezi „loajální“ hotelové hosty, kteří zařízení vůbec neopouštějí, patří také Barbora Strýcová.
Nemají mříže, naopak okna nabízejí pěkné výhledy na Melbourne. Jenže ty se podobně jako seriály na Netflixu rychle omrzí. Vězení v místě dění prvního grandslamu sezony je velkým náporem na psychiku. Tenisté a tenistky počítali s tím, že „bublinu“ budou moct opustit každý den až na pět hodin. I když jen za účelem tréninku, jakékoliv provětrání by brali všema deseti. A zvlášť teď dvojnásob.
Australian Open startuje 8. února. Přes 70 profesionálů ale vůbec nemůže trénovat na kurtu, což je necelé tři týdny před velkou akcí – kdy příprava má vrcholit – velmi krutá realita. I když všichni mají tenis od dětství vrytý pod kůží, čtrnáctidenní karanténa izolované oproti „svobodným“ dost znevýhodňuje. Navzdory tomu, že po dvoutýdenním odloučení od okolního světa dostanou šanci se rozehrát na generálce formou turnaje.
Postel jako surf, okno místo soupeře
Zdokonalovat se nyní mohou pouze ve znalostech svého pokoje, ve kterém už musí poznávat takřka každé smítko na zemi. I když ne tak docela. I velmi malý prostor se dá využít aspoň pro skromný dril – zejména ten kondiční. Jednotliví aktéři se v uvozovkách předhánějí v tom, kdo se na sociálních sítích pochlubí originálnějším řešením.
Vykopává Barbora Strýcová, vítězka Wimbledonu ve čtyřhře. Plzeňská rodačka patří mezi čtyři Čechy, kteří jsou v oné sedmdesátce věrných hotelových zákazníků. V identicky nešťastně situaci jsou Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková a Tomáš Macháč. Strýcová se ocitla v roli kutilky a pro udržení fyzické formy si sestavila rotoped.
„Mám naplánovaný na ráno trénink, pak si dám oběd, pak se koukám na seriály, filmy, čtu si, píšu si a takové věci. Odpoledne si udělám ještě jeden trénink, ať mám dva za den. Pak ten den už uteče, usnu a snažím se to brát tak, jak to je,“ uvedla Strýcová pro Radiožurnál.
Královna konce minulé sezóny a úvodu té letošní Běloruska Aryna Sabaleková (vyhrála poslední tři turnaje – v Ostravě, Linci a Abú Dhabí, pozn. red.) se vrátila ke svým tenisovým začátkům, pouze místo zdi pilovala údery o velké okno. Stejnou metodu jako světová sedmička zvolila také švýcarská hráčka se slovenskými kořeny Belinda Bencicová.
Wrong surface but that doesn‘t matter for us💪🏽 pic.twitter.com/R8FsdyGafy
— Belinda Bencic (@BelindaBencic) January 17, 2021
Kanaďan Denis Shapovalov zase ukázal, že prostor za dveřmi stačí na to, abyste si postavili slalomovou dráhu.
Quarantine workouts 😂😂 pic.twitter.com/4JB6oxvwNZ
— Denis Shapovalov (@denis_shapo) January 17, 2021
Pablo Cuevas ve stereotypním hotelovém prostředí popustil uzdu fantazii ještě více. Zkušený tenista z Uruguaye si totiž zasurfoval na posteli.
Kazaška Julia Putincevová také zažila pozdvižení, ale asi ne takové, jaké by si představovala. Na svých sociálních sítích publikovala video, na kterém jí po pokoji pobíhá myš. Hned chtěla změnit apartmán, ovšem kvůli specifické koronavirové situaci na splnění požadavku dlouho čekala.
Been trying to change the room for a 2 hours already ! And no one came to help due to quarantine situation🤦🏼♀️ pic.twitter.com/LAowgWqw58
— Yulia Putintseva (@PutintsevaYulia) January 16, 2021
Přestěhujte nás do domů s kurty!
Za všechno mohou tři lety s cílem v Melbourne – z Los Angeles, Dubaje a Dauhá. Z těchto destinací odcestovaly tři speciály, ovšem ke vší smůle se na jejich palubách nacházelo dohromady pět nakažených.
Pod hotelovým zámkem jsou paradoxně i někteří domácí, tedy australští hráči. Například známý rebel Bernard Tomic patřil mezi ty, kteří museli absolvovat kvalifikaci v katarském Dauhá, přičemž při cestě do rodné země „potkal“ covid pozitivního pasažéra.
„Čemu nerozumím, je to, proč nám nikdo neřekl, že pokud v letadle bude jeden pozitivně testovaný člověk, tak budou muset být izolováni všichni pasažéři. Dvakrát bych si pak rozmyslela, jestli bych se sem vypravila,“ uvedla zmiňovaná Putincevová.
Mužská světová tenisová jednička Novak Djokovič se včera podle španělského novináře Fernanda Murciega obrátila na australský tenisový svaz se seznamem požadavků, které mají karanténu zpříjemnit a také zkrátit:
- Fitness a tréninkové potřeby do všech pokojů.
- Správné jídlo, které odpovídá tomu, o jakou úroveň akce jde.
- Zredukování počtu dní v izolaci.
- Povolení navštívit svého kouče i kondičního trenéra, pokud projdou PCR testy.
- Jestli předchozí návrh dostane zelenou, pak ať jsou hráč i trenér ubytovaní na stejném patře hotelu.
- Přestěhování co největšího počtu hráčů do soukromých domů s kurty, aby mohli trénovat.
Ne všichni však Djokovičovu snahu vítají. Nick Kyrgios, jenž jde rád proti proudu, označil Srba za šplhouna. Stejného názoru je i bývalý australský tenista Sam Groth. „To myslí vážně? Je to jen sobecký politický krok, jak získat popularitu.“ Návrh na zkrácení karantény považuje za urážku všech Australanů.
Podle listu The Age se objevil první případ koronaviru i mezi hráči. Šéf zdravotního úřadu pro Melbourne Brett Sutton ale neupřesnil, zda se jedná o muže, či ženu. A jak se později ukázalo, jedním z nakažených v letadlech byl trenér Kanaďanky Biancy Andreescuové, která v roce 2019 ovládla US Open. Sylvain Bruneau se za způsobené potíže omluvil.
Jeho pozitivní test odsoudil desítky tenistů a tenistek k tomu, že Melbourne zatím vidí pouze pohledem skrze svoji „skleněnou mříž“. A monotónní panoramata musí přetrpět více než deset nekonečných dní. Tedy pokud nebude Djokovičovo přání vyslyšeno.